enda

Gidseltagningen II

Christian E. Christiansen, Denmark, 2019

360 min.TV series

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Gidseltagningen II
Danish title Gidseltagningen II
Director Christian E. Christiansen
Co-director Mogens Hagedorn
Producer Morten Kjems Juhl
Director of Photography Martin Top Jacobsen, Benjamin Kirk
Editor Martin Bønsvig Wehding, Dorrit Andersen, Elin Pröjts, Simon Borch
Sound Eddie Simonsen, Anne Jensen, Roar Skau Olsen, Mikkel Groos
Composer Jeppe Kaas, Halfdan E
Production designer Thomas Bremer
Casting Gro Metha Therp
Appearances Johannes Lassen, Yasmin Mahmoud, Ola Rapace, Søren Pilmark
Production country Denmark
Production companies SAM Productions, Discovery Networks Denmark
Domestic distribution Kanal 5
TV release 25.03.2019, Kanal 5, sendes i 8 afsnit

Companies

Production companies SAM Productions, Discovery Networks Denmark
Co-producer ZDF
With support from Public Service Puljen, Den Vestdanske Filmpujle v/Carsten Holst og Steen Risom, MEDIA (EU)
In collaboration with StudioCanal, Discovery Networks Sweden, Discovery Networks Norway
Domestic distribution Kanal 5

Direction

Direction Christian E. Christiansen
Co-director Mogens Hagedorn
Casting Gro Metha Therp
1st assistant director Thomas Schindel
1st assistant director Martin Hem Kildegaard
1st assistant director Emil Sparre-Ulrich
Continuity Mathilde Dahl
1st assistant director: pre-production Nikolaj Tarp
2nd assistant director Liv Lundholm Pedersen
Casting: children Stine Brüel
Extras coordinator Lotte Bundgaard
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk
Extras coordinator Marie-Louise Munk
Research Morten Buschmann
Research Ann-Sophie Hemmingsen
Research Anders Korsgaard Christensen
Consultant Sebastian Kipling
Consultant Daniel Hugo Sørensen

Script

Main screenwriter Jesper Bernt
Storyline Jesper Bernt
Storyline Lasse Kyed Rasmussen
Storyline Eske Troelstrup
Storyline Lars C. Detlefsen
Storyline Per Daumiller
Writer (episode) Lasse Kyed Rasmussen
Writer (episode) Eske Troelstrup
Story and research Adam Price
Story and research Søren Sveistrup
Storyboard Snorre Krogh
Script consultant Nikolaj Scherfig
Screenplay assistance Anders Jeelsmark Mortensen

Production

Producer Morten Kjems Juhl
Line producer Nanna Nikali
Executive producer Frank Seyberth
Executive producer Wolfgang Feindt
Executive producer Nina Bisgaard
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Executive producer Adam Price
Executive producer Kasper Barfoed
Editor Lars Ellegaard
Production manager Susanne Stranddorf
Production coordinator Christina Jensen Lassen
Associate producer Cathrine Skotte
Producer's assistant Johannes Rothaus Nørregaard
Producer's assistant Josefine Egholm
Producer's assistant Mie Iversen
Production assistant Julie Skov Dalsgaard
Production assistant Laura Kornerup Jensen
Production assistant Christian Dahl
Location manager Lennart Storgaard
Location scout Claus Nielsen
Location scout Kenneth Berg
Location scout Lars Valentin
Post Producer Mikael Windelin
Post-producton coordinator Trine Kjestrup
Post-producton coordinator Camilla Dal
Post-production supervisor Camilla Bech Lindberg
Producer: development Emilie Lebech Kaae

Cinematography

Cinematographer Martin Top Jacobsen
Cinematographer Benjamin Kirk
Cinematographer: 2nd camera Jesper Duelund
First assistant camera Jesper Roland Dehli
Video assistant Jeppe Rasmussen
Video assistant Thomas Meyer
Drone operator Rune Mygind Mikkelsen
Drone operator Esben Mygind Mikkelsen

Stills

Still photographer Christian Geisnæs

Electrical dept.

Gaffer Torben Brent Wenneberg
Best boy Josef Perez Lopez

Editing

Editor Martin Bønsvig Wehding
Editor Dorrit Andersen
Editor Elin Pröjts
Editor Simon Borch
Assistant editor Soheil Ozlati

Music

Composer Jeppe Kaas
Composer Halfdan E
Music supervisor Anders Andreasen
Music supervisor Jan Thielsen

Production design

Production designer Thomas Bremer
Property master Magnus Kasting
Set dresser Mathias Sparre-Ulrich
Set decorator Sune Ahler
Assistant set dresser Jacob Juul Sprogøe Petersen

Wardrobe

Key costumer Rikke Simonsen
Costume on set Anette Hvidt
Costume on set Sarah Fyllgraf
Costume assistant Maria Dannevang

Makeup

Chief makeup artist Kirsten Zäschke
Makeup artist Pia Ankjær Poulsen
Makeup artist Ditte Madsen
Makeup artist Sara Møller Jensen
Makeup assistant Susana Flores

