enda

Ludvig og julemanden

TV seriesChildren's films, Christmas series, Family films

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Ludvig og julemanden
Danish title Ludvig og julemanden
Other titles Julekalender 2011
Director Tilde Harkamp, Søren Frellesen
Screenplay Søren Frellesen, Philip LaZebnik, Rikke de Fine Licht, Uffe Rørbæk Madsen, Ina Bruhn, Jenny Lund Madsen
Producer Morten Rasmussen
Director of Photography Jacob Banke Olesen
Editor Henrik Fleischer, Morten Egholm, Niels Ostenfeld, Steen Schapiro, Adam Ross
Sound Rune Palving
Production designer Erik Peitersen, Per Torlop Carlsen
Casting Anja Philip, Marie Louise Hedegaard, Emil Johnsen, Anders Nygaard, Karen Nørøxe, Jette Termann
Appearances Lars Hjortshøj, Thomas Norgreen Nielsen, Andreas Bo Pedersen, Julie Zangenberg
Production country Denmark
Dialogue language Danish
Production companies Deluca Film
Technical info color, Sound
TV release 01.12.2011, TV 2

Companies

Production companies Deluca Film

Direction

Direction Tilde Harkamp
Direction Søren Frellesen
Casting Anja Philip
Casting Marie Louise Hedegaard
Casting Emil Johnsen
Casting Anders Nygaard
Casting Karen Nørøxe
Casting Jette Termann
Extras coordinator Ida Cornett Dalsgaard
Continuity Anne-Marie Ubbe
Children's coach Jesper Zuschlag
Children's coach Kenneth Carmohn

Script

Script supervisor Anne-Marie Ubbe
Script Søren Frellesen
Script Philip LaZebnik
Script Rikke de Fine Licht
Script Uffe Rørbæk Madsen
Script Ina Bruhn
Script Jenny Lund Madsen

Production

Producer Morten Rasmussen
Line producer Merete Stubkjær
Unit manager Thomas Petersen
Production manager Thomas Schindel
Production manager Irene Kristensen
Production coordinator Kim Arnt Torp
Production coordinator Katrine Broe Sørensen
Production coordinator Peter Dollerup
Production coordinator Emil Johnsen
Location manager Peter Dollerup

Cinematography

Director of Photography Jacob Banke Olesen
2nd cinematographer Alex Almbjerg
2nd cinematographer Brian Curt Petersen
First assistant camera Kenneth Clausen
First assistant camera Mads Hoppe Jørgensen
First assistant camera Magnus Sort Eidemak
Steadicam operator Anders Elgaard
First assistant camera Jesper Find
First assistant camera Kenneth Skovgaard Clausen
First assistant camera Mads Hoppe
First assistant camera Jacob Sofussen
Camera assistant Stig Paravision
Camera assistant Mikkel Boel
Camera assistant Theis Madsen
Camera assistant Casper Mortensen

Stills

Stills Per Arnesen

Electrical dept.

Electrician assistant Ole Vestergaard Jensen
Gaffer Josef Perez Lopez
Gaffer Jonas Palsgård
Gaffer Noah Lynnerup
Electrical dept. Niels Dose
Electrical dept. Morten Kastberg

Editing

Editor Henrik Fleischer
Editor Morten Egholm
Editor Niels Ostenfeld
Editor Steen Schapiro
Editor Adam Ross
Assistant editor Mik Fogh
Assistant editor Jesper Maintz
Assistant editor Ole Vestergaard Jensen
Assistant editor Lars Hesselholdt

Music

Music supervisor Rune Palving

Production design

Set dresser Susanne Buhl
Set dresser Thomas Greve
Assistant set dresser Kristian Ravn Knop
Assistant set dresser Natasja Sanberg
Production design Erik Peitersen
Production design Per Torlop Carlsen

Wardrobe

Costume assistant Mette Meinicke
Costume assistant Marianna Roa Wassberg
Costume assistant Krestine Nøddesbo
Key costumer Rikke Simonsen

Makeup

Chief makeup artist Kirsten Zäschke
Makeup artist assistant Katrine Tersgov
Makeup artist assistant Palle Jørgensen

Sound

Sound engineer Rune Palving
Recording engineer Kasper Janus Rasmussen
Boom operator Andy Drabik
Boom operator Hans Christian Kock
Boom operator Bertil Abrahamsson

Special effects

Special effects Johannes Sverrisson

Visual effects

VFX supervisor Rikke Gjerløv Hansen
VFX supervisor René Mastrup
VFX Christian Esbo Agergaard
VFX Mikkel Boel
VFX Michael Just Hansen
VFX Ivan Kondrup Jensen
VFX Ole Vestergaard Jensen
VFX Thomas Øhlenschlæger
VFX Nicklas Theisen
Colourist Sascha Haber

Stunt

Stunt Klaus Hjuler
Stunt Deni Jordan

Narrator

Narrator Christian Mosbæk

Appearance

Julemanden Lars Hjortshøj
Ludvig Glad Thomas Norgreen Nielsen
Stygge Krumpen Andreas Bo Pedersen
Den indemurede pige Julie Zangenberg
Maximillian Løvenkranz Andreas Jessen
Elsebeth Gyldenstjerne Tina Gylling Mortensen
Niels Glad Alexandre Willaume-Jantzen
Kirsten Glad Anne Sofie Espersen
Rebekka Glad Marta Holm Peschcke-Køedt
Rasmus Glad Lau Kierkensgaard
Julie Camilla Bendix
Martine Emma Holst
Thomas Thomas Ernst
Klik Adam Sønderby
Klak Martine Vandet Salling
Henning Hans Holtegaard
Rustning Andreas Svaneborg
Fuld julemand Viggo Sommer
Bente Susanne Lyngbøl
Lærerinde Christina Wegener
Lærerinde Tine Grauengaard
Marie Martine Stecher Nielssen
Kirketjener Hans-Henrik Rottbøll
Katrine Agathe Reinholdt Østergaard
Vendelbo i kirken Svend Hansen
Skt. Nicolaus Kresten Andersen
Santa Lucia Neel Rønholt
Lærerinde Tine Grauengaard
Kunde Birgitte Simonsen
Kunde Jørgen Bing
Chef Niels Ellegaard
Medarbejder Carsten Svendsen
Dame ved Ouiji-board Karen-Lis Ahrenkiel

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.