Cannespriser / Cannes Awards

Cannes Awards

Kommentarer eller spørgsmål / Comments or queries:
Sidst opdateret / latest update 20.09.2012

Danske films deltagelse i Cannes fra 1946 og frem / Danish films in Cannes from 1946 onwards

Mere information se / For more information see Festival de Cannes and The Internet Movie Database.

Festivalår/ Year Originaltitel / Engelsk titel/
Original title / English title
Instruktør/ Director Producent/
Production company
Pris/ Award
SPILLEFILM / FEATURE FILMS
Prisbelønnede spillefilm i hovedkonkurrencen / Awarded feature films in the official competition
2012 Jagten / The Hunt Thomas Vinterberg  Zentropa Oecumenical Prize / Den Økumeniske Pris
2012 Jagten / The Hunt Thomas Vinterberg Zentropa Vulcain Prize / Vulcain Prisen: Charlotte Bruus Christensen
2012  Jagten / The Hunt  Thomas Vinterberg  Zentropa  Best Actor / Bedste mandlige skuespiller: Mads Mikkelsen 
2011 Melancholia / Melancholia (2011) Lars von Trier Zentropa Best Actress / Bedste kvindelige skuespiller: Kirsten Dunst
2009 Antichrist / Antichrist (2009) Lars von Trier Zentropa Best Actress / Bedste kvindelige skuespiller: Charlotte Gainsbourg 
2000 Dancer in the Dark / Dancer in the Dark (2000) Lars von Trier Zentropa Palme d'Or / Den gyldne palme
2000 Dancer in the Dark / Dancer in the Dark (2000) Lars von Trier Zentropa Best Actress / Bedste kvindelige skuespiller: Björk
1998 Festen / The Celebration (1998) Thomas Vinterberg Nimbus Prix du Jury / Juryens pris (ex aequo)
1996 Breaking the Waves / Breaking the Waves (1996) Lars von Trier Zentropa Grand Prix / Grand Prix
1991 Europa / Europa (1991) Lars von Trier Obel Film Prix du Jury / Juryens pris (ex aequo)
1991 Europa / Europa (1991) Lars von Trier Obel Film Grand Prix Technique de la Commission Supérieure Technique / Juryens tekniske pris
1988 Pelle erobreren / Pelle the Conqueror (1987) Bille August Per Holst Filmproduktion Palme d'Or / Den gyldne palme
1984 The Element of Crime / The Element of Crime (1984) Lars von Trier Per Holst Filmproduktion Grand Prix Technique de la Commission Supérieure Technique / Juryens tekniske pris
1967 Den Røde Kappe / The Red Mantle (1967) Gabriel Axel ASA Mention spéciale de la Commission Supérieure Technique / Hædrende omtale teknisk pris
1966 Sult / Hunger (1966) Henning Carlsen ABC Film Best Actor / Bedste mandlige skuespiller: Per Oscarsson
1960 Paw / Paw (1959) Astrid og Bjarne Henning-Jensen Laterna Film Catholic Film Award (OCIC) / Katolsk filmpris
1957 Qivitoq / Qivitoq (1956) Erik Balling Nordisk Film Prix du documentaire romanesque / Best Documentary Film Story / Bedste dokumentarfilm historie (ex aequo)
1946 De Røde Enge / The Red Meadows (1945) Bodil Ipsen og Lau Lauritzen ASA Grand Prix / Grand Prix (ex aequo)
Danske instruktører i udenlandske produktioner / Danes participating in non-Danish productions
2011 Drive (2011) Nicolas Winding Refn Marc Platt Productions, Bold Films, Odd Lot Entertainment, Seed Productions Best Director / Bedste instruktør
