enda

Niko og de flyvende rensdyr

Michael Hegner, Finland, 2008

82 min.U/SpillefilmBørnefilm, Animation

Det lille rensdyr Nikos store drøm er at komme til at flyve med Julemandens rensdyrkorps ligesom hans ukendte far. Sammen med sin trofaste ven, flyveegernet Julius, forlader han flokken for at finde Julemandens fjeld. Undervejs møder de den syngende væsel, Wilma og bliver forfulgt af en meget sulten ulveflok med særdeles skumle planer.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Niko og de flyvende rensdyr
Andre titler Niko & the way to the stars, The flight before Christmas
Instruktør Michael Hegner
Producer Petteri Pasanen, Hannu Tuomainen, Jana Bohl, Irene Sparre Hjorthøj, Moe Honan
Fotograf Antti Ripatti
Editor Per Risager
Lyd Kim Dalum, John Fitzgerald, Michaelle Cunniffe, Salla Hämäläinen, Olli Parnanen
Komponist Stephen McKeon
Casting Moe Honan
Produktionsland Finland,Danmark,Tyskland,Irland
Produktionsselskaber A. Film
Finansiering Produceret af ANIMA VITAE, CINEMAKER, A. FILM, MAGMA FILMS i co-produktion med TV2IDANMARK, EUROPOOL, UNIVERSUM i samarbejde med YLE, ZDF med støtte fra EURIMAGES, FINNISH FILM FOUNDATION, DET DANSKE FILMINSTITUT 60/40 ORDNINGEN, FILMFUND HAMBURG SCHLESWIG-HOLSTEIN, NORDISK FILM & TV FOND, GERMAN FEDERAL FILM FUND med deltagelse af THE IRISH FILM BOARD og udviklet med støtte under den EUROPÆISKE KOMMISSION
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Tekniske data 2233, Widescreen, Dolby digital stereo
Dansk biografpremiere 12.12.2008
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Gentofte Kino, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 47 biografer i provinsen, inkl. Grønland
Mere information
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Filmen foregår i et tegnet vinterunivers langt fra virkeligheden. Stemningen er præget af humor, magi og sang. Der forekommer flere scener med intens dramatik og truende stemning, hvor hovedpersonerne er i livsfare. Disse forløses imidlertid alle indenfor scenens rammer uden at nogen kommer til skade, ligesom de truende scener altid også indeholder elementer af humor og komik, som bryder stemningen. Filmen vurderes derfor kun at kunne virke skræmmende på de mindste børn.

Selskaber

Produktionsselskaber A. Film
Finansiering Produceret af ANIMA VITAE, CINEMAKER, A. FILM, MAGMA FILMS i co-produktion med TV2IDANMARK, EUROPOOL, UNIVERSUM i samarbejde med YLE, ZDF med støtte fra EURIMAGES, FINNISH FILM FOUNDATION, DET DANSKE FILMINSTITUT 60/40 ORDNINGEN, FILMFUND HAMBURG SCHLESWIG-HOLSTEIN, NORDISK FILM & TV FOND, GERMAN FEDERAL FILM FUND med deltagelse af THE IRISH FILM BOARD og udviklet med støtte under den EUROPÆISKE KOMMISSION
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Michael Hegner
Instruktør Kari Juusonen
Teknisk instruktør Jani Kuronen
Teknisk instruktør Olli Rajala
Casting Moe Honan
Stemmeinstruktør Moe Honan
Teknisk instruktør (Tyskland) Friedolin Dreesen
Teknisk instruktør (Danmark) Laust Palbo Nielsen

Manus

Manusforfatter Hannu Tuomainen
Manusforfatter Marteinn Thorisson
Ekstra dialog Mark Hodkinson

Produktion

Produktionssupervisor Antti Haikala
Executive producer Emely Christians
Executive producer Anders Mastrup
Executive producer Ralph Christians
Producer Petteri Pasanen
Producer Hannu Tuomainen
Producer Jana Bohl
Producer Irene Sparre Hjorthøj
Producer Moe Honan
Co-producer Anders Mastrup
Produktionsleder Nick Dorra
Produktionsleder Sini Lindberg
Produktionsassistent Anna Paloniemi
Oversættelse Maija Harper
Line producer (Tyskland) Viola Lütten
Produktionsleder (Tyskland) Viola Lütten
Produktionsassistent (Tyskland) Maite Woköck
Produktionsassistent (Tyskland) Mark Wittkowski
Postproduktionschef (Tyskland) Emely Christians
Postproduktionsassistent (Tyskland) Natalie Riewesell
Produktionssupervisor (Tyskland) Christian Burgdorff
Oversættelse (Tyskland) Wolfgang Neupert
Line producer Lise Ann Mangino
Produktionsassistent (Danmark) Charlotte Müller
Producer (Estland) Kristel Töldsepp
Produktionsleder (Estland) Henri Leik
Oversættelse Søren Lampe
Produktionskoordinator (Irland) Lorraine Morgan
Produktionsassistent (Irland) Heather Mills

Foto

Fotograf Antti Ripatti

Lys

Lyssætter Jussi Dittmer
Lyssætter markus Haverinen
Lyssætter Jani Kuronen
Lyssætter Francois Lorain
Lyssætter Oliver Martiny
Lyssætter Olli Rajala
Lyssætter Sebastian Söderhlund
Lyssætter Tommi Tissari
Lyssætter Kustaa Vuori
Lyssætter Niko Hirvonen
Lyssætter Janne Mäkinen

