enda

Orion Pictures Corporation

Filmography Awards
Title Year Function Category
Child's Play 2019 Production company Feature
The Prodigy 2019 Production company Feature
Gang Related 1997 Production company Feature
Blue sky 1994 Production company Feature
Love field 1992 Production company Feature
RoboCop 3 1992 Production company Feature
The dark half 1991 Production company Feature
F/X 2 - The deadly art of illusion 1991 Production company Feature
Little man Tate 1991 Production company Feature
Shadows and Fog 1991 Production company Feature
Mermaids 1990 Production company Feature
Navy seals 1990 Production company Feature
State of Grace 1990 Production company Feature
The Silence of the Lambs 1990 Production company Feature
Alice 1990 Production company Feature
The hot spot 1990 Production company Feature
Cadillac man 1990 Production company Feature
RoboCop 2 1990 Production company Feature
Madhouse 1990 Production company Feature
The package 1989 Production company Feature
Crimes and Misdemeanors 1989 Production company Feature
Great balls of fire! 1989 Production company Feature
She-devil 1989 Production company Feature
Dirty rotten scoundrels 1988 Production company Feature
Another Woman 1988 Production company Feature
Mississippi burning 1988 Production company Feature
Dominick and Eugene 1988 Production company Feature
Monkey shines 1988 Production company Feature
Colors 1988 Production company Feature
September 1987 Production company Feature
Malone 1987 Production company Feature
The believers 1987 Production company Feature
Making Mr. right 1987 Production company Feature
RoboCop 1987 Production company Feature
The Couch Trip 1987 Production company Feature
Throw momma from the train 1987 Production company Feature
The house on Carroll Street 1987 Production company Feature
Radio Days 1987 Production company Feature
Foreign Body 1986 Production company Feature
Just between friends 1986 Production company Feature
Three Amigos! 1986 Production company Feature
No way out 1986 Production company Feature
F/X 1986 Production company Feature
Hannah and Her Sisters 1986 Production company Feature
Haunted honeymoon 1986 Production company Feature
Three amigos 1986 Production company Feature
The Purple Rose of Cairo 1985 Production company Feature
Code of silence 1985 Production company Feature
Flesh + Blood 1985 Production company Feature
Desperately seeking Susan 1985 Production company Feature
The falcon and the snowman 1985 Production company Feature
Miracles 1985 Production company Feature
Beat Street 1984 Production company Feature
Up the Creek 1984 Production company Feature
Harry and son 1984 Production company Feature
The woman in red 1984 Production company Feature
Class 1983 Production company Feature
Zelig 1983 Production company Feature
Prince of the City 1981 Production company Feature
Excalibur 1981 Production company Feature
Sharky's machine 1981 Production company Feature
Arthur 1981 Production company Feature
Caddyshack 1980 Production company Feature
Sphinx 1980 Production company Feature
The Awakening 1980 Production company Feature
Promises in the dark 1979 Production company Feature
Time after Time 1979 Production company Feature
"10" 1979 Production company Feature
Die verlorene ehre der Katharina Blum 1975 Production company Feature
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.