enda

Niko & the way to the stars

Michael Hegner, Finland, 2008

82 min.FeatureChildren's films, Animation

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Niko - lentäjän poika
Danish title Niko og de flyvende rensdyr
Other titles Niko & the way to the stars, The flight before Christmas
Director Michael Hegner
Screenplay Hannu Tuomainen, Marteinn Thorisson
Producer Petteri Pasanen, Hannu Tuomainen, Jana Bohl, Irene Sparre Hjorthøj, Moe Honan
Director of Photography Antti Ripatti
Editor Per Risager
Sound Salla Hämäläinen
Composer Stephen McKeon
Casting Moe Honan
Production country Finland, Denmark, Germany, Ireland
Production companies A. Film
Domestic distribution Nordisk Film Biografdistribution
Technical info 2233 meter, Widescreen, Dolby digital stereo
Danish theatrical release 12.12.2008
Cinemas Palads, Albertslund Biograferne, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Gentofte Kino, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 47 biografer i provinsen, inkl. Grønland
DFI subsidy 60 / 40 støtte
Danish rating Not recommended for children under 7

Companies

Production companies A. Film
Domestic distribution Nordisk Film Biografdistribution

Direction

Direction Michael Hegner
Director Kari Juusonen
Technical director Jani Kuronen
Technical director Olli Rajala
Casting Moe Honan
Voice director Moe Honan
Technical director: Germany Friedolin Dreesen
Technical director: Denmark Laust Palbo Nielsen

Script

Screenplay Hannu Tuomainen
Screenplay Marteinn Thorisson
Extra dialogue Mark Hodkinson

Production

Production supervisor Antti Haikala
Executive producer Emely Christians
Executive producer Anders Mastrup
Executive producer Ralph Christians
Producer Petteri Pasanen
Producer Hannu Tuomainen
Producer Jana Bohl
Producer Irene Sparre Hjorthøj
Producer Moe Honan
Co-producer Anders Mastrup
Production manager Nick Dorra
Production manager Sini Lindberg
Production assistant Anna Paloniemi
Translation Maija Harper
Line producer: Germany Viola Lütten
Production manager: Germany Viola Lütten
Production assistant: Germany Maite Woköck
Production assistant: Germany Mark Wittkowski
Post-production manager: Germany Emely Christians
Post-production assistant: Germany Natalie Riewesell
Production supervisor: Germany Christian Burgdorff
Translation: Germany Wolfgang Neupert
Line producer Lise Ann Mangino
Production assistant: Denmark Charlotte Müller
Producer: Estonia Kristel Töldsepp
Production manager: Estonia Henri Leik
Translation Søren Lampe
Production coordinator: Ireland Lorraine Morgan
Production assistant: Ireland Heather Mills

Cinematography

Cinematographer Antti Ripatti

Electrical dept.

Lighting Jussi Dittmer
Lighting markus Haverinen
Lighting Jani Kuronen
Lighting Francois Lorain
Lighting Oliver Martiny
Lighting Olli Rajala
Lighting Sebastian Söderhlund
Lighting Tommi Tissari
Lighting Kustaa Vuori
Lighting Niko Hirvonen
Lighting Janne Mäkinen

Editing

Editor Per Risager
Assistant editor Tommi Ojala
Online editor: Ireland Neil McLauchlan
Trailer editor Tim Hanschmidt
Trailer editor Anke Höppner

Music

Composer Stephen McKeon
Sound engineer Darran Cummins
Music mixer Tim Martin
Orchestration Mark Armstrong
Conductor Adam Klemens
Sound engineer Jan Korzmann

Production design

Art director Mikko Pitkänen

Sound

Supervising sound editor Patrick Drummond
Recording engineer: Germany Christian Burgdorff
Vocal producer Tine Clasen
Sound mixer Kim Dalum
Vocal producer: Ireland Rocci Barrett
Supervising sound editor: Ireland Patrick Drummond
FX editor: Ireland Chris Walsh
Foley editor: Ireland Brendan Geaney
Dialogue editor: Ireland Sarah Gaines
Foley artist: Ireland Caoimhe Doyle
Foley assistant: Ireland Jessie Mulligan
Foley recordist: Ireland Jean McGrath
Sound mixer John Fitzgerald
Sound mixer Michaelle Cunniffe
Sound designer Salla Hämäläinen
Sound mixer Olli Parnanen

