enda

I et spejl i en gåde

Jesper W. Nielsen, Norge, 2008

100 min.U/SpillefilmBørnefilm

12-årige Cecilie lider af uhelbredelig kræft og tænker i smerterne tilbage på sine dejlige oplevelser i Spanien, hvor hun traf den charmerende Sebastian. Om natten møder Cecilie en engel, der hjælper med at sætte livet og døden i perspektiv, i takt med at sygdommen spreder sig, og familien samles i juletiden.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel I et speil i en gåte
Dansk titel I et spejl i en gåde
International titel Through a glass, darkly
Instruktør Jesper W. Nielsen
Manuskript Jesper W. Nielsen, Peter Skavlan, Anker Li, Carsten Rudolf
Forlæg roman af Jostein Gaarder.
Producer Turid Øversveen
Fotograf Philip Øgaard
Klipper Christoffer Heie
Lyd Peter Clausen, Gisle Tveito
Komponist Aslak Hartberg
Scenograf Harald Egede-Nissen, Karen Søndrol, Hanne-Live Andersen, Kathrine Solhoff, Olivier Marcouiller
Casting Celine Lucille Engebrigtsen
Medvirkende Marie Haagenrud, Aksel Hennie, Trine Wiggen, Mads Ousdal
Produktionsland Norge, Danmark
Produktionsselskab 4 1/2 Film
Finansiering Filmen er produceret med støtte fra Norsk filminstitutt v/ Nikolaj Frobenius, Det Danske Filminstitut v/ Lena Hansson Varhegyi, Nordisk Film & Tv Fond v/ Hanne Palmquist i co-produktion med Zentropa Entertainments5 og Film Story i samarbejde med NRK, DR-TV, Norsk Filmstudio og Nordisk Film Post Production.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Dansk festivalpremiere 18.09.2009, Cinemateket, Tisvilde Bio og Bistro, BUSTER Copenhagen International Film Festival for Children and Youth.
DFI-støtteform Minor

Selskaber

Produktionsselskab 4 1/2 Film
Finansiering Filmen er produceret med støtte fra Norsk filminstitutt v/ Nikolaj Frobenius, Det Danske Filminstitut v/ Lena Hansson Varhegyi, Nordisk Film & Tv Fond v/ Hanne Palmquist i co-produktion med Zentropa Entertainments5 og Film Story i samarbejde med NRK, DR-TV, Norsk Filmstudio og Nordisk Film Post Production.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Jesper W. Nielsen
Børnekoordinator Maren L. Pedersen
Casting Celine Lucille Engebrigtsen
Scripter Aslaug Konradsdottir
Casting (Spanien) Silvia Menendez

Manus

Manus Jesper W. Nielsen
Manuskriptforfatter Peter Skavlan
Manuskriptforfatter Anker Li
Manuskriptforfatter Carsten Rudolf
Manuskriptkonsulent Kim Fupz Aakeson
Manuskriptkonsulent Leif Magnusson
Voice over Jonas Kroon
Storyboard-tegner Stig Saxegaard

Produktion

Producer Turid Øversveen
Co-producer Peter Garde
Co-producer Tor Dagfinn Veen
Executive producer Marius Holst
Executive producer Karin Julsrud
Executive producer Aagot Skjeldal
Executive producer Pål Sletaune
Executive producer Håkon Øverås
Co-executive producer Peter Aalbæk Jensen
Co-executive producer Peter Skavlan
Udviklingsproducer Sarita Christensen
Udviklingsproducer Peter Bech
Produktionskonsulent Anne Frilseth
Line producer Nina B. Andersson
Produktionsleder Therese Bøhn
Produktionskoordinator Linn Kirkenær
Produktionsassistent Jeton Troni
Produktionsassistent Knut Westad
Produktionsassistent Jan Vidar Rangen
Producer (Spanien) Magnus Thulin
Produktionsleder (Spanien) Raquel Castelló
Produktionskoordinator (Spanien) Bibiana Calvera
Produktionsassistent (Spanien) Dani Rivero
Produktionsleder (postproduktion) Linn Kirkenær
Produktionskoordinator Kornelia Lund
Teknisk chef Torulf Henriksen
Produktionsleder Espen Skjetne
Produktionsleder Åsa Söderberg
Produktionskoordinator Siw Skjervold
Indspilningsleder (Spanien) Luis Casacuberta
Produktionsassistent Johan Nåden Dyrstad
Indspilningsleder Kristian Mejdell Nissen
Produktionsassistent Jon Are Uhnger
Indspilningsleder (Spanien) Luis Casacuberta
Location scout Nils Grønningen
Location scout Alexander Lien
Location manager (Spanien) Xabier Osa

