enda

Preben Lerdorff Rye

(1917 – 1995)

Filmography Awards Festivals
Title Year Function Category
Carl Th. Dreyer - Min metier 1995 Appearance DK/Documentary
Dansk litteratur 1989 Appearance DK/Documentary
Christian 1989 Christians morfar DK/Feature
Isolde 1989 Gammelt ægtepar/mand DK/Feature
Medea 1988 Pædagogen TV film
Babette's Feast 1987 Kaptajnen DK/Feature
Hip hip hurra! 1987 Blinde Christian Feature
The fight for the red cow 1987 Filmoperatør DK/Feature
Niels Klims underjordiske rejse 1984 Overhovedet TV series
The element of crime 1984 Bedstefar DK/Feature
For menneskelivets skyld 1983 Mand TV film
Hærvejen 1983 Appearance DK/Documentary
Syv billeder fra Hærvejen 1983 Appearance DK/Documentary
Opfinderkontoret 1982 Appearance TV series
The thoughtless lover 1982 Bruun, læge DK/Feature
Sigurd Fafnersbane 1981 Voice DK/Short fiction
Uden støtte fra befolkningen kunne vi ingenting udrette 1980 Appearance TV film
Vores år 1980 Thorvald Humble TV series
Next stop - Paradise 1980 Hjalmar Krog DK/Feature
A world full of children 1980 Gynækolog DK/Feature
Dina 1979 Appearance TV film
Sanct Hansaften-spil 1979 En jæger TV film
Kick Me in the Traditions! 1979 Davids far DK/Feature
Ludvigsbakke 1978 Herren på stue A TV series
Mirror, mirror 1978 Skuespiller, stamgæst hos Lizzie DK/Feature
Sofies skolegang 1977 Christian Kold TV film
Fiskerne 1977 Lærer Aabye TV series
Vandalism 1977 Tigger DK/Feature
The Normans - a film about the vikings 1976 Regnar Lodbrog DK/Feature
Copper 1976 Fessor DK/Feature
Evighedens frø - H.C. Andersens sidste år 1975 H.C. Andersen TV film
Anne og Paul 1975 Carstensen TV film
Natten i ventesalen 1974 Sadelmager TV film
Nineteen Red Roses 1974 Holger Hjorth DK/Feature
Fru Geesches frihed 1973 Timm TV film
Erasmus Montanus 1973 Løjtnanten TV film
Friere 1973 Beskøjtin TV film
Møblerne 1972 Mand #1 TV film
Solens børn 1972 Egor TV film
The First Circle 1972 Professor Chelnov DK/Feature
The work of the Devil 1972 Jens Larsen DK/Feature
En sømand har sin enegang 1971 Appearance TV film
Death is a by-product 1971 Voiceover DK/Documentary
Onkel Vanja 1971 Telegin TV film
Nattens frelse 1971 Hell Earl TV film
Cecilia - a Moorland Tragedy 1971 Vandringsmanden DK/Feature
Vor by 1970 Simon Stimpson TV film
Et spil om et lukket rum 1969 Appearance TV film
I klemme 1968 Appearance TV film
Skært kød til frk. Afsenius 1967 Appearance TV film
Orkestret 1967 Appearance TV film
The judge 1966 Mikael DK/Feature
Once upon a time 1966 1. junker DK/Feature
Grænseland 1965 Appearance TV film
Carl Th. Dreyer 1965 Appearance Documentary
Premiere i helvede 1964 Appearance DK/Feature
Dannevirkenatten 1964 Appearance TV film
Natteherberget 1964 Appearance TV film
Paradise and back 1964 Skuespiller DK/Feature
Pernilles korte frøkenstand 1964 Appearance TV film
Ægget 1964 Eugene TV film
Udbetaling ved død I 1963 Appearance TV film
Udbetaling ved død II 1963 Appearance TV film
Vi venter på Godot 1962 Appearance TV film
Løgn og løvebrøl 1961 Hr. Kristensen, storvildtjæger i Afrika DK/Feature
Frihedens pris 1960 Hipomand DK/Feature
Skibet er ladet med - 1960 Skipperen ombord i "JUPITER" DK/Feature
Vintersolhverv 1959 Trock TV film
A stranger knocks 1959 Den fremmede DK/Feature
