Basic information Credits Festivals & awards

Companies

Production companies Jarawskij

Direction

Direction Christian Dyekjær
Direction Morten Giese
Direction Kristoffer Nyholm
Direction Carsten Myllerup
Direction Trine Piil Christensen
Direction Giacomo Campeotto
Direction Michael W. Horsten
Direction Pia Bovin
Assistant director Rasmus Lyhne
Assistant director Toke Rosenkilde
Assistant director Mikkel Arnfred
Assistant director Jesper Bernt
Assistant director Mikkel Blaabjerg Poulsen
Casting Tine Miehe-Renard
Extras coordinator Anita Juel Lystbæk

Script

Script Søren Sveistrup
Script Annette Finnsdottir
Script Lars K. Andersen
Script Daniel Zimakoff
Script Lotte Tarp
Script Carsten Rudolf
Script Anne Mette Rosenkilde
Script Anne Mette Bidstrup
Script Morten Arnfred
Script Mikael Olsen
Script Michael W. Horsten
Script Michael Katz Krefeld
Script Jesper Malmose
Script Tomas Blom
Script Ida Maria Rydén
Script Jørgen Kastrup
Script Per Daumiller
Script Peter Nyrén
Script consultant Dorte Warnøe Høgh
Script consultant Ida Maria Rydén
Script supervisor Jorunn Høgild Keller
Script supervisor Sedsel Andersen

Production

Executive producer Camilla Hammerich
Creative producer Morten Arnfred
Creative producer Morten Giese
Production manager Lene Nielsen
Line producer Bo Mortensen
Creative producer Kristoffer Nyholm
Executive producer Marianne Christensen
Post Producer Jørgen Kastrup
Post-producton coordinator Mikkel Rønne
Technical coodinator Pär Svensson
Production manager Lene Nielsen
Location manager William Knuttel
Production assistant Maj Britt Landin
Production assistant Sarita Christensen

Cinematography

Cinematography Henrik Jongdahl
Cinematographer Claus Sisseck
Cinematographer René Gundeshøj
Cinematographer Dror Kasinsky
Cinematographer Ian N. Tomkins
Cinematographer Rasmus Arrildt
Cinematographer Magnus Sort Eidemak
Cinematographer Søren Bay
Cinematographer Jesper Brahe Nymand
Cinematographer Mikael Kern
Cinematographer Jakob Enok
Camera assistant Tao Ahler
Camera assistant Alex Almbjerg
Camera assistant Nikolei Haxthausen
Camera assistant Franz A. Borde
Camera assistant Gitte Gammelgaard
Camera assistant Magnus Sort Eidemak
Steadicam operator Jens Maasbøl
Camera operator Steffen Wiedemann Larsen

Stills

Stills Ole Kragh-Jacobsen

Electrical dept.

Best boy Leif Møller Nielsen
Best boy Emil Sparre-Ulrich
Assistant lighting technician Thomas Menzer
Assistant lighting technician Claus Langtved Johansen

Editing

Editor Lars Therkelsen
Editor Christin Illeborg
Editor Ulrika Rang
Editor Mogens Hagedorn
Editor Jens Bidstrup
Editor Lizzi Weischenfeldt
Editor Lars Wodschow
Editor Janne Bjerg Sørensen
Editor Edda Urup
Editor Charlotte Arnholtz
Editor Nynne Haarby Hansen
Online editor Boaz Heller
Assistant editor Pia Maria Wessberg Nielsen

Music

Music Ole Arnfred
Music Jon Bruland

Production design

Production design Jette Lehmann
Production designer Troels Maaløe
Set dresser Tine Hieronymus Nielsen
Props Lasse Bjørnvad
Props Nicolaj Clasen
Props Camilla Hjersing
Props Mads Koppel
Props Christian Arvad Madsen
Props Karsten Noel Poulsen
Props Inge-Golf Schmidt
Props Jesper Schrøder
Props Sussie Vig
Props Lars Ole Kofoed-Hansen
Props Anja Clifford Woen
Art at the hotel Carin Faaborg
Art at the hotel Lis Wuisman Jørgensen
Art at the hotel Bess Kristoffersen
Art at the hotel Charlotte Lauridsen
Art at the hotel Lene Regius
Art at the hotel Per Weiss
Art at the hotel Anders Moseholm