1992 Den goda viljan / Best Intentions (SE, 1992) Bille August Swedish Television Palme d'Or / Den gyldne palme
Udvalgt til hovedkonkurrencen / Selected for the official competition
2013  Only God Forgives  Nicolas Winding Refn  Space Rocket Nation  
2005 Manderlay / Manderlay (2005) Lars von Trier Zentropa
2003 Dogville / Dogville (2003) Lars von Trier Zentropa
1998 Idioterne / The Idiots (1998) Lars von Trier Zentropa
1969 Manden der tænkte ting / The Man Who Thought Life (1969) Jens Ravn ASA
1962 Harry og kammertjeneren / Harry and the butler (1961) Bent Christensen Bent Christensen Produktion
1946 Brevet fra afdøde / Letter From the Dead (1946) Johan Jacobsen Palladium
Uden for konkurrence / Out of Competition
2014 The Salvation  Kristian Levring  Zentropa  Official selection 
2011 Labrador / Out of Bounds (2011) Frederikke Aspöck Nordisk Film Special Screening
1992 Drengene fra Sankt Petri (1991) Søren Kragh-Jacobsen Metronome Productions
1975 En lykkelig skilsmisse / A Happy Divorce (1975) Henning Carlsen Dagmar Distribution Åbningsfilm / Opening
1972 Den gale dansker / The Mad Dane (1969) Kirsten Stenbæk ASA Film Studio
KORTFILM / SHORT FILMS
Prisbelønnede kortfilm / Awarded short films
2013  Hvalfjord / Whale Valley  Gudmundur A. Gudmundsson  Fourhands Film  Special Mention 
1960 En by ved navn København / A City Called Copenhagen (1960) Jørgen Roos SPC (commissioned by a Ministry) Documentary Film Award / Dokumentarfilm pris (ex aequo)
1949 Palle alene i verden / Palle All Alone (1949) Astrid Henning- Jensen Dansk Kulturfilm, Nordisk Film Prix pour le sujet / Award for its story / Pris for historien
Kortfilm udvalgt til hovedkonkurrencen / Short films selected for the official competition
2009 Lars og Peter / Lars and Peter Daniel Borgman twolittleghosts, Zentropa
1973 Skagen Claus Weeke
1971 Mixed Double / Mixed Double (1970) Bent Barfod
1963 Oslo (1963) Jørgen Roos
1961 Føroyar - Færøerne / Foroya (1961) Jørgen Roos Minerva Film, Ministeriernes Filmudvalg
1959 Lige ud af luftvejen Henning Carlsen Nordisk Film
1957 Splintret emaille (1956) Johan Jacobsen
1954 Den lille pige med svovlstikkerne / La petite fille aux allumettes (1953) Johan Jacobsen Filmatelieret Flamingo
1948 De nåede færgen / They Caught the Ferry (1948) Carl Th. Dreyer Ministernes Filmudvalg for Dansk Kulturfilm
Danske instruktører i udenlandske produktioner / Danes participating in non-Danish productions
1978 Oh my darling (NL, 1978) Børge Ring Prix du Jury / Juryens pris
1961 Souvenirs from Sweden (SE, 1961) Henning Carlsen
DANSKE MEDLEMMER AF JURYEN / DANISH MEMBERS OF THE CANNES JURY
2014 Nicolas Winding Refn (Official Competition)
2014 Tine Fischer (Semaine de la Critique Short Film Jury)
2013  Thomas Vinterberg (Un Certain Regard) 
2008 Susanne Bier (Cinéfondation and Short films Jury)
2002 Bille August (Official Competition)
1998 Thomas Vinterberg (President of the Short film and Cinéfondation Jury)