Lukkede døre 1959 Garcin TV film
Femdollarsedlen 1959 Appearance TV film
Faderskolen 1959 Appearance TV film
Forellen 1958 Appearance TV film
Den unge biskop 1958 Appearance TV film
Dit er livet 1958 Voiceover DK/Documentary
Lyssky transport gennem Danmark 1958 Onkel Mads, vragfisker DK/Feature
Mariannes bryllup 1958 Hofjægermester von Bramfeldt DK/Feature
Vagabonderne på Bakkegaarden 1958 Jonas DK/Feature
Livsflammen 1957 Joe Saul TV film
Johannes Larsen 1957 Voiceover DK/Documentary
Skovridergaarden 1957 Fyrmester Larsen DK/Feature
Mig og min familie 1957 Hans DK/Feature
Amor i telefonen 1957 Carolus Lieberg, magister i litteratur DK/Feature
Der var engang en gade 1957 "David", spildsamler DK/Feature
Hvor går Karl hen? 1957 Appearance DK/Documentary
Ingen tid til kærtegn 1957 Eriks far DK/Feature
The son from America 1957 En arbejder DK/Feature
Telefonboksen 1956 Appearance TV film
De herrer dommere 1956 Appearance TV film
Tante Tut fra Paris 1956 Artur Blume, komponist DK/Feature
Den kloge mand 1956 Thorkild Andersen, gårdejer DK/Feature
Hvad vil De ha'? 1956 Sømand DK/Feature
Gengæld 1955 Stefan Donner, forfatter DK/Feature
Ild og jord 1955 Martin DK/Feature
The word 1955 Johannes, Borgens mellemste søn DK/Feature
Østersen og Perlen 1955 Appearance TV film
Mod og mandshjerte 1955 En gangster DK/Feature
Karen, Maren og Mette 1954 Henrik, Marthas søn DK/Feature
Kongeligt besøg 1954 Walther DK/Feature
The Tove Andersen criminal case 1953 Knudsen, kriminalbetjent DK/Feature
Adam og Eva 1953 Tyven DK/Feature
Sønnen 1953 "Generalen" DK/Feature
Avismanden 1952 Johansen DK/Feature
Bird life in Denmark 1952 Voiceover DK/Documentary
Unge piger forsvinder i København 1951 Johan, tjener, søn af fru Nielsen DK/Feature
Lyntoget 1951 Henning Knudsen DK/Feature
Bag de røde porte 1951 Carlo Petersen DK/Feature
The obligations of freedom 1951 Sørens kollega DK/Short fiction
Din fortid er glemt 1950 Terningspiller DK/Feature
Vesterhavsdrenge 1950 Værle DK/Feature
I gabestokken 1950 Sejr DK/Feature
Smedestræde 4 1950 Sømanden DK/Feature
Bondegården 1949 Voiceover DK/Documentary
We Want a Child 1949 Brudens venindes ven DK/Feature
Det hændte i København 1949 Nattevagt DK/Feature
Det gælder os alle 1949 Chauffør Olsen DK/Feature
Kampen mod uretten 1949 Hansen, opsynsmand DK/Feature
While the gate was closed 1948 Egelev DK/Feature
Støt står den danske sømand 1948 1. Styrmand paa "Marie Grubbe" DK/Feature
Hvor er Far? 1948 Bud DK/Feature
Hr. Petit 1948 En detektiv DK/Feature
Røverne fra Rold 1947 Reinald DK/Feature
Hatten er sat 1947 Portner Larssen DK/Feature
Hans store Aften 1946 Morten Just, forfatter og journalist DK/Feature
Diskret ophold 1946 Eriksen, tømrermester DK/Feature
Brevet fra Afdøde 1946 Appearance DK/Feature
I Gaar og i Morgen 1945 Styrmand Andersen DK/Feature
The Red Meadows 1945 Alf, sabotør DK/Feature
Day of wrath 1943 Martin, Absalons søn af første ægteskab DK/Feature
Ungdommens rus 1943 Appearance DK/Short fiction
Afsporet 1942 Willy, kaldet "Sømanden" DK/Feature
Tante Cramers Testamente 1941 Alfred Olsen, tjener i "Balalajka" DK/Feature
En ganske almindelig Pige 1940 Mand med cykel DK/Feature
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.