enda

The three musketeers

78 min.DK/FeaturePuppet films

A puppet animation based on Alexandre Dumas' novel "The Three Musketeers".
Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title De tre musketerer
Danish title De tre musketerer
Other titles The three musketeers
Director Janis Cimermanis, Gert Fredholm
Screenplay Maris Putnins
Based on Efter Alexandre Dumas' roman.
Producer Peter Garde, Mikael Olsen
Director of Photography Evalds Lacis
Editor Rasmus S. Madsen
Sound Jens Bønding
Composer Martins Brauns
Production designer Dace Rozlapa
Production country Denmark, Latvia
Production companies Zentropa Entertainments3
Domestic distribution Nordisk Film Biografdistribution
International sales TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Technical info 2144 meter, Widescreen, Dolby, SRD
Danish theatrical release 07.07.2006
Cinemas Palads, BioCity (Tåstrup), CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby) samt 17 biografer i provinsen
DFI subsidy Konsulentstøtte
Danish rating Allowed for all

Companies

Production companies Zentropa Entertainments3
Domestic distribution Nordisk Film Biografdistribution

Direction

Direction Janis Cimermanis
Direction Gert Fredholm
1st assistant director Maris Putnins

Script

Script Maris Putnins
Storyboard artist Ruaraidh Gillies
Storyboard artist Alan MacEachern
Translation Inga Mezaraupa
Translation Andris Rozenbergs
Translation Inese Tomase

Production

Producer Peter Garde
Producer Mikael Olsen
Executive producer: Danish version Peter Aalbæk Jensen
Executive producer: Danish version Hans Hansen
Producer: org. version Bob Last
Producer: org. version Maris Putnins
Producer's assistant Joanna Mikolajczyk
Production manager Rita Dadzite
Post-production supervisor Pia Nielsen
Post-production supervisor Dorthe Gude
Post-producton coordinator: UK Jackie Vance
Post-producton coordinator Cecilie Rui
Post-producton coordinator Mette Walter
Post-producton coordinator Gene Barbe

Cinematography

Cinematography Evalds Lacis

Electrical dept.

Gaffer Evalds Lacis
Gaffer Gints Grasis

Editing

Editing Rasmus S. Madsen
Editor: org. version Evalds Lacis
Editor: org. version Janis Cimermanis
Assistant editor Dan Loghin
Assistant editor Lasse Martinussen
Trailer editor Rasmus Stensgaard Madsen
Online editor Mads Nybo Jørgensen
Online editor Justin Legg
Online assistant Gabriel Martin
Negative cutting Terry Wheeler
Negative cutting Marie-Louise Fieldman
Negative cutting Tony Bungey
Negative logging Michal Multaniak

Music

Composer Martins Brauns
Conductor Martins Brauns

Production design

Production designer Dace Rozlapa
Sculptor Ilze Kirsteina
Puppet builder Lelde Karklina
Puppet builder Eriks Kirsteins
Puppet builder Gints Grasis

Sound

Sound Jens Bønding
Foley mixer Phill Barret
Foley mixer Dave Croft
Foley artist Paul Hanks
Foley artist Dave Poulton

Special effects

Pyrotechnician Janis Tetertovskis

Voice

D'Artagnan Nicolaj Kopernikus
Porthos Lars Hjortshøj
Aramis Peter Gantzler
Athos Lars Bom
Kongen Kjeld Nørgaard
Dronníngen Nastja Arcel
Buckingham Peter Mygind
Richelieu Niels Olsen
Fru Bonacieux Lene Maria Christensen
Hr Bonacieux Jens Okking
Rochefort Tommy Kenter
Milady Maria Stokholm
De Treville Dick Kaysø
Moder Charlotte Fich
Fader John Hahn-Petersen
Gisake, m.fl. Peter Zhelder
Lackey, m.fl. Jens Bo Jørgensen
Graver Hans Hansen
Planchet, m.fl. Thomas Vinther Daugaard
Dreng, m.fl. Christian Vinther Daugaard
Pige, m.fl. Mathilde Arcel Fock
Ceremoni-mester Per Fly
Fortælleren Henrik Koefoed

Visual effects

Digital effects Martin Gornall
Digital effects assistant Jonny Mac
Digital effects assistant Paul Anderson
Scan and conform Lorraine Johnson
Scan and conform Simon Johnson
Scan and conform Venetia Penna
Graphic design Søren Tomas
Graphic design Simon Lytting
Graphic design Masar Saheil
Coordinator Keith Mait
Grading Peter Ferrari

Choreography

Fencing consultant Marks Lebedevs
Assistant choreographer Genadijs Fadins
Choreography Inese Caca

Animation

Animation Dace Riduze
Animation Inese Neija
Animation Janis Cimermanis
Animation Maris Brinkmanis
Animation Vizma Bieza
Animation Liene Riekstina
Animation Rauls Sensberg

Festival screenings

Festival Festival date
Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2008-07-07
Stuttgart International Animation Film Festival 2008-05-01
Stockholm Film Festival Junior 2008-04-06
Oulu Int. Children's Film Festival 2007-11-19
Chicago Int. Children's Film Festival 2007-10-18
Seattle International Film Festival 2007-05-24
TIFF Kids 2007-04-13
Malmö, BUFF 2007-03-13
Tallinn Black Nights Film Festival 2006-11-23
London Film Festival 2006-10-18
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse BT jacob wendt jensen 2006-07-07
Anmeldelse Berlingske Tidende ebbe iversen 2006-07-07
Anmeldelse Ekstra Bladet niels lind larsen 2006-07-07
Anmeldelse Børsen morten durr 2006-07-07
Anmeldelse Information christian monggaard 2006-07-07
Anmeldelse Kristeligt Dagblad palle schantz lauridsen 2006-07-07
Anmeldelse Metroexpress frederik asschenfeldt vandrup 2006-07-07
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten johannes h christensen 2006-07-07
Anmeldelse Politiken x 2006-07-07
Anmeldelse Urban louise kidde sauntved 2006-07-07