Klip

Klipper Per Risager
Klippeassistent Tommi Ojala
Online-klipper (Irland) Neil McLauchlan
Trailer-klipper Tim Hanschmidt
Trailer-klipper Anke Höppner

Musik

Komponist Stephen McKeon
Lydtekniker Darran Cummins
Musikmix Tim Martin
Orkestrering Mark Armstrong
Dirigent Adam Klemens
Lydtekniker Jan Korzmann

Produktionsdesign

Art director Mikko Pitkänen

Lyd

Lydklipper supervisor Patrick Drummond
Lydoptagelser (Tyskland) Christian Burgdorff
Stemmeproducer Tine Clasen
Lydmix Kim Dalum
Stemmeproducer (Irland) Rocci Barrett
Superviserende lydklipper (Irland) Patrick Drummond
FX-klipper (Irland) Chris Walsh
Foley-klipper (Irland) Brendan Geaney
Dialogklipper (Irland) Sarah Gaines
Foley artist (Irland) Caoimhe Doyle
Foley-assistent (Irland) Jessie Mulligan
Foley-optagelse (Irland) Jean McGrath
Lydmix John Fitzgerald
Lydmix Michaelle Cunniffe
Lyddesign Salla Hämäläinen
Lydmix Olli Parnanen

Special effects

Special effects-supervisor Aki Rissanen
Special effects (Tyskland) Tobias Becker
Special effects (Tyskland) Friedolin Dreesen
Special effects (Tyskland) Garloff Langenbeck
Special effects (Tyskland) Cornelius Porzig
Special effects (Tyskland) Garry Runke
Special effects (Tyskland) Anselm von Seherr
Special effects-supervisor (Tyskland) Julian Hermannsen
SFX-instruktør (Tyskland) Pierre Grage
SFX-instruktør (Tyskland) Marcus Wagenführ
SFX-tekniker (Tyskland) Marc Langbein
SFX-tekniker (Tyskland) Malte Lauinger
SFX-tekniker (Tyskland) Volker Eichhorn

Stemme

Niko Oliver Ryborg
Julius Jens Jacob Tychsen
Wilma Kaya Brüel
Sprinter Niels Olsen
Stormvind Thomas Mørk
Springer, Hvirvel, Torden, Lynild m.fl. Henrik Koefoed
Sorte ulv Lars Mikkelsen
Effie Vicki Berlin
Sneblomst Andrea Damgaard Hegner
Spjæt Esben Pretzmann
Luna Camilla Bendix
Snitte og Sneblomsts far Peter Zhelder
Bedstefar Jesper Langberg
Leder Peter Zhelder
Rensdyrdreng Thomas Meilstrup
Rensdyrdreng Lukas Gylling Sieling

Visual effects

IT-chef Lasse Lunden
Grafik Maria Jäppinen
Grafik Anssi Rauhala
IT-chef (Tyskland) Elmar Behr
Grading (Tyskland) Ronney Afortu
Digitale effekter (Tyskland) Frank Hellmann
IT-chef (Danmark) Peter Egehoved
Matte painter Pekka Veikkolainen

Animation

Animationssupervisor Luca Bruno
Animationssupervisor Peter Bohl
Animationssupervisor Ludovic Savonniere
Karakterdesign Mikko Pitkänen
Layout Aki Martikainen
Layout Antti Ripatti
Layout Teemu Suersalo
Layout Jyrki Kanto
Karakterdesign Olli Rajala
Model artist Jarkko Kainulainen
Model artist Kustaa Vuori
Additional modelling Tommi Tissari
Set modelling Jussi Dittmer
Set modelling Aki Martikainen
Set modelling Sakari Hakkarainen
Set modelling Antti Markkula
Set modelling Jaakko Stenius
Karakterdesign Teemu Auersalo
Karakterdesign Jyrki Kanto
Karakterdesign Laura Neuvonen
Karakterdesign Kim Helminen
Compositor Tommi Tissari
Compositor Kustaa Vuori
Karakterdesign Maria Björklund
Karakterdesign Kristian Huitula
Karakterdesign Kalle Kotila
Karakterdesign Aiju Salminen
Karakterdesign (Tyskland) Goro Fujita
Karakterdesign (Tyskland) Heiko Hentschel
Karakterdesign (Tyskland) Malte Lauinger
Karakterdesign (Tyskland) Alexander N. Oestermann
Karakterdesign (Tyskland) Carsten Seller
Compositor Ralph Apfelbaum
Compositor Stephan Wagemann
Compositor Thomas Wellendorf
Compositor Florian Westermann
Karakterdesign (Danmark) Björn Pedersen
Karakterdesign (Danmark) Tomas Andreasson
Karakterdesign (Danmark) Poul Riishede
Karakterdesign (Danmark) Jacek Oczki
Set-up og rigging-supervisor (Danmark) Søren Thomsen
Set-up og rigging-assistent (Danmark) Karsten Friis Nielsen
Karakterdesign (Danmark) Stefan Prüss
Karakterdesign (Danmark) Kenneth Vandel
Karakterdesign (Danmark) Justin Murphy
Karakterdesign (Danmark) Bert Zierfuss
Karakterdesign (Danmark) Christian Kuntz
Layout (Danmark) Niels Grønlykke
Karakterdesign (Estland) Svetlana Bezdomnikova
Karakterdesign (Estland) Margo Busch
Karakterdesign (Estland) Henri Leik
Karakterdesign (Estland) Ruslan Piterja
Karakterdesign (Estland) Evelin Temmin

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.