enda

Smilla's feeling for snow

Bille August, Germany, 1997

120 min.Feature

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Smilla's Sense of Snow
Danish title Frøken Smillas fornemmelse for sne
Other titles Fräulein Smillas Gespür für Schnee, Fröken Smillas känsla för snö, Smilla's feeling for snow
Director Bille August
Screenplay Ann Biderman
Based on Roman af Peter Høeg (1992).
Producer Bernd Eichinger, Martin Moszkowicz
Director of Photography Jörgen Persson
Editor Janus Billeskov Jansen
Sound Chris Munro
Composer Hans Zimmer, Harry Gregson-Williams, Nick Glennie-Smith, Steve Jablonsky
Production designer Anna Asp
Appearances Julia Ormond, Gabriel Byrne, Richard Harris, Vanessa Redgrave
Production country Germany, Denmark, Sweden
Production companies Constantin Film, Bavaria Film, Smilla Film, Greenland Film Production
Domestic distribution All Right Film
International sales Summit Entertainment / 2308 Broadway / CA 90404 Santa Monica / t +1 310 315 6041 / f +1 310 828 4132
Technical info 3276 meter, 35 mm, Cinemascope, color, Dolby digital stereo
Danish theatrical release 28.02.1997
Cinemas Imperial, Lyngby Teatret, BioCity (Tåstrup) samt i 56 biografer landet over, incl. Grønland og Færøerne.
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Constantin Film, Bavaria Film, Smilla Film, Greenland Film Production
Domestic distribution All Right Film

Direction

Direction Bille August
Assistant director Guy Travers
Assistant director Emma Pounds
Assistant director William Booker
Continuity Annemarie Aaes
Casting: Denmark Tove Berg Bramsen
Casting: Greenland Simon Løvstrøm
Dialogue coach Penny Dyer
Director: 2. unit Arthur Wooster
Assistant director: 2. unit Terry Madden

Script

Storyboard artist Simon Bang
Script Ann Biderman

Production

Producer Bernd Eichinger
Producer Martin Moszkowicz
Co-producer Martin Moszkowicz
Executive producer Dieter Meyer
Production supervisor Thomas Heinesen
Associate producer Rosanne Korenberg
Production manager Marianne Christensen
Production coordinator Ilse Schwarzwald
Production coordinator Marianne Juul Hansen
Location manager Mouns Overgaard
Production manager: post-production Stephanie Hörmann
Production manager: 2. unit Stefan Zürcher
Production assistant Nanna Mailand-Hansen
Production assistant Louise Birk Petersen
P.A. to Bille August Karin Trolle
Location assistant Kasper Barfoed
Location coordinator: Greenland Strange Filskov
Location manager Mogens Overgaard
Location scout Lars Valentin
Location manager: Sweden Eva Lundqvist
Location manager: Sweden Yngve Bergqvist

Cinematography

Cinematographer Jamie Harcourt
First assistant camera Lennart Pettersson
Steadicam operator Mike Tiverios
Key grip Gary Hutchings
Cinematographer: 2. unit Tim Wooster
First assistant camera: 2. unit Sean Connor
Key grip: 2. unit Thomas Kristensen
Key grip: 2. unit Henry E. Williams
Cinematographer: 3. unit Jan Weincke
First assistant camera: 3. unit Jens Schlosser
First assistant camera: 3. unit Erik Thal-Jantzen
First assistant camera: 3. unit Birger Bohm
Clapper/loader Jan Pallesen
Cinematography Jörgen Persson

Stills

Stills Ole Kragh-Jacobsen
Stills Rolf Konow

Electrical dept.

Gaffer Søren Sørensen
Gaffer Bernie Grill
Best boy Niels Dose
Best boy Mogens Otte
Best boy Sebastian David Tingkær
Best boy Thomas Neivelt

Editing

2nd editor Pernille Bech Christensen
Assistant editor Rikke Selin Fokdal
Avid technician Peter Englesson
Off-ine editor Mogens Hagedorn Christiansen
Editing Janus Billeskov Jansen

Music

Music Hans Zimmer
Music Harry Gregson-Williams
Music Nick Glennie-Smith
Music Steve Jablonsky

Production design

Assistant production designer Ann-Margret Fyregård
Art director: Germany Jürgen Strasser
Assistant art director Andreas Reif
Set technician Ivar Baungaard
Set technician assistant Leif Thingtved
Set dresser: Denmark Peter Grant
Set dresser: Germany Pavel Pittner
Set dresser Simone Grau Roney
Set dresser Cecilia Sille Hersby
Assistant set dresser: Denmark Christian Zethner
Construction manager: Denmark Anders Engelbrecht
Set dresser: 2. unit Britta Rehn
Production design Anna Asp

Wardrobe

Costume designer Marit Allen
Costume assistant Tim Aslam
Costume supervisor Marco Scotti
Dresser: Julia Ormond Georgina Gunner
Dresser: Denmark and Greenland Ole Kofoed
Dresser: Denmark Jane Barlebo
Dresser Ivar Baungaard
Wardrobe Barbara Baum

Makeup

Makeup artist: 2. unit Barbara Grundmann
Makeup artist assistant Per Christensen
Makeup Horst Stradlinger

Sound

Boom operator Colin Wood
Supervising sound editor Fritz Dosch
Sound editor André Bendocchi-Alves
Dialogue editor Evi Claudius
Sound technician Henrik Langkilde
Sound mixer Stephan Fandrych
Foley artist Jo Fürst
Foley artist Andreas Schneider
Foley editor Claudia Fröhlich
Sound Chris Munro
Sound Chris Munro

Special effects

SFX supervisor Peter Hutchinson
SFX coordinator Brenda Hutchinson

Visual effects

Digital effects supervisor Brad Kuhn
Digital layout and blocking Barry Hy

Stunt

Stunt Paul Weston

Appearance

Smilla Julia Ormond
mekanikeren Gabriel Byrne
Tork Richard Harris
Elsa Lübing Vanessa Redgrave
Lagermann Jim Broadbent
Moritz Robert Loggia
Lukas Mario Adorf
Jakklsen Jürgen Vogel
Benja Emma Croft
Juliane Agga Olsen
Esajas Clipper Milano
Lander Peter Capaldi
Loyen Tom Wilkinson
Ravn Bob Peck
Verlaine Lars Brygmann
Hansen Erik Holmey
Mrs. Schou Ann Queensberry
Mrs. Lagerman Charlotte Bradley
Detektiv Matthew Marsh
præst Charles Lewson
politibetjent Patrick Field
Smilla som barn Ida Julie Andersen
Smillas mor Malinannguaq Markussen-Molgard

Festival screenings

Festival Festival date
Berlinale 1997-02-13
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.