enda

Steget efter

Birger Larsen, Sweden, 2005

102 min.Feature

Basic information Credits Festivals & awards Materials
Original title Steget efter
Danish title Wallander - det næste skridt
Other titles Det næste skridt, Wallander - Steget efter
Director Birger Larsen
Screenplay Klas Abrahamsson, Birger Larsen, Tomas Tivemark, Michael Hjorth
Based on Henning Mankells roman "Steget efter" (da.: "Det næste skridt", 1998).
Producer Martin Persson
Director of Photography Eric Kress
Editor Jacob Thuesen, Gregers Dohn
Sound Niels Arnt Torp, Daniel Saxlid
Composer Frans Bak
Production designer Niels Sejer, Li Garpenfeldt
Casting Renate Fryklund
Appearances Rolf Lassgård, Marie Richardson, Christer Fant, Lars Melin
Production country Sweden, Denmark
Production companies Tre Vänner, M&M Productions
Domestic distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Technical info 2795 meter, 35 mm, 2,35:1 Scope, color, Dolby, SRD
Danish theatrical release 18.11.2005
Cinemas Palads, Palads (Århus), Astoria (Aalborg), Café Biografen (Odense), Park Bio
Find more Svensk Filmografi på
DFI subsidy Konsulentstøtte
Danish rating Allowed for children over the age of 15

Companies

Production companies Tre Vänner, M&M Productions
Domestic distribution Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Direction

Direction Birger Larsen
Assistant director Göran Ehrnström
Assistant director Johann Zollitsch
2nd assistant director Susanna Lenken
Casting Renate Fryklund
Casting assistant Dan Andersson
Casting: extras Susanna Lenken

Script

Script Klas Abrahamsson
Script Birger Larsen
Script Tomas Tivemark
Script Michael Hjorth

Production

Producer Martin Persson
Executive producer Lars Pettersson
Co-producer Tivi Magnusson
Co-producer Klaus Bassiner
Co-producer Gunnar Carlsson
Co-producer Reinhold Elschot
Co-producer Tomas Eskilsson
Co-producer Wolfgang Feindt
Co-producer Peter Nadermann
Line producer Daniel Wagner
Consulting producer Per Nielsen
Production coordinator Louise Benckert
Production coordinator James Velasquez
Post-production assistant Frederic Rinnan
Production assistant Maria Eriksson
Film consultant Nikolaj Scherfig
Location manager Thomas Svensson
Location assistant Christian Sundkvist
Location scout Stig Lidström

Cinematography

First assistant camera Thomas Holm Christensen
Key grip Martin Bergenström
Underwater cinematographer Eric Börjeson
Cinematography Eric Kress
Crane operator Peter Vahanen
Key grip Set Jonasson
Best boy grip Johan Sundbaum
First assistant camera Martin Klevegård

Stills

Stills Nille Leander

Electrical dept.

Gaffer Per Danbo
Gaffer Andreas Kragh-Jacobsen
Best boy Adam Michael Jandrup
Best boy Stefan Jonsson
Best boy Martin Pålsheden
Best boy Jiri Vydra

Editing

Assistant editor Mikkel Munk Appel
Editing Jacob Thuesen
Editing Gregers Dohn

Music

Music Frans Bak

Production design

Props Lena Carlström
Props Petra Lundkvist
Props Marie Nyberg
Props Sara Myrne
Production design Niels Sejer
Production design Li Garpenfeldt

Wardrobe

Dresser Frank Zandhoff
Costume assistant Sara Eriksson
Wardrobe Katja Watkins

Makeup

Makeup assistant Marie Andersson
SFX makeup Anders Bratås
Makeup Ulrika Sjöö

Sound

Sound Henrik Ohlin
Sound designer Niels Arnt Torp
Sound designer Daniel Saxlid
Sound effect editor Lukasz Grzegorzewski
Sound effect editor Andreas Kwarnmark
Foley artist Ulf Olausson
Foley artist Anders Degerberg
Boom operator Wlodek Morawski
Sound editor Mikkel Munk Appel
Dolby consultant Mark Kenna
Dialogue editor Niklas Skarp

Special effects

Special effects Karl-Johan Fröjd

Visual effects

VFX Johan Gustaphzon
Digital effects Håkan Blomdahl
Digital effects Sue Stella-Arroyos
Digital effects Peter Törnestam
Colourist Mats Holmgren
Digital intermediate John Thorstensson
Color timing Sten Lindberg
Color timing Camilla Holst Vea
Visual effects Andreas Hylander

Stunt

Stunts Martin Zetterlund
Stunt Fredrik Lansenfeldt

Appearance

Kurt Wallander Rolf Lassgård
Maja Marie Richardson
Svedberg Christer Fant
Martinsson Lars Melin
Lisa Holgersson Kerstin Andersson
Nyberg Lasse Pettersson
Åke Larstam Gustaf Hammarsten
Isa Josefin Peterson
Harald Sandberg Ingvar Haggren
Sikkerhedsvagt Petter Heldt
Lena Emma Klingenberg
Hans Christian Peter Gantzler
Bror Sundelius Dan Bratt
Harald Sundberg Ingvar Haggren
Martin Boge Tjelvar Eriksson
Herr Boge Christer Fjällström
Fru Boge Lola Ewerlund
Ung politibetjent Robin Stegmar
Retslæge Ylva Nilsson
Arne Holm Jan Erik Emretsson
Ylva Brink Anna Bjelkerud
Thomas Jesper Åvall
Astrid Ann-Sofie Andersson
Sørgende Henrik Sjöman

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Reviews and articles

On the library you can find these articles and revies and other material about the film.
Type Source Author Date
Anmeldelse
Program - stumfilm & mikro