Cannespriser / Cannes Awards

Cannes Awards

Kommentarer eller spørgsmål:/ Comments or queries:
Sidst opdateret / latest update 19.01.2017

Danske films deltagelse i Cannes fra 1946 og frem / Danish films in Cannes from 1946 onwards

Mere information se / For more information see Festival de Cannes and The Internet Movie Database.

Official Selection

Festivalår / Year Titel / Title
Instruktør / Director Producent /
Production
Pris / Award

Spillefilm i hovedkonkurrencen / Feature Films in Competition

2013  Only God Forgives (2013)  Nicolas Winding Refn  Space Rocket Nation   
2012 Jagten / The Hunt (2012) Thomas Vinterberg  Zentropa Oecumenical Prize
Vulcain Prize (Charlotte Bruus Christensen)
Best Actor (Mads Mikkelsen)
2011 Melancholia (2011) Lars von Trier Zentropa Best Actress (Kirsten Dunst)
2009 Antichrist (2009) Lars von Trier Zentropa Best Actress (Charlotte Gainsbourg) 
2005  Manderlay (2005)  Lars von Trier  Zentropa   
2003  Dogville (2003)  Lars von Trier  Zentropa   
2000 Dancer in the Dark (2000) Lars von Trier Zentropa Palme d'Or
Best Actress (Björk)
1998  Idioterne / The Idiots (1998)  Lars von Trier  Zentropa   
1998 Festen / The Celebration (1998) Thomas Vinterberg Nimbus Jury Prize (ex-aequo)
1996 Breaking the Waves (1996) Lars von Trier Zentropa Grand Prix
1991 Europa (1991) Lars von Trier Obel Film Jury Prize (ex-aeguo)
Technical Grand Prize
Best Artistic Contribution
1988 Pelle erobreren / Pelle the Conqueror (1987) Bille August Per Holst Filmproduktion Palme d'Or
1984 The Element of Crime (1984) Lars von Trier Per Holst Filmproduktion Technical Grand Prize
1969  Manden der tænkte ting / The Man Who Thought Life (1969)  Jens Ravn  ASA   
1967 Den Røde Kappe / The Red Mantle (1967) Gabriel Axel ASA Special Mention Technical Grand Prize
1966 Sult / Hunger (1966) Henning Carlsen ABC Film Best Actor (Per Oscarsson)
1962  Harry og kammertjeneren / Harry and the butler (1961)  Bent Christensen  Bent Christensen Produktion   
1960 Paw (1959) Astrid og Bjarne Henning-Jensen Laterna Film Catholic Film Award (OCIC)
1957 Qivitoq (1956) Erik Balling Nordisk Film Best Documentary Film Story (ex-aeguo)
1946 De Røde Enge / The Red Meadows (1945) Bodil Ipsen og Lau Lauritzen ASA Grand Prix (ex-aequo)
1946  Brevet fra afdøde / Letter From the Dead (1946)  Johan Jacobsen  Palladium   

Danske instruktører i udenlandske produktioner / Danes participating in non-Danish productions

2011 Drive (2011) Nicolas Winding Refn Marc Platt Productions, Bold Films, Odd Lot Entertainment, Seed Productions Best Director
1992 Den goda viljan / Best Intentions (SE, 1992) Bille August Swedish Television Palme d'Or

Un Certain Regard 

2005  Voksne mennesker / Dark Horse (2005)  Dagur Kári  Nimbus Film Productions   
2000  The King is Alive (2000)  Kristian Levring  Zentropa   
1999  If I Give You My Humbleness, Don't Take Away My Pride (1998)   Karin Westerlund  Zentropa   
1987  Babettes gæstebud / Babette's Feast (1987)  Gabriel Axel  Panorama Film International   
1987  Epidemic (1987)  Lars von Trier  Element Film   
1983  Zappa (1983)  Bille August  Per Holst Filmproduktion   
1982  Kundskabens træ / The Tree of Knowledge (1981)  Nils Malmros  Per Holst Filmproduktion   

