enda

Orion Pictures Corporation

Filmography Awards
Title Year Function Category
Child's Play 2019 Executive Producer Feature
The Prodigy 2019 Executive Producer Feature
Gang Related 1997 Executive Producer Feature
Blue sky 1994 Executive Producer Feature
Love field 1992 Executive Producer Feature
RoboCop 3 1992 Executive Producer Feature
The dark half 1991 Executive Producer Feature
F/X 2 - The deadly art of illusion 1991 Executive Producer Feature
Little man Tate 1991 Executive Producer Feature
Shadows and Fog 1991 Executive Producer Feature
Mermaids 1990 Executive Producer Feature
Navy seals 1990 Executive Producer Feature
State of Grace 1990 Executive Producer Feature
The Silence of the Lambs 1990 Executive Producer Feature
Alice 1990 Executive Producer Feature
The hot spot 1990 Executive Producer Feature
Cadillac man 1990 Executive Producer Feature
RoboCop 2 1990 Executive Producer Feature
Madhouse 1990 Executive Producer Feature
The package 1989 Executive Producer Feature
Crimes and Misdemeanors 1989 Executive Producer Feature
Great balls of fire! 1989 Executive Producer Feature
She-devil 1989 Executive Producer Feature
Dirty rotten scoundrels 1988 Executive Producer Feature
Another Woman 1988 Executive Producer Feature
Mississippi burning 1988 Executive Producer Feature
Dominick and Eugene 1988 Executive Producer Feature
Monkey shines 1988 Executive Producer Feature
Colors 1988 Executive Producer Feature
September 1987 Executive Producer Feature
Malone 1987 Executive Producer Feature
The believers 1987 Executive Producer Feature
Making Mr. right 1987 Executive Producer Feature
RoboCop 1987 Executive Producer Feature
The Couch Trip 1987 Executive Producer Feature
Throw momma from the train 1987 Executive Producer Feature
The house on Carroll Street 1987 Executive Producer Feature
Radio Days 1987 Executive Producer Feature
Foreign Body 1986 Executive Producer Feature
Just between friends 1986 Executive Producer Feature
Three Amigos! 1986 Executive Producer Feature
No Way Out 1986 Executive Producer Feature
F/X 1986 Executive Producer Feature
Hannah and Her Sisters 1986 Executive Producer Feature
Haunted honeymoon 1986 Executive Producer Feature
Three amigos 1986 Executive Producer Feature
The Purple Rose of Cairo 1985 Executive Producer Feature
Code of silence 1985 Executive Producer Feature
Flesh + Blood 1985 Executive Producer Feature
Desperately seeking Susan 1985 Executive Producer Feature
The falcon and the snowman 1985 Executive Producer Feature
Miracles 1985 Executive Producer Feature
Beat Street 1984 Executive Producer Feature
Up the Creek 1984 Executive Producer Feature
Harry and son 1984 Executive Producer Feature
The woman in red 1984 Executive Producer Feature
Class 1983 Executive Producer Feature
Zelig 1983 Executive Producer Feature
Prince of the City 1981 Executive Producer Feature
Excalibur 1981 Executive Producer Feature
Sharky's machine 1981 Executive Producer Feature
Arthur 1981 Executive Producer Feature
Caddyshack 1980 Executive Producer Feature
Sphinx 1980 Executive Producer Feature
The Awakening 1980 Executive Producer Feature
Promises in the dark 1979 Executive Producer Feature
Time after Time 1979 Executive Producer Feature
"10" 1979 Executive Producer Feature
Die verlorene ehre der Katharina Blum 1975 Executive Producer Feature
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.