Kronologisk liste over Berlinale-deltagelse og priser.

År Titel Instrukør Pris
2011 Skyskraber / Skyskraper Rune Schjøtt Generation 14plus - Feature
2011 Frit fald / Rebounce Heidi Maria Faisst Generation 14plus - Feature
2011 Den kæmpestore bjørn / The Great Bear Esben Toft Jacobsen Generation Kplus
2011 Heavy Heads Helena Frank Berlinale Shorts
2011 How Are You Jannik Splidsboel Panorama
2010 En familie / A Family Pernille Fischer Christensen Hovedkonkurrence/Competion - Feature FIPRESCI Award
2010 Submarino Thomas Vinterberg Hovedkonkurrence/Competion - Feature
2010 Ønskebørn / Out of Love Birgitte Stærmose Generation 14plus - Short Hædrende Omtale / Special Mention
2010 Megaheavy Fenar Ahmad Generation 14plus - Short
2010 Superbror / Super Brother Birger Larsen Generation Kplus - Feature
2010 Sol skin / Sun Shine Alice de Champfleury Generation Kplus - Short
2010 Fløjteløs / Whistleless Siri Melchior Generation Kplus - Short
2010 Skal vi danse? / Shall we dance? Magnus Clausen, Peter Larsen, Søren Aagaard og Jørgen Michaelsen Forum
2009 Lille soldat / Little Soldier Annette K. Olesen Hovedkonkurrence/Competion - Feature Ecumenisk Juryens Hovedpris / Ecumenical Jury Main Prize
2009 Max pinlig / Max Embarrassing Lotte Svendsen Generation Kplus - Feature Hædrende omtale Børnejuryen / Special Mention, Children's Jury
2009 Cathrine Mads Matthiesen Generation Kplus - Short
2009 Musen / The Mouse Pil Maria Gunnarsson Generation Kplus - Short
2008 Det som ingen ved / What No One Knows Søren Kragh-Jacobsen Panorama - Feature
2008 To verdener / Worlds Apart Niels Arden Oplev Generation 14plus - Feature
2008 Cykelmyggen og Dansemyggen / A Tale of Two Mozzies Jannik Hastrup & Flemming Quist Møller Generation Kplus - Feature
2008 Fighter Natasha Arthy Generation 14plus - Feature
2008 Berlin Hair Today Ole Bendtzen Udvalgt / Selected for the Berlin Today Award (Berlinale Talent Campus)
2007 Drengen i kufferten / Having a Brother Esben Toft Jacobsen Generation Kplus - Short Voksenjuryens hædrende omtale / Special Mention (International Jury)
2007 Blodsøstre / Blood Sisters Louise N. D. Friedberg Generation Kplus - Short
2007 Drengen i kufferten / Having a Brother Esben Toft Jacobsen Generation Kplus - Short
2007 Pigen i kikkerten / The Girl Through the Telescope Niels Bisbo Generation Kplus - Short
2006 En Soap / A Soap Pernille Fischer Christensen Hovedkonkurrence/Competion - Feature Sølvbjørn, Juryens Pris / Silver Bear, Jury Grand Prix
Bedste debutantfilm / Best First Feature Award
2006 Drømmen / We Shall Overcome Niels Arden Oplev Generation 14plus - Feature Krystalbjørn / Crystal Bear
2006 Krig og kager / War and Peas Jannik Hastrup Generation (Kinderfilmfest) - Short
2006 Sprækker / Cracks Aage Rais-Nordentoft Generation (Kinderfilmfest) - Short
2005 Anklaget / Accused Jacob Thuesen Hovedkonkurrence/Competion - Feature
2005 Cirkeline og verdens mindste superhelt / Little Big Mouse Jannik Hastrup Generation (Kinderfilmfest) - Feature
2004 Forbrydelser / In Your Hands Annette K. Olesen Hovedkonkurrence/Competion - Feature
2003 Kald mig bare Aksel / Wallah Be Pia Bovin Generation (Kinderfilmfest) - Feature Bedste børnefilm, Internationale jury / Best Children's Film, International Jury
2003 Drengen der ville være bjørn / The Boy Who Wanted To Be A Bear Jannik Hastrup Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende omtale, Internationale jury / Special Mention, International Jury
2003 Ballerina Kunuk Platoú & Valerie E. Saunders Generation (Kinderfilmfest) - Short
2003 En som Hodder / Someone Like Hodder Henrik Ruben Genz Generation (Kinderfilmfest) - Feature
2003 Araki - The Killing of a Japanese Photographer Anders Morgenthaler Selected for Competition Berlinale Shorts
2002 Små ulykker / Minor Mishaps Annette K. Olesen Hovedkonkurrence/Competion - Feature Den blå engel / The Blue Angel
2002 Send mere slik / Send More Candy Cæcilia Holbek Trier Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende omtale, Internationale jury / Special Mention, International Jury
2002 Klatretøsen / Catch That Girl Hans Fabian Wullenweber Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende omtale, Børnejuryen / Special Mention, Children's Jury
2001 Italiensk for begyndere / Italian for Beginners Lone Scherfig Hovedkonkurrence/Competion - Feature Sølvbjørn, Juryens Pris / Silver Berlin Bear, Jury's Award
FIPRESCI pris, bedste film / FIPRESCI Award, Best Film
Berliner Morgenpost, publikumspris / Berliner Morgenpost
Audience Award Ecumenical Jury / Best Competition Film
2001 Susanne Sillemann / Susanne Sillemann Cæcilia Holbek Trier Generation (Kinderfilmfest) - Short
