Robert-vindere 2015

ROBERT. "Nymphomaniac: Director's Cut" og "Arvingerne" var de store vindere, da Danmarks Film Akademi søndag aften uddelte Årets Robert-priser.

Nymphomaniac-DirCut-02-photo-by-Christian-Geisnaes
"Nymphomaniac: Director's Cut" var topscorer med otte priser til årets Robert. Foto: Christian Geisnæs

Lars von Triers lange version af "Nymphomaniac" vandt otte priser ved årets Robert-uddeling, der blev holdt søndag aften i Tivoli Congress Center. Lars von Trier var til salens store begejstring selv på scenen for at hente priserne for Årets originale manuskript, instruktør og film. "Det er den første film, der virkelig tog lang tid at skrive, fordi jeg undgik alle mulige præparater," sagde Trier.

"Antboy: Den røde furies hævn" vandt prisen for Årets ungdomsfilm. Joshua Oppenheimers "The Look of Silence" blev kåret til åres lange dokumentarfilm, og Kathrine Ravn Kruses "Mig og min far – Hvem fanden gider klappe?" vandt prisen for Årets korte dokumentar.

Bodil Jørgensen blev årets kvindelige hovedrolle for "All Inclusive", og Henrik Birch vandt for Årets mandlige hovedrolle for "Klumpfisken". Birollerne gik til Danica Curcic for "Stille hjerte" og Fares Fares for "Fasandræberne", der også vandt publikumsprisen.

I tv-kategorien ryddede DR's "Arvingerne" bordet. Serien vandt for Årets tv-serie, og Trine Dyrholm, Carsten Bjørnlund, Lene Maria Christensen og Mikkel Boe Følsgaard tog hver deres skuespilpris.

Robert-vinderne 2015

Årets danske spillefilm

  • Fasandræberne / Zentropa, Producere: Louise Vesth, Jonas Bagger & Peter Aalbæk Jensen, Instr.: Mikkel Nørgaard
  • Kapgang / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev
  • Klumpfisken / Film Maker ApS, Producer: Claudia Siesbye Halsted, Instr.: Søren Balle
  • Nymphomaniac Director's Cut / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier
  • Stille hjerte / SF Film Production, Producer: Jesper Morthorst, Instr.: Bille August

Årets børne- og ungdomsfilm

  •  Antboy: Den røde furies hævn / Nimbus Film, Producer: Eva Jakobsen, Instr.: Ask Hasselbalch
  • Kapgang / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev
  • Lev stærkt / Zentropa, Producere: Louise Vesth, Senia Dremstrup & Jakob Balslev, Instr.: Christian E. Christiansen
  • Når dyrene drømmer / Alphaville Pictures Copenhagen, Producere: Caroline Schlüter Bingestam & Ditte Milsted, Instr.: Jonas Alexander Arnby
  • Ækte Vare / Beofilm & Meta Film, Producere: Morten Kjems Juhl & Nina Bisgaard, Instr.: Fenar Ahmad

Årets instruktør

  • Bille August / Stille hjerte
  • Lars von Trier / Nymphomaniac Director's Cut
  • Mikkel Nørgaard / Fasandræberne
  • Niels Arden Oplev / Kapgang
  • Søren Balle / Klumpfisken

Årets originale manuskript

  • Christian Torpe / Stille hjerte
  • Kim Fupz Aakeson & Pernille Fischer Christensen / En du elsker
  • Lars von Trier / Nymphomaniac Director's Cut
  • Mette Heeno / All Inclusive
  • Rasmus Birch / Når dyrene drømmer

Årets adapterede manuskript

  • Bo Hr. Hansen / Kapgang
  • Lærke Sanderhoff & Søren Balle / Klumpfisken
  • Nikolaj Arcel & Rasmus Heisterberg / Fasandræberne

Årets mandlige hovedrolle

  • Henrik Birch / Klumpfisken
  • Mikael Persbrandt / En du elsker
  • Morten Grunwald / Stille hjerte
  • Nikolaj Lie Kaas / Fasandræberne
  • Stellan Skarsgård / Nymphomaniac Director's Cut

