Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Fine & Mellow

Direction

Direction Carsten Myllerup
Direction Henrik Ruben Genz
Direction Natasha Arthy
Direction Christina Rosendahl
Direction Jannik Johansen
Casting Tanja Grunwald
1st assistant director Anders Barlebo
1st assistant director Peter Hingebjerg
Assistant director Peder Pedersen
Extras coordinator Jens Næsland

Script

Script consultant Lars C. Detlefsen
Script supervisor Per K. Kirkegaard
Script supervisor Lillian Rype Fokdal
Script Lolita Annekatrina Steenholdt Bellstar
Script Jens Dahl
Script Lolita Bellstar
Script Anders Frithiof August
Script Maja Jul Larsen

Production

Producer Morten Kjems Juhl
Producer Janni Helleskov
Producer Thomas Gammeltoft
Line producer Luise Thiele
Executive producer Lars Feilberg
Post-producton coordinator Nanna van Elk
Lab coordinator Birgitte Ilm
Producer's assistant Egil Dennerline
Producer's assistant Rikke Lassen
Production assistant Stine Marie Møller Nielsen
Location manager Claus Nielsen
Location scout Jacob-Ole Remming

Cinematography

First assistant camera Peter Topsøe-Jensen
Camera assistant Kasper Bylov
Camera assistant Thomas Marott
First assistant camera Ed Lindsley
First assistant camera Daniel Parmo
Key grip Lars "Snitt" Weirsøe
Key grip Jimmy Leavens
Key grip Jacob Riewe Henriksen
Clapper/loader Lars Krogsgaard
Cinematography Jens Maasbøl
Cinematography Sebastian Winterø
Cinematography Aske Alexander Foss
Cinematography Kim Høgh Mikkelsen
Cinematography Erik Molberg Hansen

Electrical dept.

Best boy Josef Perez Lopez
Best boy Noah Lynnerup
Best boy Thomas Neivelt
Gaffer Torben Borup-Madsen
Gaffer Stine Hein
Gaffer Tobias Borup-Madsen
Gaffer Tue Bengtsson

Editing

Assistant editor Christian Bentsen
Assistant editor Liv Lynge
Editing supervisor Per K. Kirkegaard
Editing Per K. Kirkegaard
Editing Janne Bjerg Sørensen
Editing Martin Schade
Editing Olivier Bugge Coutté

Music

Music Jonas Struck

Production design

Production designer Charlotte Bech
Props Trine Jensen
Props Anja Clifford Woen
Props Eva Maria Hartvig Lund
Props Thomas Willemoes
Props Christian Arvad Madsen
Production design Jacob Wirth Carlsen

Wardrobe

Wardrobe Stine Gudmundsen-Holmgreen
Wardrobe Helle Nielsen
Wardrobe Stine Terp

Makeup

SFX makeup Thomas Foldberg
Makeup Trine Cordes Berg
Makeup Helena Hørdum
Makeup Charlotte Laustsen

Sound

Sound Rune Palving
Recording engineer Matias la Cour
Dialogue editor Andreas Kongsgaard Mogensen
Foley recordist Nicole Graul
Foley artist Martin Langenbach
Boom operator Mikkel Groos
Sound Nicolai Linck
Sound Morten Groth Brandt

Visual effects

Colourist Thomas Therchilsen
Colourist Anders Bloch-Rose
Title design Peder Pedersen

Stunt

Stunt Stig Günther

Appearance

Lulu Lene Maria Christensen
Leon Lars Brygmann
Patrick Lars Kaalund
Isa Nicole Johansen
Jonathan Jacob August Ottensten
Johnny Jakob Randrup
Ole Sund Henning Valin
Mille Anne Louise Hassing
Simon Thorsen Flemming Jensen
Krede Anders Budde Christensen
Mehmet Behruz Banissi
Alexij Vladimir Pintchevski
Tobias Oliver Miehe-Renard
Thuran Erdogan Adanir
Pakpao Caroline Drasbæk
Kok Daniel Zefier

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.