enda

Song for a Raggy Boy

Aisling Walsh, Ireland, 2003

98 min.Feature

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Song for a Raggy Boy
Danish title Drengene fra Skt. Judes
Director Aisling Walsh
Screenplay Patrick Galvin, Aisling Walsh, Kevin Byron Murphy
Producer Dominic Wright, John McDonnell, Kevin Byron Murphy, Tristan Lynch
Director of Photography Peter Robertson
Editor Bryan Oates
Sound Morten Holm, Peter Schultz
Composer Richard Blackford
Production designer John Hand
Casting Dorothy MacGabhann
Appearances Aidan Quinn, Iain Glen, Marc Warren, Dudley Sutton
Production country Ireland, Denmark, United Kingdom, Spain
Production companies Lolafilms, Subotica Entertainment
Domestic distribution Constantin Film
Technical info 2673 meter, 35 mm, Widescreen, color, Dolby, SRD
Danish festival release 15.08.2003, Grand, vist i hovedkonkurrencen under Copenhagen International Film Festival 2003
Danish theatrical release 22.08.2003
Cinemas Palladium, Palads (Århus), Empire
Find more Variety Vol CCCLXXXIX, nr. 12 (Feb 10, 2003), p. 37
DFI subsidy Konsulentstøtte
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Lolafilms, Subotica Entertainment
Domestic distribution Constantin Film

Direction

Direction Aisling Walsh
Casting Dorothy MacGabhann
Casting assistant Nessa Fitzgerald
Assistant director Andrew Hegarty
2nd assistant director Hannah Quinn
3rd assistant director Alex Jones
Continuity Pamela Wilson

Script

Dialogue coach Brendan Gunn
Script Patrick Galvin
Script Aisling Walsh
Script Kevin Byron Murphy

Production

Producer Dominic Wright
Producer John McDonnell
Producer Kevin Byron Murphy
Producer Tristan Lynch
Executive producer Andrés Vicente Gómez
Executive producer Michael Lunderskov
Co-producer Gillian Berrie
Co-producer Peter Garde
Associate producer Will Machin
Production manager Lisa Parker
Post-producton coordinator Christine Ekstrand
Production coordinator Ciara McGowan
Post-producton coordinator Denise Caruth
Post-producton coordinator Mia Bang Steenberg
Location manager Nikki Mitton
Location assistant John Carney
Location assistant Jenny Dunne
Location scout Colm Nolan
Location scout Colm Nolan
Producer's assistant Denise Caruth
Production coordinator Patrick O'Neill
Assistant (Aidan Quinn) Colm O'hAodha
Production Aoife O'Sullivan

Cinematography

Camera operator Paul Shanahan
Camera operator Ciaran Kavanagh
Steadicam operator Mick O'Rourke
Cinematography Peter Robertson
First assistant camera Russell Gleeson
Key grip Richard Egan
Clapper/loader Conor Crowley
Dailies Anders Bloch Jensen
Dailies Morten Skytte
Dailies Per Sidor

Stills

Stills Patrick Redmond

Electrical dept.

Best boy Roland Hill
Best boy Brian Sheridan

Editing

Assistant editor Deborah Kavanagh
Negative cutting Jette Bjørkmann
Negative cutting Helle Hansen
Negative cutting Marianne Jerris
Editing Bryan Oates
Negative cutting Evelyn Kristianssen
Online editor Lars Bjørn Hansen
Online editor Mikkel Lindskov Hansen
Online editor Troels Hoe
Technical support Ivan Schmidt

Music

Music Richard Blackford

Production design

Art director Owen Power
Set dresser Marc Dowds
Art department coordinator Penni Merrin
Assistant set dresser Niamh Ní Raois
Standby props Irina Pawassar
Production design John Hand

Wardrobe

Costume assistant Maggie Scobie
Costume assistant Margaret O'Brien
Costume assistant Margaret O'Connell
Dresser Ciara McArdle
Assistant dresser Gaby Rooney
Wardrobe Allison Byrne

Makeup

Makeup artist Sandra Feijoo
Makeup artist Tahira Herold
Makeup artist Benjamin Robin

Sound

Sound mixer supervisor Niels Arild
Sound mixer Ray Cross
ADR editor Colin Chapman
ADR recording Jean McGrath
ADR recording Gerard Roche
ADR recording Alan Snelling
Foley artist Andrea King
Foley artist Caoimhe Doyle
Foley assistant Majka Bjørnager
Boom operator Stephen Farrell
Boom operator Eileen Creedon
Dialogue editor Paul McFadden
Dolby consultant Mark Kenna
Sound Morten Holm
Sound Peter Schultz

Visual effects

Title design Morten Balling
Title design Carina Jensen
Digital intermediate Anders Marker
Colourist Sandra Klass
Color timing Ejvind Bording

Stunt

Stunt Donal O'Farrell

Appearance

William Franklin Aidan Quinn
Brother John Iain Glen
Brother Mac Marc Warren
Brother Tom Dudley Sutton
Father Damian Alan Devlin
Brother Whelan Stuart Graham
Liam Mercier 636 John Travers
Patrick Delaney 743 Chris Newman
Gerard Peters 458 Andrew Simpson
Downey 913 Mark Butler
Rogers 855 Bernard Manning
Ryan 126 Samuel Bright
O Reilly 58 Robert Sheelan
Murphy 338 Caoimhin Barry Doherty
Lynch 76 Michael McGee
O Connor 252 John Collins
Flynn 144 Michael Scott
Galvin 544 Robert White
Sean Peters 568 Michael Sloan
Bishop Conlon Claus Bue
Father O'Driscoll Jude Sweeney
Mr. Peters John Hand
Mrs. Keogh Nessa Fitzgerald
Rosa Simone Bendix
Preston Danny Sapani
Ernesto Juan José Ballesta
Execution officer John McDonnell

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Artikel
Interview