Årets kvindelige hovedrolle

  • Bodil Jørgensen / All Inclusive
  • Charlotte Gainsbourg / Nymphomaniac Director's Cut
  • Danica Curcic / Fasandræberne
  • Ghita Nørby / Stille hjerte
  • Sidse Babett Knudsen / Kapgang

Årets mandlige birolle

  • Anders W. Berthelsen / Kapgang
  • David Dencik / Kapgang
  • Fares Fares / Fasandræberne
  • Jamie Bell / Nymphomaniac Director's Cut
  • Pilou Asbæk / Stille hjerte

Årets kvindelige birolle

  • Danica Curcic / Stille hjerte
  • Paprika Steen / Stille hjerte
  • Stacy Martin / Nymphomaniac Director's Cut
  • Trine Dyrholm / En du elsker
  • Uma Thurman / Nymphomaniac Director's Cut

Årets scenograf

  • Jørgen Munk / The Salvation
  • Rasmus Thjellesen / Fasandræberne
  • Rie Lykke / Kapgang
  • Sabine Hviid / Når dyrene drømmer
  • Simone Grau Roney / Nymphomaniac Director's Cut

Årets fotograf

  • Dirk Brüel / Stille hjerte
  • Eric Kress / Fasandræberne
  • Jens Schlosser / The Salvation
  • Manuel Alberto Claro / Nymphomaniac Director's Cut
  • Rasmus Videbæk / Kapgang

Årets kostumier

  • Diana Cilliers / The Salvation
  • Louize Nissen / Antboy: Den røde furies hævn
  • Manon Rasmussen / Nymphomaniac Director's Cut
  • Pia Myrdal & Anne-Dorthe Eskilden / Kapgang
  • Stine Thaning / Fasandræberne

Årets sminkør

  • Ann Elizabeth Bartels / The Salvation
  • Bjørg Serup / Antboy: Den røde furies hævn
  • Dennis Knudsen, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / Nymphomaniac Director's Cut
  • Louise Hauberg Lohmann, Thomas Foldberg & Morten Jacobsen / Når dyrene drømmer
  • Soile Ludjoi / Kapgang

Årets klipper

  • Anne Østerud / Kapgang
  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Stille hjerte
  • Molly Malene Stensgaard & Morten Højbjerg / Nymphomaniac Director's Cut
  • Morten Egholm & Frederik Strunk / Fasandræberne
  • Peter Brandt / Når dyrene drømmer

Årets sounddesigner

  • Hans Møller / Fasandræberne
  • Kristian Selin Eidnes Andersen / Nymphomaniac Director's Cut
  • Peter Albrechtsen / Ækte Vare
  • Sylvester Holm / Når dyrene drømmer
  • Thomas Huus & Bo Asdal Andersen / Antboy: Den røde furies hævn

Årets score

  • Annette Focks / Stille hjerte
  • Kasper Winding / The Salvation
  • Mikkel Hess / Når dyrene drømmer
  • Peter Peter / Antboy: Den røde furies hævn
  • Tina Dickow & Marie Fisker / En du elsker

Årets visuelle effekter

  • Ivan Kondrup Jensen & Rikke Hovgaard Jørgensen / Fasandræberne
  • Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Når dyrene drømmer
  • Peter Hjorth / Nymphomaniac Director’s Cut
  • Thomas Busk, Kim Fersling & Alexander Schepelern / The Salvation
  • Hummer Højmark, Julian Hermansen & Christian Burgdorff / Antboy: Den røde furies hævn

Årets korte fiktion/animation

  • Baby / SF Film Production, Producer: Jesper Morthorst, Instr.: Camilla Ramonn
  • Debut / Framework films, Producer: Gabriela Uweis, Instr.: Mads Riisom
  • Helium / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Anders Walter
  • Void / Pebble & DoDream / Nordic Factory, Producere: Valeria Richter & Helene Granqvist, Instr.: Milad Alami & Aygul Bakanova
  • Vokseværk / First Lady Film, Producer: Nynne Selin Eidnes, Instr.: Tor Fruergaard