Special effects

SFX supervisor Aki Rissanen
SFX: Germany Tobias Becker
SFX: Germany Friedolin Dreesen
SFX: Germany Garloff Langenbeck
SFX: Germany Cornelius Porzig
SFX: Germany Garry Runke
SFX: Germany Anselm von Seherr
SFX supervisor: Germany Julian Hermannsen
SFX director: Germany Pierre Grage
SFX director: Germany Marcus Wagenführ
SFX technician: Germany Marc Langbein
SFX technician: Germany Malte Lauinger
SFX technician: Germany Volker Eichhorn

Voice

Niko Oliver Ryborg
Julius Jens Jacob Tychsen
Wilma Kaya Brüel
Sprinter Niels Olsen
Stormvind Thomas Mørk
Springer, Hvirvel, Torden, Lynild m.fl. Henrik Koefoed
Sorte ulv Lars Mikkelsen
Effie Vicki Berlin
Sneblomst Andrea Damgaard Hegner
Spjæt Esben Pretzmann
Luna Camilla Bendix
Snitte og Sneblomsts far Peter Zhelder
Bedstefar Jesper Langberg
Leder Peter Zhelder
Rensdyrdreng Thomas Meilstrup
Rensdyrdreng Lukas Gylling Sieling

Visual effects

Head of IT Lasse Lunden
Graphic design Maria Jäppinen
Graphic design Anssi Rauhala
Head of IT: Germany Elmar Behr
Grading: Germany Ronney Afortu
Digital effects: Germany Frank Hellmann
Head of IT: Denmark Peter Egehoved
Matte painter Pekka Veikkolainen

Animation

Animation supervisor Luca Bruno
Animation supervisor Peter Bohl
Animation supervisor Ludovic Savonniere
Character design Mikko Pitkänen
Layout Aki Martikainen
Layout Antti Ripatti
Layout Teemu Suersalo
Layout Jyrki Kanto
Character design Olli Rajala
Model artist Jarkko Kainulainen
Model artist Kustaa Vuori
Additional modelling Tommi Tissari
Set modelling Jussi Dittmer
Set modelling Aki Martikainen
Set modelling Sakari Hakkarainen
Set modelling Antti Markkula
Set modelling Jaakko Stenius
Character design Teemu Auersalo
Character design Jyrki Kanto
Character design Laura Neuvonen
Character design Kim Helminen
Compositor Tommi Tissari
Compositor Kustaa Vuori
Character design Maria Björklund
Character design Kristian Huitula
Character design Kalle Kotila
Character design Aiju Salminen
Character design: Germany Goro Fujita
Character design: Germany Heiko Hentschel
Character design: Germany Malte Lauinger
Character design: Germany Alexander N. Oestermann
Character design: Germany Carsten Seller
Compositor Ralph Apfelbaum
Compositor Stephan Wagemann
Compositor Thomas Wellendorf
Compositor Florian Westermann
Character design: Denmark Björn Pedersen
Character design: Denmark Tomas Andreasson
Character design: Denmark Poul Riishede
Character design: Denmark Jacek Oczki
Set-up og rigging supervisor: Denmark Søren Thomsen
Set-up og rigging assistant: Denmark Karsten Friis Nielsen
Character design: Denmark Stefan Prüss
Character design: Denmark Kenneth Vandel
Character design: Denmark Justin Murphy
Character design: Denmark Bert Zierfuss
Character design: Denmark Christian Kuntz
Layout: Denmark Niels Grønlykke
Character design: Estonia Svetlana Bezdomnikova
Character design: Estonia Margo Busch
Character design: Estonia Henri Leik
Character design: Estonia Ruslan Piterja
Character design: Estonia Evelin Temmin

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.