enda

Klatretøsen

Fabian Wullenweber, Danmark, 2002

87 min.DK/SpillefilmBørnefilm

Den tolvårige Idas far har været bjergbestiger, og datteren har arvet lysten til at klatre i store højder. Faderen bliver alvorligt syg, og kun en dyr operation i USA kan redde ham. For at skaffe penge udtænker Ida et dristigt og opfindsomt bankkup, hvor klatrefærdighederne skal udnyttes. Kammeraterne Sebastian og Jonas bejler begge til hendes gunst og vil gøre alt for at hjælpe hende.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Klatretøsen
Dansk titel Klatretøsen
Andre titler Catch that girl
Instruktør Fabian Wullenweber
Manuskript Nikolaj Arcel
Forlæg Idé af Hans Fabian Wullenweber, Nikolaj Arcel og Erlend Loe.
Producer Bo Ehrhardt, Lottie Terp Jakobsen
Fotograf Jacob Kusk
Klipper Miriam Nørgaard
Lyd Bjørn Vidø
Komponist Magnus Dahlberg
Scenograf Peter Grant
Casting Jette Termann
Medvirkende Julie Zangenberg, Stefan Pagels Andersen, Mads Ravn, William Haugaard Petersen
Produktionsland Danmark, Sverige, Norge
Produktionsselskaber Nimbus Film
Finansiering i samarbejde med Zentropa Entertainments, Sandrew-Metronome, TV2 Danmark, Memfis Film og Christiania Film med støtte fra Det Danske Filminstitut (60/40-ordning), Svenska Filminstitutet (ved Niklas Rådström), Norsk Filminstitutt (ved Harry Guttormsen) samt Nordisk Film & TV-Fond (ved Svend Abrahamsen)
Dansk distribution Sandrew Metronome
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, Farve, Dolby
Dansk biografpremiere 25.01.2002
Premierebiografer Palads, Stenløse, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Ballerup, Gentofte Kino, Albertslund Bio, CinemaxX, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Vanløse Bio samt 42 biografer i provinsen
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Nimbus Film
Finansiering i samarbejde med Zentropa Entertainments, Sandrew-Metronome, TV2 Danmark, Memfis Film og Christiania Film med støtte fra Det Danske Filminstitut (60/40-ordning), Svenska Filminstitutet (ved Niklas Rådström), Norsk Filminstitutt (ved Harry Guttormsen) samt Nordisk Film & TV-Fond (ved Svend Abrahamsen)
Dansk distribution Sandrew Metronome

Instruktion

Instruktion Fabian Wullenweber
Instruktør, 2. unit Nikolaj Arcel
Instruktørassistent Lars Kiilerich
Casting Jette Termann
Scripter Lillian Rype Fokdal
Scripter, 2. unit Jorunn Høgild Keller
Statistkoordinator Lina Bach Christensen
Statistkoordinator Leila Vestgaard
Konsulent (klatring) Henning Timm
Konsulent (klatring) Lene Gammelgaard

Manus

Storyboard Sune Elskær
Manuskriptkonsulent Linda Seger
Manus Nikolaj Arcel
Manuskriptkonsulent Trine Breum

Produktion

Producer Bo Ehrhardt
Producer Lottie Terp Jakobsen
Produktionsleder Marianne Jul Hansen
Indspilningsleder Carsten Sparwath
Co-producer Lars Jönsson
Co-producer Edward Dreyer
Co-producer Bo Christensen
Co-producer Peter Aalbæk Jensen
Produktion Frederik Fusager
Produktion Mads Buddig
Produktion Kristoffer Tejlgaard Nielsen
Location assistent Anders Toft Andersen
Postproduktionskoordinator Charlotte Buch
Produktionsassistent Lea Løbger
Produktionsassistent Anne Katrine Andersen
Producerassistent Lea Løbger
Producerassistent Sidsel Kron Breck
Producerassistent Meta Louise Foldager Sørensen

Foto

Fotograf, 2. unit Jens Maasbøl
Fotograf, 2. unit Rasmus Videbæk
Grip Mikael Kort Kristensen
Foto Jacob Kusk
Fotografassistent Erik Thal-Jantzen
Fotografassistent Claus Rosenløv Jensen
Fotografassistent Henrik Jensen
Clapper/loader Silla Herbst
Clapper/loader Cilie Kirkebjerg
Video-assistent Jonas Aalborg
Video-assistent Kristian Hove Sørensen
Video-assistent Jeppe Eb
Fotografassistent, 2. unit Malte Udsen
Fotografassistent, 2. unit Daniel Parmo