Årets lange fiktion/animation

  • Flyvere i natten / Zentropa Stormtroopers, Producer: Anders Wøldike Schmith, Instr.: Tobias Gundorff Boesen
  • Mini / Windeløv/Lassen & Garagefilm, Producer: Stinna Lassen Instr.: Milad Alami
  • Lulu / SF Film Production, Producer: Birgitte Skov, Instr.: Caroline Sascha Cogez
  • Teenland / Beofilm, Producer: Amalie Lyngbo Hjort, Instr.: Marie Grahtø
  • Våbenbrødre / Film Maker ApS, Producer: Claudia Siesbye Halsted, Instr.: Cav Bøgelund

Årets korte dokumentarfilm

  • Disportrait / Barok Film, Producere: Katrin Pors & Anne Wivel, Instr.: Ulrik Wivel & Alejandro Alvarez
  • Genetic Me / The Four Letter Revolution, Producere: Lone Frank, Bjørn Vidø & Jesper Eugen Olsen, Instr.: Pernille Rose Grønkjær
  • Krigerne fra nord / Made in Copenhagen, Producer: Helle Faber, Instr.: Søren Steen Jespersen & Nasib Farah
  • Mig og min far - Hvem fanden gider klappe? / Made in Copenhagen, Producere: Mathilde Hvid Lippmann & Mille Haynes, Instr.: Kathrine Ravn Kruse
  • NAKED - Dagbog fra Porn Valley / Made in Copenhagen, Producer: Helle Faber, Instr.: Nicole N. Horanyi

Årets lange dokumentarfilm

  • Democrats / Upfront Films, Producer: Henrik Veileborg, Instr.: Camilla Nielsson
  • Ekstra Bladet - Uden for Citat / Danish Documentary Production, Producer: Sigrid Dyekjær, Instr. Mikala Krogh
  • Life is Sacred / Final Cut for Real, Producere: Signe Byrge Sørensen & Anne Köhncke, Instr.: Andreas Dalsgaard
  • Så meget godt i vente / Danish Documentary Production, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Phie Ambo
  • The Look of Silence / Final Cut for Real, Producer: Signe Byrge Sørensen, Instr.: Joshua Oppenheimer

Årets amerikanske film

  • 12 Years a Slave / Instr.: Steve McQueen, Distr.: Filmcompagniet - SF film
  • Boyhood / Instr.: Richard Linklater, Distr.: UIP - Mis Label
  • Dallas Buyers Club / Instr.: Jean-Marc Vallée, Distr.: UIP
  • Interstellar / Instr.: Christopher Nolan, Distr.: Filmcompagniet - Warner Bros.
  • The Grand Budapest Hotel / Instr.: Wes Anderson, Distr.: Filmcompagniet – Twentieth Century Fox

Årets ikke-amerikanske film

  • Force Majeure / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: Øst for Paradis
  • Ida / Instr.: Paweł Pawlikowski, Distr.: Camera Film
  • Min søns familie / Instr.: Hirokazu Koreeda, Distr.: Reel Pictures
  • Nick Cave: 20.000 dage på jorden / Instr.: Iain Forsyth & Jane Pollard, Distr.: Camera Film
  • To dage, én nat / Instr.: Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne, Distr.: Camera Film
  • Vintersøvn / Instr.: Nuri Bilge Ceylan, Distr.: Camera Film

Årets korte tv-serie

  • Bankerot / DR 1, Producer: Malene Blenkov, Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson, Instr.: Henrik Ruben Genz
  • Kødkataloget (sæson 2) / DR 3, Producer: Erik Hansen, Hovedforfattere: Rikke Frøbert, Asger Kjær & Rune Schjøtt, Instr.: Tea Lindeburg
  • Partiets Mand / Fridthjof Film, Producer: Mia Marie Borup, Hovedforfatter: Søren Felbo, Instr.: Parminder Singh
  • Sjit Happens 2 / Fridthjof Film & Mastiff, Producer: Mia Marie Borup, Hovedforfatter: Thomas Glud, Instr.: Barbara Rothenburg, Kasper Birch, Peter Molde Amelung & Jacob Bitsch
  • Tidsrejsen / DR, Producer: Bo Mortensen, Hovedforfatter: Poul Berg, Instr.: Kaspar Munk

