enda

Nightwatch

Ole Bornedal, United States, 1998

100 min.Feature

Basic information Credits Festivals & awards
Original title Nightwatch
Danish title Nightwatch
Director Ole Bornedal
Screenplay Ole Bornedal, Steven Soderbergh
Based on spillefilmen "Nattevagten" af Ole Bornedal.
Producer Michael Obel
Director of Photography Dan Laustsen
Editor Sally Menke
Sound Stephen Halbert
Composer Joachim Holbek, Marco Beltrami
Production designer Richard Hoover
Casting Rick Pagano
Appearances Ewan McGregor, Nick Nolte, Patricia Arquette, Josh Brolin
Production country United States
Production companies Dimension Films
Domestic distribution All Right Film
Technical info Panavision, Deluxe, Dolby digital stereo
Danish theatrical release 30.10.1998
Cinemas Palads, Scala, BioCity (Tåstrup) samt 9 biografer i provinsen
Find more Variety, Apr. 13, 1998, p. 28
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Dimension Films
Domestic distribution All Right Film

Direction

Direction Ole Bornedal
Casting Rick Pagano
2nd assistant director Tia Ardran
1st assistant director Lisa Campbell
2nd assistant director Fred Mandel
Voice casting Barbara Harris
Casting: extras Dixie Webster

Script

Script Ole Bornedal
Script Steven Soderbergh
Script consultant Jayne-Ann Tenggren
Script supervisor Jayne-Ann Tenggren

Production

Producer Michael Obel
Executive producer Bob Weinstein
Executive producer Harvey Weinstein
Executive producer Cary Granat
Line producer Daniel Lupi
Production manager Craig Markey
Executive producer Richard Potter
Executive producer Andrew Rona
Production supervisor: post-production Pamela Winn-Barnett
Production assistant: post-production Joel C. Peterson
Production coordinator Eileen Malyszko Lee
Production manager Tracy Lee McGrath

Cinematography

Cinematography Dan Laustsen
Steadicam operator Steven A. Adelson
Key grip Bob Ivanjack
Loader Sean Hunter Moe
Key grip Al Patt
Camera assistant William Robinson
Key grip John 'JW' Warner

Stills

Stills Darren Michaels
Stills Robert Zuckerman

Electrical dept.

Best boy Keith A. Hascher
Best boy Nathan Hathaway
Gaffer David Lee
Best boy George Maxwell
Best boy Taylor Evan Sparks
Best boy Tim Soronen

Editing

Editing Sally Menke
Negative cutting Gary Burritt
Assistant editor Tatiana S. Riegel
Assistant editor Joseph M. Caracciolo
Assistant editor Melissa Carter
Editing supervisor Ron Dean
Assistant editor Robert Lattanzio
Assistant editor Katie Mack

Music

Music Joachim Holbek
Music Marco Beltrami
Music supervisor John Houlihan
Composer: add. music John O'Brien
Music coordinator Micki Stern

Production design

Production design Richard Hoover
Art director Kathleen McKernin
Art director Adam Scher
Set decorator Brian Kasch
Construction coordinator Harry Conrad Chitwood
Set dresser: 2. unit Lisa De Alva
Set dresser Steve Joyner
Set dresser Martin Milligan
Painter Portia Perry

Wardrobe

Wardrobe Louise Mingenbach
Dresser George Atamian
Dresser George Capetanos
Dresser Julie Smith
Costume on set Jenny Gering

Makeup

Makeup artist Debra Denson
SFX makeup Jackie Caydam
SFX makeup Steve Johnson
Makeup artist Leonard MacDonald
SFX makeup Kenny Myers
SFX makeup Christopher Allen Nelson
Makeup assistant Linda Kay Rendina
Makeup artist Richard Snell
Hairdresser Gigi Wiliams

Sound

Sound Stephen Halbert
Sound effect editor Mark Allen
Sound effect editor Paul Berolzheimer
Dialogue editor Stephanie Flack
Sound editor Linda Folk
Supervising sound editor Patrick M. Griffith
Foley editor Dana Gustafson
Boom operator David Halbert
Sound Stephen Halbert
Foley recordist Bruce M. Honda
Sound mixer Nino Jacobsen
Sound effect editor Nicholas James
Dubbing Steve Kohler
Sound effect editor Charles Maynes
Sound effect editor D. Chris Smith
Sound editor Ben Wilkins
Assistant sound editor Linda Yeaney
Sound editor William Jacobs
Sound Tim Rakoczy
Assistant music mixer Marvin R. Morris

Special effects

SFX supervisor Vincent Montefusco
SFX Dale Newkirk
SFX Beecher Tomlinson
SFX production assistant Matt Ullman
SFX production assistant Brian Walsh
SFX production coordinator Sean Taylor

Visual effects

Color timing Bob McMillan

Stunt

Stunt double Marla Casey
Stunt coordinator Cliff Cudney
Stunt Hugh A. O'Brien

Appearance

Martin Bells Ewan McGregor
Inspector Thomas Cray Nick Nolte
Katherine Patricia Arquette
James Gallman Josh Brolin
Joyce Alix Koromzay
Marie Laura Graham
Inspector Bill Davis John C. Reilly
Duty Doctor Brad Dourif
Johnson Lonny Chapman

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.