Stills

Stills Jens Juncker-Jensen

Lys

Belyser Torben Christian Jacobsen
Belyser Niels Dose
Belysningsassistent Lars Banzon Bastholm
Belysningsassistent Hans Henrik Ibsen
Belysningsassistent Martin Top Jacobsen
Belysningsassistent Janus Hajslund
Belysningsassistent Lars "Snitt" Weirsøe
Belysningsassistent Thue Garde Finnich
Belysningsassistent Andreas Kragh-Jacobsen
Belysningsassistent Sophus Kirkeby Windeløv
Lys Aslak Lytthans

Klip

B-klipper Mikkel E.G. Nielsen
Klip Miriam Nørgaard
B-klipper Lizzi Weischenfeldt
Klippeassistent Helle Tang
Negativklipper Jason Wheeler

Musik

Musikkoordinator Leila Vestgaard
Musik Magnus Dahlberg
Musikproducer Martin Hennel

Produktionsdesign

Chefrekvisitør Lars Ole Kofoed-Hansen
Produktionsdesign Peter Grant
Set rekvisitør Simone Grau Roney
Rekvisitør Tobias Tømming
Scenografassistent Andrea Nemcova Grunnet-Jensen
Regi-runner Christian Arvad Madsen

Kostumer

Kostumeassistent Rikke Korfix
Kostumeassistent Louize Nissen
Kostumer Maria Gyllenhoff

Makeup

Makeup-assistent Anja Rinkenauer
Makeup Henrik Steen

Lyd

Tonemester (optagelser) Claus Lynge
B-tonemester Mikkel Groos
Tonemester, 2. unit Hans Christian Kock
B-tonemester (postproduktion) Mikael Fleron
Lydassistent Rasmus Damsgaard
Foley artist Helge Haahr
Foley-supervisor Gregers Kjar
Dialogindspilning Werner Blautzon
Dialogindspilning Mikkel Groos
Lyd Bjørn Vidø

Special effects

Special effects Hummer Højmark

Stemme

Kvindelig læge Laura Faurschou

Visual effects

Grafik Niels Grunnet-Jensen
Digitale effekter Jonas Wagner
Digitale effekter Morten Lynge Larsen
Matte painter Niels Valentin Dal
Color timing Dorthe Bankwell
Colorgrader Peter Diemar

Stunt

Stand-in (Klatring) Marie Bang Nielsen
Stand-in (Go-cart) René Hoff
Stand-in (Go-cart) Danny Larsen
Stunt Stig Günther

Andre credits

Hundetræner Christina Pedersen

Medvirkende

Ida Julie Zangenberg
Sebastian Stefan Pagels Andersen
Jonas Mads Ravn
William William Haugaard Petersen
Klaus, Idas far Lars Bom
Maria, Idas mor Nastja Arcel
Henrik, vagtmand Anders W. Berthelsen
Hartmann, bankdirektør Jens Brygmann
Carlos Fernandez Janus Nabil Bakrawi
Jonny Caspar Jexlev Fomsgaard
Bankmand Mads M. Nielsen
Politikommisær Rasmus Haxen
Læge Anne Merete Lilballe
Sygeplejerske Pernille Brems
Sekretær i arkitektfirma Christiane Bjørg Nielsen
Trucker Sigurd Emil Roldborg
Portvagt Ulle Bjørn Bengtsson
Journalist Frank Thiel Rasmussen
Arkitekt Bettina Birk Jensen
Arkitekt Anja Brohammer
Politibetjent Peter Hartmann
Politibetjent Stig Günther
Hartmanns flirt Karin Rørbech
Kvindelig festdeltager Maria Young
Jonas' far Michael Lerche Barlach
Jonas' mor Charlotte Illum Gasmann

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Børnejuryens 1. Pris 2002 Oulu Int. Children's Film Festival 2002
Børnejuryens 2. Pris 2002 Chicago Int. Children's Film Festival 2002
Publikumspris 2002 Amsterdam Cinekid 2002
Ludi Pris 2002 Kristiansand International Children's Film Festival 2002
Speciel Omtale, Børn 2002 Berlinale 2002

Festivaler

Festival Festival dato
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2013-05-27
Discovery - Scotland's Int. Film Fest for Children & Young People 2004-09-04
Tallinn Black Nights Film Festival 2003-11-22
Bucheon International Fantastic Film Festival 2003-07-10
New York Tribeca Film Festival 2003-05-03
TIFF Kids 2003-04-25
Oulu Int. Children's Film Festival 2002-11-18
Chicago Int. Children's Film Festival 2002-10-24
Amsterdam Cinekid 2002-10-12
Rio de Janeiro Film Festival 2002-09-26
Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2002-08-17
Giffoni Film Festival 2002-07-20
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2002-05-26
Kristiansand International Children's Film Festival 2002-04-30
Stockholm Film Festival Junior 2002-04-06
Malmö, BUFF 2002-03-12
Berlinale 2002-02-06
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel
Interview
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale