enda

Peter Malberg

(1887 – 1965)

Filmography Awards Festivals
Title Year Function Category
The Case of the 44's 1966 Appearance DK/Feature
Halløj i himmelsengen 1965 Baron de Muscadet DK/Feature
Sommer i Tyrol 1964 Kejser Franz Josef DK/Feature
Kampen om Næsbygaard 1964 Ole, gartner DK/Feature
Den rige enke 1962 Janus Frandsen, købmand DK/Feature
Der brænder en ild 1962 Ole DK/Feature
Far til fire med fuld musik 1961 Onkel Anders DK/Feature
Tro, håb og trolddom 1960 Appearance DK/Feature
Far til fire på Bornholm 1959 Onkel Anders DK/Feature
Far til fire og ulveungerne 1958 Onkel Anders DK/Feature
Der var engang en gade 1957 Valdemar Bardetenfeldt DK/Feature
Mig og min familie 1957 Taxa-Ole DK/Feature
The son from America 1957 Niels Nielsen DK/Feature
Far til fire og onkel Sofus 1957 Onkel Anders / Onkel Sofus DK/Feature
Ingen tid til kærtegn 1957 Kaptajn Nemo DK/Feature
Flintesønnerne 1956 Mikkel DK/Feature
Far til fire i byen 1956 Onkel Anders DK/Feature
Tre finder en kro 1955 Achilles Blanquet, sardinagent DK/Feature
Far til fire på landet 1955 Onkel Anders DK/Feature
Far til fire i sneen 1954 Onkel Anders DK/Feature
Fløjtespilleren 1953 Lavs, cirkusklovn DK/Feature
Far til fire 1953 Onkel Anders DK/Feature
Det store løb 1952 Nich, træner DK/Feature
Det gamle guld 1951 Jens, Grethes plejefar DK/Feature
Fodboldpræsten 1951 Ottesen, degn DK/Feature
De røde heste 1950 Mikkel Pind, Oles medhjælper DK/Feature
Historien om Hjortholm 1950 Onkel Heinrich DK/Feature
Mosekongen 1950 Sofus Hansen, kaldet Fusser DK/Feature
I gabestokken 1950 "Gamle" DK/Feature
White crosses 1948 Voiceover DK/Documentary
Penge som Græs 1948 P. Krone-Strøm, nationaløkonom DK/Feature
Lykke paa Rejsen 1947 Matthias, Grev Broholt DK/Feature
Otte Akkorder 1944 Jørgensen, spillelærer DK/Feature
An Extraordinary Girl 1943 Hans Østermann, Ejer af "Strandgaarden" DK/Feature
Hans Onsdags-Veninde 1943 Balder Svansemose DK/Feature
Thummelumsen 1941 Emanuel Thomsen DK/Feature
Alle gaar rundt og forelsker sig 1941 Ludvig Bøgholm, kontorchef DK/Feature
En Søndag paa Amager 1941 Rasmus, Amagerbonde DK/Feature
Gaa med mig hjem 1941 Olsen, Helenes altmuligmand DK/Feature
Sørensen og Rasmussen 1940 Anders, Kongens Liv-Sadelknægt DK/Feature
Bolettes Brudefærd 1938 Morten Madsen, kaldet 'Putkræmmeren' DK/Feature
Det begyndte ombord 1937 Peter Strøm DK/Feature
Millionærdrengen 1936 Major Plummer DK/Feature
Lynet 1934 Poul Quist DK/Feature
Laila 1929 Aslag Lågje, en rig lap Feature
Dydsdragonen 1927 Sam Vælling, skuespiller DK/Feature
Grænsefolket 1927 Peter Kryk, karl på Enggaarden DK/Feature
Sunshine Valley 1925 Thor, Karkers søn DK/Feature
The heir 1925 Kay von Thorlacius DK/Feature
Undercurrents 1924 Baneingeniør Helder DK/Feature
Honeymoon island 1924 Lorens Bøllemose, digter DK/Feature
The house of shadows 1924 Aslak Brekanæs DK/Feature
My friend, the detective 1924 Julius Worm, musiker DK/Feature
On the stroke of midnight 1923 Gartneren DK/Feature
The lure of the footlights 1923 Baron von Dangell DK/Feature
Her guardian angel 1922 Gregor DK/Feature
Art and the woman 1922 Saint Valéry DK/Feature
The love story of David Copperfield 1922 Dick DK/Feature
Love that lives 1921 William White DK/Feature
Our mutual friend I-II 1921 Eugene Wrayburn, Lightwoods kompagnon DK/Feature
Blind Passager 1920 Magister Pingel, Felix' fætter DK/Feature
The power of love 1919 Pedro, baronens nevø DK/Feature
The sunshine children 1919 Jim, Johns stifsøn DK/Feature
Fangen fra Erie Country Tugthus 1918 Doretti, fængselslæge DK/Feature
The doctor 1918 Den snigende sot DK/Feature
Det elektriske Pengeskab 1917 Appearance DK/Short fiction
Gengældelsens Ret 1917 Blüster, konsulens mand i Surabaya DK/Feature
Digterens Drøm 1916 Digteren DK/Short fiction
Udenfor Loven 1916 James Nilson, Browns sekretær DK/Feature
Anklagebænken 1916 Poul Fulton, assistent DK/Feature
Lotte vil paa Landet 1916 Journalist DK/Feature
Det indiske Gudebillede 1915 Den gamle inder DK/Feature
Den dovne Dreng paa Karneval 1915 Appearance DK/Short fiction
Enhver 1915 Kurt DK/Feature
Zirli 1915 Mirco, krybskytte DK/Feature
Fyrtaarnets Hemmelighed 1914 Godsejeren DK/Feature
Vingeskudt 1914 Grev Axel, Zülovs søn DK/Feature
Borgkælderens Mysterium 1914 Felix, bandemedlem DK/Feature
Den gaadefulde Dobbeltgænger 1914 Berger, indbrudstyv og Frank, direktør DK/Feature
Lejla 1914 Bostrøm, ridelærer DK/Feature
The secret of Adrianopel 1913 Appearance DK/Feature
Lille Klaus og store Klaus 1913 Degnen DK/Feature
Et Syndens Barn 1913 Appearance DK/Feature
Elverhøj 1910 Albert Ebbesen DK/Short fiction
Valdemar Sejr 1910 Grev Otto af Lyneburg DK/Short fiction
Ansigtstyven 1910 Appearance DK/Feature
Den lurende Død Appearance DK/Feature
Det store Derbyløb Officer DK/Short fiction
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.