enda

Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein

Filmography Awards
Title Year Function Category
Sig det er løgn, Luis 2018 Production company
Aminas breve 2017 Production company DK/Feature
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
I dine hænder 2015 Production company DK/Feature
Under sandet 2015 Production company DK/Feature
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Feature
I am Here 2014 Production company DK/Feature
Fasandræberne 2014 Production company DK/Feature
Simon 2011 Production company Feature
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Feature
Falkehjerte 1999 Production company DK/Feature

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Best Danish Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor in a Supporting Role 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Best Danish Feature Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Director 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Screenplay 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Cinematography 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Editing 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Audience Award 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Debut Award 2015 Brussels Film Festival 2015 I dine hænder
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Audience Award 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 Fasandræberne
Best Nordic Film 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
FIPRESCI AWARD 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
Best Cinematography 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Production Design 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Costumes 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Sound 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Children's Jury's 2nd Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Adult Jury's 1st Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Prize, Best Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.