Wardrobe

Wardrobe Louize Nissen
Wardrobe Anne-Dorthe Eskildsen
Wardrobe Rikke Korfix
Wardrobe Merete Engbæk
Costume assistant Mette Nørbak
Costume assistant Lisbeth Porsbøl
Costume assistant Anne-Dorte Krog

Makeup

Makeup Marianne Færch
Makeup Tina Helmark
Makeup artist Louise Hauberg Nielsen
Makeup artist Helena Hørdum
Makeup artist Nanni Lundsteen
Makeup artist Kim Løvenskjold
Makeup artist Karina Buchvardt
Makeup artist Charlotte Geertsen
Makeup artist Mai-Britt Haurholm

Sound

Sound Jørgen Bo Behrensdorff
Sound Kim Dalum
Sound Jonas Langkilde
Sound John Nielsen
Sound Morten Højsted
Sound Claus Holm Pedersen
Sound Leif Jensen
Sound mixer Bobby Hess
Sound editor Jais Kringelbach
Sound editor Jens de Place Bjørn

Visual effects

Colourist Brian Ottosen

Stunt

Stunt Stig Günther

Other credits

Horse coordinator Henrik Køier Andersen

Appearance

Jimmy Larsen Søren Byder
Adam Faber Martin Hestbæk
Maria Faber Anne-Grethe Bjarup Riis
Julie Faber Trine Appel
Nikolaj Faber Paw Henriksen
Aminah Jamile Massalkhi Rudolf
John Baard Owe
Alice Faber Kirsten Olesen
Jens Kirk Andersen Søren Spanning
Lasse Vestergaard Bjarne Henriksen
Annette Back Sarah Boberg
Louise Jacobsen Lene Maria Christensen
Mikael Petersen Sune Otterstrøm
Dorthe Krog Mette Agnete Horn
Sille Back Amanda Bovin Boberg
Emil Back August Bovin Boberg
Klaes Teis Bayer
Cecilie Bang Birgitte Raaberg
Estelle Toftegaard Rebekka Owe
Filip Akselmann Nikolaj Steen
Therese Munk Marie-Louise Coninck
Victor Clemens Sigurd Emil Roldborg
Said Samy Andersen
Frank Lassen Ole Lemmeke
Tjener Mikkel Herforth
Vagn Petersen Niels Skousen
Kathrine Sonja Richter
Bjarne Claes Bang
Boas Runi Lewerissa
Birthe Petersen Elsebeth Steentoft
Merete Winther Julie Wieth
Bjørn Henning Jensen
Tessa Hansen Ellen Nyman
Anita Anette Støvelbæk
Rolf Ken Vedsegaard
Victors håndlanger Carsten Bjørnlund
Claus Morten Kirkskov
Overfaldsmand Thomas Waern Gabrielsson
Daniel Kenn Godske
Eddie Hansen Morten Hauch-Fausbøll
Monir Lauring Peter Khouri
Laust Robert Reinhold
Kriminalbetjent Lundsgaard Lars Sidenius
Pelle Henrik Trenskow
Henning Simonsen Thomas Vilstrup
Arthur Carl Gustav Aggeboe
Advokat Marianne Høgsbro
Læge Henrik Køhler
Palle Troels II Munk
Aminahs mor Karen-Lise Mynster
Kristian Lund Mogens Holm
Alex Mikkel Rosenberg
Peter Smith Jesper Asholt
Saids far Azad Mawlad
Toft Hansen Olaf Nielsen
Birger Hansen Claus Strandberg
Lånehaj Steen Svare
Hanne Kvist Lisbeth Holt Jørgensen
Tom Mads M. Nielsen
Roland Morten Suurballe
Anja Lotte Munk

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.