2001 Mirakel / Miracle Natasha Arthy Generation (Kinderfilmfest) - Feature
2001 Cirkeline - Ost & Kærlighed / Circleen - Mice and Romance Jannik Hastrup Generation (Kinderfilmfest) - Feature
2000 Tilbage til byen / Going Back Home Michael W. Horsten Generation (Kinderfilmfest) - Short Hædrende omtale / Honorable Mention
1999 Mifunes sidste sang - Dogme 3 / Mifune - Dogme 3 Søren Kragh-Jacobsen Hovedkonkurrence/Competion - Feature Sølvbjørn, Juryens Grand Prix / Silver Berlin Bear, Jury's Grand Prix
Hædrende omtale: Iben Hjejle / Honorable Mention: Iben Hjejle
1999 Bror, min bror / Teis & Nico Henrik Ruben Genz Generation (Kinderfilmfest) - Short Krystalbjørn for bedste kortfilm / Crystal Bear - Best Short Film
Deutsches Kinderhilfswerk (German Child Support Organisation) - Special Mention / Hædrende omtale
1998 Barbara Nils Malmros Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1998 Hænderne op! / Hands Up! Morten Henriksen Generation (Kinderfilmfest) - Short Krystalbjørn for bedste kortfilm / Crystal Bear - Best Short Film (Children's Jury)
1997 Øen i Fuglegaden / The Island on Bird Street Søren Kragh-Jacobsen Hovedkonkurrence/Competion - Feature Sølvbjørn for musikken: Zbigniew Preisner / Silver Berlin Bear for Music
Hædrende omtale: Jordan Kiziuk / Special Mention
1996 Lust och fägring stor / Lærerinden / All Things Fair (svensk-dansk/Swedish-Danish) Bo Widerberg Hovedkonkurrence/Competion - Feature Sølvbjørn, Juryens specialpris / Silver Berlin Bear, Special Prize of the Jury
Den blå engel / The Blue Angel
1996 Portland Niels Arden Oplev Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1996 Bella, min Bella / Bella, My Bella Astrid Henning-Jensen Panorama - Feature
1996 Anton / The Flyer Aage Rais Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende omtale / Honorable Mention
1996 Belma Lars Hesselholdt Generation (Kinderfilmfest) - Feature
1993 Den russiske sangerinde / The Russian Singer Morten Arnfred Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1993 Kærlighedens smerte / Pain of Love Nils Malmros Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1993 Flâneur Torben Skjødt Jensen Selected for Competition Berlinale Shorts
1992 Møv og Funder / The Hideaway Nils Gråbøl Generation (Kinderfilmfest) - Feature CIFEJ Pris / CIFEJ Prize
UNICEF Pris / UNICEF Prize
1991 Lad isbjørnene danse / Dance of the Polar Bears Birger Larsen Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende omtale UNICEF / Special Mention UNICEF Rosaroter Propeller
1990 Tarzan Mama Mia / Me and Mama Mia Erik Clausen Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende omtale UNICEF / Special Mention UNICEF
1990 En verden til forskel / A World of Difference Leif Magnusson Generation (Kinderfilmfest) - Feature CIFEJ Pris, Børnejuryen / CIFEJ Prize, Children's Jury
1989 Guldregn / Shower of Gold Søren Kragh-Jacobsen Generation (Kinderfilmfest) - Feature Pris fra Maria Schell Fonden / Award of the Maria Schell Foundation
1987 Ballerup Boulevard Linda Wendel Generation (Kinderfilmfest) - Feature
1985 Busters Verden / The World of Buster Bille August Generation (Kinderfilmfest) - Feature UNICEF Pris / UNICEF Prize CIFEJ Pris / CIFEJ Prize
1984 Cykelsymfonien / The Bicycle Symphony Åke Sandgren Berlinale Shorts Den gyldne bjørn / Golden Bear
1984 Drengen der forsvandt / The Boy Who Disappeared Ebbe Nyvold Generation (Kinderfilmfest) - Feature Hædrende Omtale UNICEF / Honorable Mention UNICEF
1984 Gorilla Gorilla Anne Regitze Wivel Selected for Competition Berlinale Shorts
1983 Der er et yndigt land / Land of Plenty Morten Arnfred Hovedkonkurrence/Competion - Feature Hædrende omtale / Honorable Mention
1979 Vinterbørn / Winter-born Astrid Henning-Jensen Hovedkonkurrence/Competion - Feature Sølvbjørn, bedste intruktion / Silver Berlin Bear, Best Director
Den internationale katolske pris / International Catholic Prize
1975 Ta' det som en mand, frue / Take It Like A Man, Ma'm Mette Knudsen, et al. Forum - Feature
1975 La' os være / Leave Us Alone Lasse Nielsen & Ernst Johansen Generation (Kinderfilmfest) - Feature
1972 Den forsvundne fuldmægtig / The Case of the Missing Clerk Gert Fredholm Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1972 Man sku' være noget ved musikken / Oh, To Be on the Bandwagon! Henning Carlsen Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1972 En mand / A Man Ole Roos Selected for Competition Berlinale Shorts
1967 Historien om Barbara / The Story of Barbara Palle Kjærulff-Schmidt Hovedkonkurrence/Competion - Feature
1966 Knud Jørgen Roos Berlinale Shorts Den gyldne bjørn / Golden Bear
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412