enda

Cosmo Film

Filmografi Priser
Title År Funktion Category
Greyzone 2018 Production company Tv-serie
Tinkas juleeventyr 2017 Production company Tv-serie
Juleønsket 2015 Production company Tv-serie
Drengen med guldbukserne 2014 Production company U/Spillefilm
Lærkevej: Til døden os skiller 2012 Production company DK/Spillefilm
Musen 2009 Production company DK/Kort fiktion
Vølvens forbandelse 2009 Production company DK/Spillefilm
Lærkevej 2009 Production company Tv-serie
Den sidste badeanstalt 2009 Production company DK/Dokumentarfilm
Guldhornene 2007 Production company DK/Spillefilm
Lasse Lasse Hirtshals 2007 Production company DK/Dokumentarfilm
Anna Pihl 2006 Production company Tv-serie
Smiling in a warzone 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Gasolin' 2006 Production company DK/Dokumentarfilm
Anna Pihl - Strisser i storbyen (Sæson 1, Afsnit 1-10) 2006 Production company
Jul i Valhal 2005 Production company Tv-serie
Oskar & Josefine 2005 Production company DK/Spillefilm
The Swenkas 2005 Production company DK/Dokumentarfilm
Jerusalem, min elskede 2004 Production company DK/Dokumentarfilm
Midsommer 2003 Production company DK/Spillefilm
Krig 2003 Production company DK/Dokumentarfilm
Annas dag 2003 Production company DK/Kort fiktion
Tusindfødt - digteren Pia Tafdrup 2003 Production company DK/Dokumentarfilm
Jesus & Josefine 2003 Production company Tv-serie
Angels of Brooklyn 2002 Production company DK/Dokumentarfilm
To kvinder 2001 Production company DK/Kort fiktion
Grev Axel 2001 Production company DK/Spillefilm
Y - fædre og sønner 2001 Production company DK/Dokumentarfilm
Omklædningsrummet 2001 Production company DK/Dokumentarfilm
Y - Fædre Og Sønner 2001 Production company
2. Juledag 2000 Production company
Anden juledag 2000 Production company DK/Kort fiktion
Tiden går 1999 Production company DK/Dokumentarfilm
Et øjeblik 1999 Production company DK/Dokumentarfilm
Antenneforeningen 1999 Production company DK/Kort fiktion
Dagens børn 1997 Production company DK/Dokumentarfilm
En ægte Brian 1997 Production company DK/Dokumentarfilm
Den store kul-tur 1996 Production company Tv-film
Supermaterialisme 1996 Production company DK/Kort fiktion
Rokketanden 1995 Production company DK/Dokumentarfilm
Forsmåelse 1995 Production company DK/Dokumentarfilm
Madpakken - en hilsen hjemmefra 1995 Production company DK/Dokumentarfilm
Farvel farvel 1994 Production company DK/Dokumentarfilm
På pletten 1991 Production company Tv-serie

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Region Skånes kortfilmspris 2010 Malmö, BUFF 2010 Musen
UNICEF UK SHORT FILM AWARD 2009 Sheffield Showcomotion, The Show Room Cinema 2009 Musen
Voksenjuryens 1. Pris 2009 Paris, Plein La Bobine Childrens f.f. 2009 Musen
Bodil, Bedste dokumentarfilm 2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 Gasolin'
Årets GuldDok 2006 CPH:DOX 2006 Gasolin'
Grand Prix, bedste danske film 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Smiling in a warzone
Bedste danske dokumentarfilm 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Gasolin'
Bedste Film 2006 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 2006 Oskar & Josefine
Juryens Speciale Omtale 2006 Warszawa, Against Gravity 2006 Smiling in a warzone
Women in Leadership Award 2006 Durham, Full Frame 2006 Smiling in a warzone
Børnejuryens 1. Pris 2005 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2005 Oskar & Josefine
Nomineret, Prix Arte 2005 Berlin European Film Academy Awards 2005 Swenkas
GuldDok Bedste Fotograf 2005 CPH:DOX 2005 Swenkas
Årets GuldDok 2005 CPH:DOX 2005 Swenkas
Speciel Omtale 2005 Odense Internationale Film Festival 2005 Swenkas
Juryens special pris for instruktion, int. dok. 2005 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2005 Swenkas
Robert, Bedste Lange Dokumentarfilm 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Swenkas
Martini & Rossi Filmpris 2004 Taipei Taiwan Int. Documentary Film Festival 2004 Jerusalem, min elskede
Nomineret til Joris Ivens Award 2004 Amsterdam, IDFA 2004 Swenkas
Speciel Omtale 2004 CPH:DOX 2004 Jerusalem, min elskede
GuldDok Bedste Klip 2004 Gulddok 2004 Jerusalem, min elskede
GuldDok Bedst Lange Dok 2004 Gulddok 2004 Jerusalem, min elskede
Gulddue 2004 Leipzig Festival for Documentary and Animation 2004 Jerusalem, min elskede
Publikumspris 2004 Reykjavik Nordisk Panorama 2004 Jerusalem, min elskede
Speciel Omtale 2004 Reykjavik Nordisk Panorama 2004 Jerusalem, min elskede
Juryens Speciale Omtale 2004 Roma Arcipelago Short Film Festival 2004 Annas dag
Older Jury Award 2004 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2004 Midsommer
Publikumspris 2004 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2004 Midsommer
Bedste Originale Sang 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Midsommer
Bedste Kort Dokumentar Film 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Krig
Kritikernes Pris 2004 Clermont-Ferrand Festival Du Court Metrage 2004 Annas dag
Critic's Jury Distinctive Prize 2004 Clermont-Ferrand Festival Du Court Metrage 2004 Annas dag
Bedste Vestdanske film 2003 Aarhus Filmfestival 2003 Krig
Robert, Bedste Lange Dokumentarfilm 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Angels of Brooklyn
1. Pris "La Luna de Valencia de Oro" 2001 Valencia Cinema Jove 2001 Anden juledag
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.