Sound

Sound designer Eddie Simonsen
Sound designer Anne Jensen
Sound engineer Roar Skau Olsen
Sound engineer Mikkel Groos
B-sound designer Jonatan Jacoby
Sound effect editor Andreas Kongsgaard
Sound effect editor Niels Arild
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Stéphane de Rocquigny
Foley recordist Patrick Ghislain
Foley recordist Laurent Chassaigne de Rosamar
Sound assistant Nora Øland

Special effects

SFX coordinator Hummer Højmark
SFX Mark Hedegaard
SFX pyro technician Lars Kolding Andersen
SFX technician Flemming Christensen
SFX assistant Munir Auon
SFX assistant Gustav Stork Jangaard

Visual effects

VFX Thomas Dyg
Title sequence Lars Wissing
Colourist Christian Schwanenflügel
Colourist Tobias Bach
Compositing supervisor Sanne Tatjana
Compositing supervisor Alexander Marthin
Compositing Marcus Hansen
Compositing Andreas Elleby Jørgensen
Compositing Patrick O'Casey
Compositing Ian Bach
Compositing Michael Ungermand
Graphic design Anders Huulgaard

Stunt

Stunt coordinator Adam Brix
Assistant stunt coordinator Anders Nylander
Stunt double Anders Nylander
Stunt double Julius Hjernø
Stunt double Valdimar Jóhannsson
Stunt double Sara Vollhaase Hagemann
Stunt double Agnieszka Zukowska
Stunt double Daniella Hedehøj
Stunt double Lasse Spang Olsen
Stunt double Veronika Batelková
Stunt double Henrik Eiberg
Stunt double Munir Aoun
Stunt double Anne Rasmussen
Stunt double Nina Frifelt

Appearance

Appearance Johannes Lassen
Appearance Yasmin Mahmoud
Appearance Ola Rapace
Appearance Søren Pilmark
Appearance Ali Sivandi
Appearance Anis Alobaidi
Appearance Sebastian Bull Sarning
Appearance Helle Fagralid
Appearance Henning Jensen
Appearance Alexandre Willaume-Jantzen
Appearance Peder Thomas Pedersen
Appearance Elsebeth Steentoft
Appearance Lise Risom Olsen
Appearance Søren Malling
Appearance Flemming Enevold
Appearance Esben Dalgaard Andersen
Appearance Kenneth M. Christensen
Appearance Mads Riisom
Appearance Kristian Halken
Appearance Julie Grundtvig Wester
Appearance Frederik Johansen
Appearance Bertil Smith
Appearance Sandra El-Hussein
Appearance Ditte Arnth
Appearance Jannie Faurschou
Appearance Hans Holtegaard
Appearance Maibritt Saerens
Appearance Jonny Zangenberg
Appearance Vibeke Ankjær
Appearance Zein Ali
Appearance Finn Nielsen
Appearance Paw Terndrup
Appearance Micki Stoltt
Appearance Bo Carlsson
Appearance Katja Holm
Appearance Pejman Khorsand-Jamal
Appearance Michael Robdrup
Appearance Marusa Balic
Appearance Merete Friis
Appearance Ingrid-Marie Thorlacius Troelsen
Appearance Morten Brovn
Appearance Mohammed Bilal Jabbouri
Appearance Mahfoudh Dabbech
Appearance Alexander Westley
Appearance Osama Badr Alkanj
Appearance Ahmad Mohammad Tbeshat
Appearance Rudi Køhnke
Appearance Laura Christensen
Appearance Abdel Rahman Mustafa
Appearance Moussa Daibes
Appearance Anna Granlund
Appearance Alexandra Nordberg
Appearance Søren Lenander
Appearance Jakob Femerling Andersen
Appearance Jakob Randrup
Appearance Amelia Høy
Appearance Fadime Turan
Appearance Thomas Stenderup
Appearance Rashid Aitouganov
Appearance Peter Bay
Appearance Peer Leif Vejlgaard
Appearance Judith Rothenborg
Appearance Nomi Dalsgård
Appearance Michael Stenkvist
Appearance Jeppe Christian Kimose
Appearance Britta Mikkelsen
Appearance Dieter Emiel Tychsen
Appearance Thomas Rasmussen
Appearance Ilse Kirk
Appearance Thomas Hou Mandsfeldt
Appearance Isabella Horsbøl Wadim
Appearance Rosa Steen Sonne Nielsen
Appearance Kasper Leisner
Appearance Imad Abdul-Foul
Appearance Amany Turk
Appearance Sandra Yi Sencindiver
Appearance Adam Brix
Appearance David Rousing
Appearance Per Otto Bergsang Rasmussen
Appearance Bibi Kirkegaard
Appearance My Højrizi
Appearance Ramadan Huseini
Appearance Ali Najei
Appearance Tobias Lunn Nielsen
Appearance Rasmus Emil Mortensen
Appearance Nadia Nouamani
Appearance Mo Chara
Appearance Veysel Gür
Appearance Alfa L. Bundtofte
Appearance Mathilde Amming
Appearance Sarah Boberg
Appearance Abdel Rahman Mustafa
Appearance Anders Peter Bro
Appearance Jessica Kræhmer
Appearance Louise Fribo
Appearance Mikkel Trier Rygård
Appearance Jan Elle
Appearance Ernesto Piga Carbone
Appearance Austa Jespersen
Appearance Katinka Petersen
Appearance Rebecca Forsberg Svendsen
Appearance Mette Einarsson

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.