enda

Johannes Meyer

(1884 – 1972)

Filmography Awards Festivals
Title Year Function Category
The Red Mantle 1967 Bilvis, Bølvis' bror DK/Feature
Heksejagt 1965 Appearance TV film
Den gamle 1964 Appearance TV film
Tine 1964 Tines far DK/Feature
Mit hjerte er i højlandet 1964 Appearance TV film
En sjæl efter døden 1963 Saint Peter TV film
Hvis lille pige er du? 1963 Zimmermann DK/Feature
Støvsugerbanden 1963 Augustin, chef for "Guldsnorebanden" DK/Feature
Brønden 1962 Appearance TV film
Svinedrengen og Prinsessen på ærten 1962 Kejseren DK/Short fiction
Det stod i avisen 1962 En mand, der søger tjenestefolk DK/Feature
Landsbylægen 1961 Dr. Bonnesen DK/Feature
Ullabella 1961 Rindum, overpræsident DK/Feature
Selskabsrejsen 1960 Den gamle TV film
Selskabsrejsen 1960 Appearance TV film
Præsten i Vejlby 1960 Appearance TV film
Pigen og pantelåneren 1960 Appearance TV film
Flemming og Kvik 1960 Rektor Halling DK/Feature
One Hundred and One Dalmatians 1960 Obersten Feature
Ole Lukøje 1960 Appearance TV film
Lukkede døre 1959 Tjener TV film
A Hullaballo at the Castle 1959 Kristoffer Buller af Bullerborg DK/Feature
Vintersolhverv 1959 Gaunt TV film
Pygmalion 1959 Appearance TV film
Styrmand Karlsen 1958 Kaptajn Vilhelm Hammer DK/Feature
Hjem, hjem du kære hjem 1958 Appearance TV film
Krudt og klunker 1958 Ferdinand Schrøder, professor, Dr. phil. DK/Feature
Das haut einen Seemann doch nicht um 1958 Appearance Feature
Det tvungne giftermål 1957 Appearance TV film
Den kære afdøde 1956 Appearance TV film
Tre finder en kro 1955 Hans Ovesen, højesteretssagfører DK/Feature
Marguerite 1955 Appearance TV film
Scapins gavtyvestreger 1955 Appearance TV film
Blændværk 1955 Redaktør på Sallinghavn Amtsavis DK/Feature
Ole Lukøje 1955 Den ubekendte TV film
Hendes store aften 1954 Julius Jensen, vicevært DK/Feature
Kongeligt besøg 1954 Christian IV DK/Feature
Sukceskomponisten 1954 Sørensen DK/Feature
Den gamle mølle på Mols 1953 Klemmensen, bestyrer af fæstekontoret DK/Feature
Det gælder livet 1953 Madsen, vagtmester DK/Feature
Hejrenæs 1953 Flakholt, tjener på Hejrenæs DK/Feature
Min søn Peter 1953 Carl Frederik, maler DK/Feature
Vi som går køkkenvejen 1953 Redaktør Sort DK/Feature
Ta' Pelle med 1952 Lauritz, husmand DK/Feature
Vejrhanen 1952 Theodor Nielsen, lektor DK/Feature
Det store løb 1952 Godsejer Wilhelm Stone DK/Feature
Husmandstøsen 1952 Søren Torpegaard DK/Feature
To minutter for sent 1952 Johansen, vicevært DK/Feature
Vi arme syndere 1952 Gulbæk, antikvar DK/Feature
Avismanden 1952 Kesse DK/Feature
Det sande ansigt 1951 Mikael Rolf, pastor DK/Feature
Som sendt fra himlen 1951 Appearance DK/Feature
Mød mig på Cassiopeia 1951 Zeus DK/Feature
The obligations of freedom 1951 Sørens morfar DK/Short fiction
Fra den gamle købmandsgård 1951 Hans Bjerre, godsejer DK/Feature
Dorte 1951 Prokuritst Lauritsen DK/Feature
Fodboldpræsten 1951 Prokurist Nielsen DK/Feature
Mosekongen 1950 Claus Munk, godsejer til "Kærholm" DK/Feature
Historien om Hjortholm 1950 Anders DK/Feature
De røde heste 1950 Købmand Hans Offor, Oles far DK/Feature
Café Paradis 1950 Mads, gammel "Spritter" DK/Feature
Thorkild Roose 1949 Appearance DK/Documentary
For frihed og ret 1949 Niels Nielsen DK/Feature
Hvor er Far? 1948 Mads Juehl, barnevognsfabrikant DK/Feature
Støt står den danske sømand 1948 Jonas, Tømmermand DK/Feature
While the gate was closed 1948 Emil Johansen DK/Feature
Mani 1947 Overlæge Robert Frank DK/Feature
