enda

Through a glass, darkly

Jesper W. Nielsen, Norway, 2008

100 min.FeatureChildren's films

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title I et speil i en gåte
Danish title I et spejl i en gåde
Other titles Through a glass, darkly
Director Jesper W. Nielsen
Screenplay Jesper W. Nielsen, Peter Skavlan, Anker Li, Carsten Rudolf
Based on roman af Jostein Gaarder.
Producer Turid Øversveen
Director of Photography Philip Øgaard
Editor Christoffer Heie
Sound Peter Clausen, Gisle Tveito
Composer Aslak Hartberg
Production designer Harald Egede-Nissen, Karen Søndrol, Hanne-Live Andersen, Kathrine Solhoff, Olivier Marcouiller
Casting Celine Lucille Engebrigtsen
Appearances Marie Haagenrud, Aksel Hennie, Trine Wiggen, Mads Ousdal
Production country Norway, Denmark
Production companies 4 1/2 Film
Domestic distribution Nordisk Film Biografdistribution
Danish festival release 18.09.2009, Cinemateket, Tisvilde Bio og Bistro, BUSTER Copenhagen International Film Festival for Children and Youth.
DFI subsidy Minor

Companies

Production companies 4 1/2 Film
Domestic distribution Nordisk Film Biografdistribution

Direction

Direction Jesper W. Nielsen
Children coordinator Maren L. Pedersen
Casting Celine Lucille Engebrigtsen
Continuity Aslaug Konradsdottir
Casting: Spain Silvia Menendez

Script

Script Jesper W. Nielsen
Screenplay Peter Skavlan
Screenplay Anker Li
Screenplay Carsten Rudolf
Script consultant Kim Fupz Aakeson
Script consultant Leif Magnusson
Voice over Jonas Kroon
Storyboard artist Stig Saxegaard

Production

Producer Turid Øversveen
Co-producer Peter Garde
Co-producer Tor Dagfinn Veen
Executive producer Marius Holst
Executive producer Karin Julsrud
Executive producer Aagot Skjeldal
Executive producer Pål Sletaune
Executive producer Håkon Øverås
Co-executive producer Peter Aalbæk Jensen
Co-executive producer Peter Skavlan
Producer: development Sarita Christensen
Producer: development Peter Bech
Production consultant Anne Frilseth
Line producer Nina B. Andersson
Production manager Therese Bøhn
Production coordinator Linn Kirkenær
Production assistant Jeton Troni
Production assistant Knut Westad
Production assistant Jan Vidar Rangen
Producer: Spain Magnus Thulin
Production manager: Spain Raquel Castelló
Production coordinator: Spain Bibiana Calvera
Production assistant: Spain Dani Rivero
Production manager: post-production Linn Kirkenær
Production coordinator Kornelia Lund
Head of tecnical unit Torulf Henriksen
Production manager Espen Skjetne
Production manager Åsa Söderberg
Production coordinator Siw Skjervold
Unit manager: Spain Luis Casacuberta
Production assistant Johan Nåden Dyrstad
Unit manager Kristian Mejdell Nissen
Production assistant Jon Are Uhnger
Unit manager: Spain Luis Casacuberta
Location scout Nils Grønningen
Location scout Alexander Lien
Location manager: Spain Xabier Osa

Cinematography

Cinematography Philip Øgaard
First assistant camera Patrik Säfstrøm
First assistant camera Ingeborg Klyve
Camera assistant Robin Ottersen
Camera assistant Jugo Rangen
Camera assistant Kristoffer Aamot
Key grip Bo Lundgren
Car with ladder Terje Røkke
Car with ladder Jon Arne Jørgensen
Camera assistant: Spain Eloi Sánchez
Video operator: Spain Alex González
Key grip: Spain Xavi Torres
Key grip: Spain Xavi Gordi
VFX cinematographer Niels Valentin Dal
VFX cinematographer Søren Tomas
VFX cinematographer Rasmus Lange
VFX cinematographer Oliver Buus
VFX cinematographer Søren Buus

Stills

Stills Morten Borgestad
Stills Marc Costa

Electrical dept.

Electrical dept. Knut Haraldsen
Assistant lighting technician Rune Kalgraff
Assistant lighting technician Tor Erik Ofstad
Assistant lighting technician Nikolai Gjerding
Gaffer Ricard Pujol
Best boy Andrzej Kiwala

Editing

Editing Christoffer Heie
Assistant editor Gry Marhaug
Editing coordinator Siw Skjervold

Music

Music Aslak Hartberg
Music supervisor Henrik Hawor
Music supervisor Johan Husvik

Production design

Production designer Harald Egede-Nissen
Assistant production designer Maria Havig-Gjelseth
Production designer Karen Søndrol
Production designer Hanne-Live Andersen
Production designer Kathrine Solhoff
Production designer Olivier Marcouiller
Property master Anders Lunde
Set dresser Christine Bozenski
Set decorator Caroline Størmer
Assistant set dresser: pre-production Pål Tohje
Set dresser Johan Nåden Dyrstad
Set dresser Isak Eymundsson
Set dresser Robert Vawter
Art director: Spain Nela Fasce
Assistant set dresser: Spain Juan Proverbio

Wardrobe

Wardrobe Elin Langhoff
Costume assistant Sofie Rage Larsen
Costume assistant Camilla Lindblom
Costume assistant: Spain Nona Permanyer

Makeup

Makeup June Pålgard
Makeup assistant Cecilie Greve
Makeup artist: Spain Concha Rodriguez
Makeup assistant: Spain Lola Martìnez

Sound

Sound Peter Clausen
B-sound designer Geir Hoseth
Sound engineer: Spain Fernando De Izuzquiza
B-sound engineer: Spain Bernat Gras
Sound engineer Gisle Tveito
Dialogue editor Rune van Deurs
Sound effects Elisabeth Monge
Sound effects Roy Fenstad
Sound effects Petter Sommer
Foley recordist Eirik Ingebricson
Coordinator Siri Holteng

Special effects

SFX: Spain Oriol Tarrida

Visual effects

VFX supervisor Jeppe Nygaard Christensen
VFX producer Sean Wheelan
VFX supervisor Håkan Blomdahl
VFX supervisor Torbjörn Olsson
VFX Niels Valentin Dal
VFX Søren Tomas
VFX Rasmus Lange
VFX Oliver Buus
VFX Søren Buus
VFX Andreas Hylander
VFX Mathias Larserud
VFX Emilie Nilsson
Compositing Lucas Pigliacampo
Compositing Toni Guillen
Compositing Christian Baum
Digital lighting Ola Bäccman
Digital lighting Thomas Barkenäs
Conforming Nikolai Waldman
Conforming Per Legelius
Art work Kjerand Nesvik

Stunt

Stunt assistant Anders Strömbäck
Stunt assistant Kai Kolstad Rødseth
Stunt coordinator: Spain Ignacio Carreño
Stunt performer: Spain Daniel Deffense
Stunt performer: Spain Berta Cubillo
Stunt Seth Ericson

Other credits

Medical consultant Lars Kjeldsen
Trailer Emile Hertling Péronard

Appearance

Cecilie Marie Haagenrud
Ariel Aksel Hennie
Mor Trine Wiggen
Far Mads Ousdal
Klara Maria Sundell
Lasse Johannes Piene Gundersen
Sebastian Alex Batllori
Mormor Liv Ullmann
Morfar Espen Skjønberg
Sygeplejerske Celine Lucille Engebrigtsen
Lægen Asta Busingye Lydersen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.