enda

Mosfilm

Filmografi Priser
Titel År Funktion Category
Love in the USSR 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ward No. 6 2009 Produktionsselskab U/Spillefilm
The vanished empire 2008 Produktionsselskab U/Spillefilm
The Rider Named Death 2004 Produktionsselskab U/Spillefilm
Adams ribben 1990 Produktionsselskab U/Spillefilm
SER Lykken er frihed 1989 Produktionsselskab U/Spillefilm
Katafalk 1989 Produktionsselskab U/Spillefilm
Zerograd 1988 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den kolde sommer '53 1987 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den kolde sommer 1953 1987 Produktionsselskab U/Spillefilm
Courier 1986 Produktionsselskab U/Spillefilm
A Winter Night in Gagra 1985 Produktionsselskab U/Spillefilm
Gå & se 1985 Produktionsselskab U/Spillefilm
Planet parade 1984 Produktionsselskab U/Spillefilm
Livets aften 1984 Produktionsselskab U/Spillefilm
Genfødt 1984 Produktionsselskab U/Spillefilm
Vassa 1983 Produktionsselskab U/Spillefilm
Jazzman 1983 Produktionsselskab U/Spillefilm
Fugleskræmslet 1983 Produktionsselskab U/Spillefilm
For pengenes skyld 1982 Produktionsselskab U/Spillefilm
Agonia - Dødskampen 1981 Produktionsselskab U/Spillefilm
Afsked 1981 Produktionsselskab U/Spillefilm
Oblomov - Verdens mest dovne mand 1980 Produktionsselskab U/Spillefilm
Oblomov - verdens mest dovne mand 1980 Produktionsselskab U/Spillefilm
Vandringsmanden 1979 Produktionsselskab U/Spillefilm
Sangen om Sibirien 1979 Produktionsselskab U/Spillefilm
Viva Mexico 1979 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Moskva tror ikke på tårer 1979 Produktionsselskab U/Spillefilm
Nat over Chile 1977 Produktionsselskab U/Spillefilm
Opstigningen 1977 Produktionsselskab U/Spillefilm
Lejren går op i himlen 1976 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ivan den Grusomme 1976 Produktionsselskab U/Spillefilm
Vidunderet med fletningerne 1975 Produktionsselskab U/Spillefilm
Derzu Uzala 1975 Produktionsselskab U/Spillefilm
They Fought for Their Country 1975 Produktionsselskab U/Spillefilm
Romance 1974 Produktionsselskab U/Spillefilm
Spejlet 1974 Produktionsselskab U/Spillefilm
Dr. Ivens tavshed 1973 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ruslan og Ljudmilla 1972 Produktionsselskab U/Spillefilm
Soljaris 1972 Produktionsselskab U/Spillefilm
The Seagull 1972 Produktionsselskab U/Spillefilm
Waterloo 1970 Produktionsselskab U/Spillefilm
Manegens konge 1970 Produktionsselskab U/Spillefilm
Forbrydelse og Straf 1970 Produktionsselskab U/Spillefilm
Dansepoesi 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Stormen på Berlin 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ørkenens hvide sol 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ildbuen 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Tjaikovskij 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Brødrene Karamazov 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
En adelig rede 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Det røde telt 1969 Produktionsselskab U/Spillefilm
Krig og fred II 1968 Produktionsselskab U/Spillefilm
Nikolaj Bauman 1968 Produktionsselskab U/Spillefilm
Pasgængeren 1968 Produktionsselskab U/Spillefilm
Two Comrades Were Serving 1968 Produktionsselskab U/Spillefilm
Anna Karenina 1967 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den yderste dom 1966 Produktionsselskab U/Spillefilm
Pas på bilen 1966 Produktionsselskab U/Spillefilm
Vore sønner 1965 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den første lærer 1965 Produktionsselskab U/Spillefilm
Der var engang en gammel mand og en gammel kone 1965 Produktionsselskab U/Spillefilm
Krig og fred I 1965 Produktionsselskab U/Spillefilm
Romance i Moskva 1964 Produktionsselskab U/Spillefilm
Bolsjojballetten 1963 Produktionsselskab U/Spillefilm
En optimistisk tragedie 1963 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ivans barndom 1962 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den rene himmel 1961 Produktionsselskab U/Spillefilm
Brevet som aldrig blev afsendt 1960 Produktionsselskab U/Spillefilm
De flammende år 1960 Produktionsselskab U/Spillefilm
Fyrst Khovanshchina 1959 Produktionsselskab U/Spillefilm
Historien om en soldat 1959 Produktionsselskab U/Spillefilm
En Mands skæbne 1959 Produktionsselskab U/Spillefilm
Damen med hunden 1959 Produktionsselskab U/Spillefilm
The Cranes Are Flying 1957 Produktionsselskab U/Spillefilm
Brændende vidder 1957 Produktionsselskab U/Spillefilm
Karnevalsnatten 1957 Produktionsselskab U/Spillefilm
Tranerne flyver forbi 1957 Produktionsselskab U/Spillefilm
The Forty-First 1956 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den enogfyrretyvende 1956 Produktionsselskab U/Spillefilm
Othello 1955 Produktionsselskab U/Spillefilm
Kærlighedens veje II 1955 Produktionsselskab U/Spillefilm
Boris Godunov 1955 Produktionsselskab U/Spillefilm
Cikaden 1955 Produktionsselskab U/Spillefilm
Romeo og Julie 1954 Produktionsselskab U/Spillefilm
Oprøret i bjergene 1954 Produktionsselskab U/Spillefilm
Tre mand på en tømmerflåde 1954 Produktionsselskab U/Spillefilm
Stormfulde toner 1952 Produktionsselskab U/Spillefilm
Kosakhesten 1952 Produktionsselskab U/Spillefilm
Sadko søger lykken 1952 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den store koncert 1951 Produktionsselskab U/Spillefilm
Sortehavets helte 1947 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ivan den Grusomme II 1946 Produktionsselskab U/Spillefilm
Volga-Volga 1946 Produktionsselskab U/Spillefilm
Stenblomsten 1946 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ivan den Grusomme I 1944 Produktionsselskab U/Spillefilm
Alexander Nevskij 1938 Produktionsselskab U/Spillefilm
Matroserne fra Kronstadt 1936 Produktionsselskab U/Spillefilm
Hele verden ler 1934 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den ny Gulliver 1934 Produktionsselskab U/Spillefilm
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.