Uden for konkurrence / Out of Competition

2014 The Salvation  Kristian Levring  Zentropa   
2011 Labrador / Out of Bounds (2011) Frederikke Aspöck Nordisk Film Special Screening
1992 Drengene fra Sankt Petri (1991) Søren Kragh-Jacobsen Metronome Productions
1975 En lykkelig skilsmisse / A Happy Divorce (1975) Henning Carlsen Dagmar Distribution Opening Film
1972 Den gale dansker / The Mad Dane (1969) Kirsten Stenbæk ASA Film Studio

Kortfilm i hovedkonkurrencen / Short Films in Competition 

2013  Hvalfjord / Whale Valley (2013) Gudmundur A. Gudmundsson  Fourhands Film  Special Mention 
2009  Lars og Peter / Lars and Peter (2009) Daniel Borgman  twolittleghosts, Zentropa   
1973  Skagen  Claus Weeke  Claus Weeke Produktion   
1771  Mixed Double (1970)  Bent Barfod  Bent Barfod Film   
1963  Oslo (1963)  Jørgen Roos     
1961  Føroyar - Færøerne / Foroya (1961)  Jørgen Roos  Minerva Film, Ministeriernes Filmudvalg   
1960 En by ved navn København / A City Called Copenhagen (1960) Jørgen Roos SPC (commissioned by a Ministry) Documentary Film Award (ex aequo)
1959  Lige ud af luftvejen (1958)  Henning Carlsen  Nordisk Film   
1957  Splintret emaille (1956)  Johan Jacobsen  Filmatelieret Flamingo   
1954  Den kukke pige med svovlstikkerne (1953)  Johan Jacobsen  Filmatelieret Flamingo   
1949 Palle alene i verden / Palle All Alone (1949) Astrid Henning- Jensen Dansk Kulturfilm, Nordisk Film Prix pour le sujet / Award for its story / Pris for historien
1948 De nåede færgen / They Caught the Ferry (1948) Carl Th. Dreyer Ministernes Filmudvalg for Dansk Kulturfilm

Cinéfondation (Film fra filmskoler / Films by Film School Graduates) 

2015  Tsunami (2015) Sofie Nørgaard Kampmark  The Animation Workshop   
2012  Slug Invasion (2012) Morten Helgeland, Casper Wermuth  The Animation Workshop   
2009  Sylfidden / The Sylpphid (2009) Dorte Bengtson  National Film School of Denmark  
2005  Exit (2005) Robert Depuis  National Film School of Denmark  
2004  Happy Now (2004) Frederikke Aspöck  Tisch School of the Arts  1st Prize Cinéfondation 
2003  Pagten / The Pact  Heidi Maria Faisst  National Film School of Denmark
 
2000  Indien (2000)  Pernille Fischer Christensen  National Film School of Denmark
3rd Prize Cinéfondation (ex-aeguo) 
1999  En god dag at gø / Little Big Dog (1999)  Bo Hagen Clausen  National Film School of Denmark
3rd Prize Cinéfondation (ex-aeguo) 

Danske instruktører i udenlandske produktioner / Danes participating in non-Danish productions

1978 Oh my darling (NL, 1978) Børge Ring Jury Prize
1961 Souvenirs from Sweden (SE, 1961) Henning Carlsen

Danske medlemmer af juryen / Danish Members of The Cannes Jury

2016  Mads Mikkelen (Official Competition) 
2014 Nicolas Winding Refn (Official Competition)
2014 Tine Fischer (Semaine de la Critique Short Film Jury)
2013  Thomas Vinterberg (Un Certain Regard) 
2008 Susanne Bier (Cinéfondation and Short Films Jury)
2002 Bille August (Official Competition)
1998 Thomas Vinterberg (President of the Short Film and Cinéfondation Jury)