Årets danske tv-serie

  • 1864 / DR1, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Hovedforfatter: Ole Bornedal, Instr.: Ole Bornedal
  • Arvingerne 1 / DR Fiktion, Producere: Karoline Leth & Christian Rank, Hovedforfatter: Maya Ilsøe, Instr.: Pernilla August
  • Badehotellet / SF Film Production, Producer: Michael Bille Frandsen, Hovedforfattere: Stig Thorsboe & Hanna Lundblad, Instr.: Fabian Wullenweber
  • Dicte II / TV 2, Producere: Christian Potalivo, Jonas Allen & Peter Bose, Hovedforfattere: Dorte W. Høgh & Ida Maria Rydén, Instr.: Kasper Barfoed

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund / Arvingerne 1
  • Jens Sætter-Lassen / 1864
  • Jesper Asholt / Partiets Mand
  • Lars Brygmann / Dicte II
  • Martin Buch / Bankerot

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Iben Hjejle / Dicte II
  • Marie Tourell Søderberg / 1864
  • Rosalinde Mynster / Badehotellet
  • Stephania Potalivo / Sjit Happens 2
  • Trine Dyrholm / Arvingerne 1

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Dar Salim / Dicte II
  • Jakob Oftebro / 1864
  • Jesper Christensen / Arvingerne 1
  • Mads Riisom / Kødkataloget (sæson 2)
  • Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne 1

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Amalie Dollerup / Badehotellet
  • Emilie Claudius Kruse / Dicte II
  • Lene Maria Christensen / Arvingerne 1
  • Rikke Louise Andersson / Bankerot
  • Sara-Sofie Boussnina / 1864

Blockbuster Publikumsprisen

  • All Inclusive / Happy Ending Film, Producer: Mie Andreasen, Instr.: Hella Joof
  • Antboy: Den røde furies hævn / Nimbus Film, Producer: Eva Jakobsen, Instr.: Ask Hasselbalch
  • Dannys dommedag / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Caroline Blanco, Instr.: Martin Barnewitz
  • Det andet liv / Beofilm, Sebasto Film & Bebopfilm, Producere: Morten Kjems Juhl, Morten Fisker, Nanna Nikali & Jonas Elmer, Instr.: Jonas Elmer
  • Encounters / Encounters ApS, Producere: Kasper Graversen & Anders J. Bukh, Instr.: Anders J Bukh
  • En du elsker / Zentropa, Producere: Vinca Wiedemann & Sisse Graum Jørgensen, Instr.: Pernille Fischer Christensen
  • Familien Jul / Pixy Film, Producer: Thomas Lydholm, Instr.: Carsten Rudolf
  • Fasandræberne / Zentropa, Producere: Louise Vesth, Jonas Bagger & Peter Aalbæk Jensen, Instr.: Mikkel Nørgaard
  • Kapgang / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev
  • Kartellet / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Charlotte Sachs Bostrup
  • Klassefesten 2 - begravelsen / Nordisk Film Production, Producere: Tomas Radoor & René Ezra, Instr.: Mikkel Serup
  • Klumpfisken / Film Maker ApS, Producer: Claudia Siesbye Halsted, Instr.: Søren Balle
  • Lev stærkt / Zentropa, Producere: Louise Vesth, Senia Dremstrup & Jakob Balslev, Instr.: Christian E. Christiansen
  • Miraklet / Zentropa, Producer: Jonas Frederiksen, Instr.: Simon Staho
  • Nymphomaniac Director's Cut / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier
  • Når dyrene drømmer / Alphaville Pictures Copenhagen, Producere: Caroline Schlüter Bingestam & Ditte Milsted, Instr.: Jonas Alexander Arnby
  • Stille hjerte / SF Film Production, Producer: Jesper Morthorst, Instr.: Bille August
  • The Salvation / Zentropa, Producer: Sisse Graum Jørgensen, Instr.: Kristian Levring
  • Ækte Vare / Beofilm & Meta Film, Producere: Morten Kjems Juhl & Nina Bisgaard, Instr.: Fenar Ahmad

IB Prisen

  • Sigrid Dyekjær

Årets Æres-Robert

  • Christel Hammer

Danmarks Film Akademi