Soldaten og Jenny 1947 Toldassistenten DK/Feature
Røverne fra Rold 1947 Søren Hvass, Storbonde DK/Feature
I Gaar og i Morgen 1945 Anton Albrechtsen, direktør DK/Feature
Besættelse 1944 Jens Steen, Manufakturhandler DK/Feature
Beloved Copenhagen 1944 Cornelius Thorsen, Overretssagf. DK/Feature
Teatertosset 1944 Fuglesang, sufflør DK/Feature
Mit liv er Musik 1944 Walter S. Nelson, impressario DK/Feature
Det bødes der for 1944 Dr. med. Skou DK/Feature
Otte Akkorder 1944 Værtshusejer DK/Feature
An Extraordinary Girl 1943 Lars Østermann, Ejer af "Strandgaarden" DK/Feature
Hans Onsdags-Veninde 1943 Anton Hansen, Magdas far DK/Feature
Erik Ejegods Pilgrimsfærd 1943 Ferdinand Piper, teaterdirektør DK/Feature
My dear wives 1943 Departementschef Reimer, Hannes far DK/Feature
Happiness Is on Its Way 1942 Højesteretssagfører Frederik Hagen DK/Feature
Afsporet 1942 "Organisten" DK/Feature
Gaa med mig hjem 1941 Valdemar Nielsen, bogkolportør DK/Feature
Frøken Kirkemus 1941 Obersten DK/Feature
Tag det som en Mand - ! 1941 Theodor Woller, godsejer DK/Feature
Tag til Rønneby Kro 1941 Bartholdi, vært på Rønneby Kro DK/Feature
Jeg har elsket og levet 1940 Etatsråd Tutein DK/Feature
I de gode gamle Dage 1940 Fyrst Ivar Rose, herre til Trollenæs DK/Feature
Sommerglæder 1940 Skoleinspektør Rasmussen DK/Feature
Skilsmissens Børn 1939 Professor Dreyer, kunstmaler DK/Feature
Nordhavets Mænd 1939 Konsul Jernø DK/Feature
En lille Tilfældighed 1939 Appearance DK/Feature
Alarm 1938 Direktør Smith, Clarcks Svigerfar DK/Feature
Under Byens Tage 1938 Professor Abel, Akademiets Direktør DK/Feature
Denmark for the people 1937 Kaptajn Justesen, Hennings far DK/Short fiction
Inkognito 1937 Generaldirektør Schram DK/Feature
Plat eller Krone 1937 Appearance DK/Feature
Giftes - nej Tak! 1936 Godsejer Sigurd Kragh DK/Feature
Rasmines Bryllup 1935 Mikkelsen, blikkenslager DK/Feature
De bør forelske Dem 1935 Justitsråd Stumpe DK/Feature
Skaf en Sensation 1934 Johannes Halling, redaktør DK/Feature
Nøddebo Præstegaard 1934 Hans Blicher, Præst i Nøddebo DK/Feature
Flugten fra Millionerne 1934 Præsident for Papegøjesamfundet DK/Feature
Lynet 1934 Generaldirektør Prehn DK/Feature
De blå drenge 1933 Oberst Barsøe DK/Feature
Saa til søs 1933 Direktør Johan Nordborg DK/Feature
Eine von Uns 1932 Direction Feature
Master of the house 1925 Viktor Frandsen, finmekaniker DK/Feature
En Kæreste for meget 1924 Direction DK/Feature
Smil og Taare 1923 Direction, Production DK/Feature
Love one another 1922 Rylowitsch Feature
Leaves from Satan's Book 1921 Don Fernandez, Isabellas lærer (II) DK/Feature
The Rocks of life 1920 Redaktør Asp DK/Feature
Mens Juleklokkerne ringer 1917 Appearance DK/Feature
Natekspressens Hemmelighed 1917 Wilton, prokurist DK/Feature
Darkness and dawn 1914 Grev Friedrich, Joachims fætter DK/Feature
Den kulørte Slavehandler 1914 Prins Gera DK/Feature
Grev Dahlborgs Hemmelighed 1914 Appearance DK/Short fiction
Acquitted 1914 Officer DK/Feature
Den hemmelige Traktat 1913 En mongolsk spion DK/Feature
The gambler's wife 1913 Werner, huslærer hos fyrsteparret DK/Feature
Unsuccessful flirtation 1912 Appearance DK/Short fiction
Den farlige Leg 1911 Johannes von Falck DK/Feature
Revolutionsbryllup 1910 Erneste des Tressailles, marki, emigrant DK/Short fiction
To Tjenestepiger 1910 Sønnen DK/Short fiction
Livets Storme Musiker DK/Short fiction
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.