Foto

Foto Philip Øgaard
B-fotograf Patrik Säfstrøm
B-fotograf Ingeborg Klyve
Fotografassistent Robin Ottersen
Fotografassistent Jugo Rangen
Fotografassistent Kristoffer Aamot
Grip Bo Lundgren
Stigebil Terje Røkke
Stigebil Jon Arne Jørgensen
Fotografassistent (Spanien) Eloi Sánchez
Video-operatør (Spanien) Alex González
Grip (Spanien) Xavi Torres
Grip (Spanien) Xavi Gordi
VFX-fotograf Niels Valentin Dal
VFX-fotograf Søren Tomas
VFX-fotograf Rasmus Lange
VFX-fotograf Oliver Buus
VFX-fotograf Søren Buus

Stills

Stills Morten Borgestad
Stills Marc Costa

Lys

Lys Knut Haraldsen
Belysningsassistent Rune Kalgraff
Belysningsassistent Tor Erik Ofstad
Belysningsassistent Nikolai Gjerding
Belysningsmester Ricard Pujol
Belyser Andrzej Kiwala

Klip

Klip Christoffer Heie
Klippeassistent Gry Marhaug
Klippekoordinator Siw Skjervold

Musik

Musik Aslak Hartberg
Musik-supervisor Henrik Hawor
Musik-supervisor Johan Husvik

Produktionsdesign

Scenograf Harald Egede-Nissen
Scenografassistent Maria Havig-Gjelseth
Scenograf Karen Søndrol
Scenograf Hanne-Live Andersen
Scenograf Kathrine Solhoff
Scenograf Olivier Marcouiller
Chefrekvisitør Anders Lunde
Rekvisitør Christine Bozenski
Set rekvisitør Caroline Størmer
Rekvisitørassistent (præproduktion) Pål Tohje
Rekvisitør Johan Nåden Dyrstad
Rekvisitør Isak Eymundsson
Rekvisitør Robert Vawter
Art director (Spanien) Nela Fasce
Rekvisitørassistent (Spanien) Juan Proverbio

Kostumer

Kostumer Elin Langhoff
Kostumeassistent Sofie Rage Larsen
Kostumeassistent Camilla Lindblom
Kostumeassistent (Spanien) Nona Permanyer

Makeup

Makeup June Pålgard
Sminkørassistent Cecilie Greve
Sminkør (Spanien) Concha Rodriguez
Sminkørassistent (Spanien) Lola Martìnez

Lyd

Lyd Peter Clausen
B-tonemester Geir Hoseth
Tonemester (Spanien) Fernando De Izuzquiza
B-tonemester (Spanien) Bernat Gras
Tonemester Gisle Tveito
Dialogklipper Rune van Deurs
Lydeffekter Elisabeth Monge
Lydeffekter Roy Fenstad
Lydeffekter Petter Sommer
Foley recordist Eirik Ingebricson
Koordinator Siri Holteng

Special effects

SFX (Spanien) Oriol Tarrida

Visual effects

VFX-supervisor Jeppe Nygaard Christensen
VFX producer Sean Wheelan
VFX-supervisor Håkan Blomdahl
VFX-supervisor Torbjörn Olsson
VFX Niels Valentin Dal
VFX Søren Tomas
VFX Rasmus Lange
VFX Oliver Buus
VFX Søren Buus
VFX Andreas Hylander
VFX Mathias Larserud
VFX Emilie Nilsson
Compositing Lucas Pigliacampo
Compositing Toni Guillen
Compositing Christian Baum
Digital lyssætter Ola Bäccman
Digital lyssætter Thomas Barkenäs
Conforming Nikolai Waldman
Conforming Per Legelius
Art work Kjerand Nesvik

Stunt

Stuntassistent Anders Strömbäck
Stuntassistent Kai Kolstad Rødseth
Stuntkoordinator (Spain) Ignacio Carreño
Stunt performer (Spanien) Daniel Deffense
Stunt performer (Spanien) Berta Cubillo
Stunt Seth Ericson

Andre credits

Lægefaglig konsulent Lars Kjeldsen
Trailer Emile Hertling Péronard

Medvirkende

Cecilie Marie Haagenrud
Ariel Aksel Hennie
Mor Trine Wiggen
Far Mads Ousdal
Klara Maria Sundell
Lasse Johannes Piene Gundersen
Sebastian Alex Batllori
Mormor Liv Ullmann
Morfar Espen Skjønberg
Sygeplejerske Celine Lucille Engebrigtsen
Lægen Asta Busingye Lydersen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.