Sideprogrammer / Side programmes

År/ Year

Originaltitel / Engelsk titel/ Original title / English title

Instruktør/ Director Producent/ Production company Pris/ Award
UN CERTAIN REGARD
2005 Voksne mennesker / Dark Horse (2005) Dagur Kári Nimbus Film Productions Udvalgt / Selected
2000 The King is Alive / The King is Alive (2000) Kristian Levring Zentropa Udvalgt / Selected
1999 If I give you my humbleness, don't take away my pride / If I give you my humbleness... (1998) Kortfilm / Shortfilm Karin Westerlund Zentropa Udvalgt / Selected
1987 Babettes gæstebud / Babette's Feast (1987) Gabriel Axel Panorama Film International Udvalgt / Selected
1987 Epidemic / Epidemic (1987) Lars von Trier Element Film Udvalgt / Selected
1983 Zappa / Zappa (1983) Bille August Per Holst Filmproduktion Udvalgt / Selected
1982 Kundskabens træ / The Tree of Knowledge (1981) Nils Malmros Per Holst Filmproduktion Udvalgt / Selected
SEMAINE DE LA CRITIQUE / CRITICS' WEEK
2014 Når dyrene drømmer / When Animals Dream Jonas Alexander Arnby  Alphaville Pictures Copenhagen Udvalgt / Selected 
2010 Berik / Berik (2010) short film Daniel Joseph Borgmann Zentropa / Super16 Grand Prix Canal+
2010 Armadillio / Armadillo (2010) documentary film Janus Metz Fridthjof Film Doc Grand Prix de la Semaine de la Critique
2008 Ung mand falder / Young Man Falling (2007) Martin de Thurah Tju-Bang Film Udvalgt / Selected
2003 Reconstruction / Reconstruction (2003) Christoffer Boe Nordisk Film Youth Jury Award
2003 Araki - The Killing of a Japanese Photographer / Araki - The Killing of a Japanese Photographer (2003) Kortfilm / Shortfilm Anders Morgenthaler National Film School of Denmark Udvalgt / Selected
1994 Nattevagten / Nightwatch (1994) Ole Bornedal Thura Film Udvalgt til / Selected for Caméra d'Or
QUINZAINE DES RÉALISATEURS / DIRECTORS' FORTNIGHT
2014  Sundays / Sundays (2014)  Kræsten Kusk & Natalia Garagiola (Argentina) Nordic Factory  Udvalgt / Selected short film (Nordic Factory) 
2014  Void / Void (2014) Milad Alami & Aygul Bakanova (Kirgisistan) Nordic Factory  Udvalgt / Selected short film (Nordic Factory)
2011 Volcano / Volcano (2011) Rúnar Rúnarsson Fine & Mellow Udvalgt / Selected
2010 Alting bliver godt igen / Everything Will Be Fine (2010) Christoffer Boe Alphaville Pictures Udvalgt / Selected
2009 Anna /Anna (2009) Rúnar Rúnarsson National Film School of Denmark
2006 Princess / Princess (2006) Anders Morgenthaler Zentropa GRRRR Åbningsfilm / Opening film
1977 Jorden er flad / The Earth is Flat (1977) Henrik Stangerup Henrik Stangerup, Thorkild Kristensen Udvalgt / Selected
1977 Aftenlandet / Evening Land (1977) Peter Watkins 1980 Film (Preisler, McBride, Herdel) Udvalgt / Selected
1974 Lars Ole, 5C / Lars Ole, 5C (1973) Nils Malmros EBC Film Udvalgt / Selected
1973 Farlige kys / It Happens in Denmark (1972) Henrik Stangerup ASA Film Studio Udvalgt / Selected
1970 Giv Gud en chance om søndagen / Give God a Chance on Sundays (1970) Henrik Stangerup ASA Film Studio Udvalgt / Selected
CANNES JUNIOR
1991 Fuglekrigen i Kanøfleskoven / War of the Birds (1990) Jannik Hastrup Per Holst Filmproduktion Prisbelønnet / Awarded
1990 300 mil til himlen / 300 Miles to Heaven (1989) Maciej Dejczer Lise Lense-Møller Film Prisbelønnet / Awarded
1988 Skyggen af Emma / Emma's Shadow (1988) Søren Kragh-Jacobsen Metronome Prisbelønnet / Awarded
1986 Valhalla / Valhalla (1986) Peter Madsen, Jeff Varab Metronome-Fogtdal-Swan Prisbelønnet / Awarded
CINÉFONDATION (Filmskolefilm / Films by film school graduates)
2012  Slug Invasion Morten Helgeland, Casper Wermuth  The Animation Workshop  Udvalgt / Selected 
2009 Sylfidden / The Sylpphid Dorte Bengtson National Film School of Denmark Udvalgt / Selected
2005 Exit / Exit (2005) Robert Depuis National Film School of Denmark Udvalgt / Selected
2004 Happy Now / Happy Now (2004) Frederikke Aspöck Tisch School of the Arts Premier Prix de la Cinéfondation / Vinder / Winner
2003 Pagten / The Pact (2003) Heidi Maria Faisst National Film School of Denmark Udvalgt / Selected
2000 Indien / Indien (2000) Pernille Fischer Christensen National Film School of Denmark 3. pris / Third Prize (ex aequo)
1999 En god dag at gø / Little Big Dog (1999) Bo Hagen Clausen National Film School of Denmark 3. pris / Third Prize (ex aequo)
CAMÉRA D'OR (Bedste debutspillefilm / Best First Feature)
2003 Reconstruction / Reconstruction (2003) Christoffer Boe Nordisk Film Caméra d'Or - for Best First Feature
1994 Nattevagten / Nightwatch (1994) Ole Bornedal Thura Film Udvalgt / Selected
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412