Sideprogrammer / Parallel Sections

År/ Year

Titel / Title

Instruktør / Director Producent / Production  Genre / Genre  Pris / Award

SEMAINE DE LA CRITIQUE / International Critics' Week

2014 Når dyrene drømmer / When Animals Dream Jonas Alexander Arnby  Alphaville Pictures Copenhagen Spillefilm / Feature Film 
2010  Armadillo (2010)  Janus Metz  Fridthjof Film  Dokumentar / Documentary  Grand Prix de la Semaine de la Critique 
2010  Berik (2010)  Daniel Jospeh Borgmann  Zentropa / Super16  Kortfilm / Short Film  Grand Prix Canal+ 
2008  Ung mand falder / Young Man Falling (2007)  Martin de Thurah  Tju-Bang Film  Kortfilm / Short Film   
2003  Reconstruction (2003)  Christoffer Boe  Nordisk Film  Spillefilm / Feature Film  Jury Youth Award 
Caméra d'Or (Best First Feature)
2003  Araki - The Killing of a Japanese Photographer (2003)  Anders Morgenthaler  National Film School of Denmark  Kortfilm / Short Film   
1994  Nattevagten / Nightwatch (1994) Ole Bornedal  Thura Film  Spillefilm / Feature Film  Selected for Caméra d'Or 

QUINZAINE DES RÉALISATEAURS / Directors' Fortnight

2011  Volcano (2011)  Rúnar Rúnarsson  Fine and Mellow  Spillefilm / Feature Film   
2010  Alting bliver godt igen / Everything Will Be Fine (2010)  Christoffer Boe  Alphaville Pictures  Spillefilm / Feature Film   
2009  Anna (2009)  Rúnar Rúnarsson  National Film School of Denmark  Kortfilm / Shortfilm   
2006  Princess (2006)  Anders Morgenthaler  Zentropa GRRRR  Spillefilm / Feature Film  Opening Film 
1977  Jorden er flad / The Earth is Flat (1977)  Henrik Stangerup  Henrik Stangerup, Thorkild Kristensen  Spillefilm / Feature   
1977  Aftenlandet / Evening Land (1977)  Peter Watkins  1980 Film (Preisler, McBride, Herdel)  Spillefilm / Feature Film   
1974  Lars Ole, 5C (1973)  Nils Malmros  EBC Film  Spillefilm / Feature Film   
1973  Farlige kys / It Happens in Denmark (1972)  Henrik Stangerup  ASA Film Studio  Spillefilm / Feature Film   
1970  Giv Gud en chance om søndagen / Give God a Chance on Sundays (1970)  Henrik Stangerup  ASA Film Studio  Spillefilm / Feature Film   

Nordic Factory 

2014  Sundays (2014)  Kræsten Kusk & Natalia Garagiola (Argentina) Nordic Factory  Kortfilm / Short Film 
2014  Void (2014) Milad Alami & Aygul Bakanova (Kirgisistan) Nordic Factory  Kortfilm / Short Film 

CANNES JUNIOR

1991 Fuglekrigen i Kanøfleskoven / War of the Birds (1990) Jannik Hastrup Per Holst Filmproduktion Spillefilm / Feature Film Best Film
1990 300 mil til himlen / 300 Miles to Heaven (1989) Maciej Dejczer Lise Lense-Møller Film Spillefilm / Feature Film  Best Film
1988 Skyggen af Emma / Emma's Shadow (1988) Søren Kragh-Jacobsen Metronome Spillefilm / Feature Film  Best Film
1986 Valhalla / Valhalla (1986) Peter Madsen, Jeff Varab Metronome-Fogtdal-Swan Spillefilm / Feature Film  Best Film

DANSKE PRODUCERS ON THE MOVE / Danish Producers on the Move

2016  Mikkel Jersin  Snowglobe 
2015 Katja Adomeit Adomeit Film 
Daniel Joseph Borgmann
Rúnar Rúnarsson
Special Screening
Janus Metz
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412