enda

Canned Dreams

Katja Gauriloff, Finland, 2011

78 min.DK/Dokumentarfilm

En film om, hvordan industrielt fremstillet mad ender på hylden i et finsk købmandsbutik. Filmen følger en dåse mad på sin 35.000 km lange rejse fra malmminer i Brasilien gennem flere forskellige lande i produktionen til en konservesfabrik i Frankrig. I sidste ende handler filmen om liv og drømme for folk i forskellige lande, som tager del i denne produktionskæde. Et utal af mennesker er involverede i hvert færdigt produkt, og dermed bliver en enkelt dåse mad metafor for et multikulturelt Europa.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Canned Dreams
Dansk titel Canned Dreams
Emneord Mad, Import, Eksport, Produktionsprocesser, Finland, Europa, 2010-2019
Instruktør Katja Gauriloff
Manuskript Katja Gauriloff, Joonas Berghäll, Jarkko T. Laine
Fotograf Heikki Färm, Tuomo Hutri
Klipper Timo Peltola
Lyd Peter Albrechtsen
Komponist Karsten Fundal
Produktionsland Finland, Danmark, Portugal
Online release 26.10.2012, Filmstriben
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Koproducent Oktober

Instruktion

Instruktion Katja Gauriloff
Instruktørassistent Kira Jääskeläinen
Instruktørassistent (Portugal) Ricardo Freitas
Instruktørassistent (Polen) Piotr Szcserbic
Instruktørassistent (Frankrig) Olivier Capelli
Instruktørassistent (Frankrig) Cécile Ruiz
Instruktørassistent (Frankrig) Bruno Veniard
Instruktørassistent (Italien) Paolo Pallavidino

Manus

Manuskriptforfatter Katja Gauriloff
Manuskriptforfatter Joonas Berghäll
Manuskriptforfatter Jarkko T. Laine
Idé Sami Keski-Vähälä

Produktion

Co-producer Anne Köhncke
Co-producer Signe Byrge Sørensen
Co-producer Rodrigo Areias
Produktionsleder Timo Vierimaa
Produktionsleder Joonas Kauppinen
Produktionsassistent Hannele Pellinen
Produktionsassistent Oskar Forsten
Produktionsassistent Laura Pyykkönen
Produktionsassistent Jaakko Hyvönen
Produktionsassistent Marianne Mäkelä
Produktionsassistent Jarno Harju
Postproduktionschef Tomi Nieminen
Postproduktionssupervisor Antti Peltoranta
Line producer (Brasilien) Bill Fogtman
Produktionsassistent (Brasilien) Andréia Fortini
Produktionsassistent (Brasilien) Bernardo Stroppiana
Produktionsleder Monica Hellström
Produktionsassistent Maj Skifter
Produktionsleder (Portugal) Ricardo Freitas
Location manager (Polen) Mikolaj Pokromski
Location scout (Portugal) Piotr Majorkiewicz
Produktionskoordinator (Polen) Michal Bialozej
Associate producer (Frankrig) Judith Nora
Research (Frankrig) Michaël Rabier
Produktionsleder (Frankrig) Elisa Benoist Lopes
Produktionsleder (Frankrig) Elsa Amiel
Line producer (Ukraine) Volodymyr Kozyr
Research (Italien) Paolo Pallavidino
Research (Italien) Emiliano Monaco
Associate producer (Italien) Paolo Pallavidino
Location manager (Italien) Emiliano Monaco
Produktionsassistent (Italien) Emiliano Monaco
Line producer (Rumænien) Alexandru Solomon
Produktionsleder (Rumænien) Ilinca Belciu
Location scout (Rumænien) Mirelat Ugui
Produktionssekretær (Rumænien) Cristina Ivan
Produktionsleder (Tyskland) Saskia Heyden

Foto

Fotograf Heikki Färm
Fotograf Tuomo Hutri
Supplerende optagelser Jarkko T. Laine
Kameraassistent Mikko Leinonen
Kameraassistent Kyösti Niva
Kameraassistent Saija Mäki-Nevala
Kameraassistent Nillis Finne
Kameraassistent (Brasilien) Marcela Bourseau
Helikopterfotograf (Brasilien) Comte Gilmar
Kameraassistent Tao Ahler
Kameraassistent (Portugal) João Natividade
Kameraassistent (Polen) Karol Czyz
Kameraassistent (Frankrig) Marion Koch
2. kameraassistent (Ukraine) Sakhno Ivan
Kameraassistent (Rumænien) Titi Gavrila
Scanning Inka Ruohela

Klip

Klipper Timo Peltola
Klippeassistent Jenni Saaristo
Klippeassistent Hannele Majaniemi
Klippeassistent Matias Sipi

Musik

Komponist Karsten Fundal
Dirigent David Hernando Rico
Lydtekniker Martin Roller
Mix Jacques Pedersen

Lyd

Lyddesigner Peter Albrechtsen
Lydoptagelser Jukka Nurmela
Lydoptagelser Laura Kuivalainen
Lydoptagelser Olli Huhtanen
Lydoptagelser Katja Gauriloff
Synkronisering Antti Tuomikoski
Synkronisering Heli Pekkonen
Lydklipper Rune Palving
Lydklipper Jacques Pedersen
Foley artist Heikki Kossi
Foley recordist Miia Nevalainen
Lydeffekt-indspilning Ann Kroeber
Lydeffekt-indspilning Mikkel Nielsen
Lydeffekt-indspilning Tim Nielsen
Lydoptagelser (Brasilien) Toninho Muricy
Lydtekniker Mikkel Groos
Lydoptagelser (Portugal) Pedro Pestaña
Lydtekniker (Polen) Radoslaw Ochnio
Lydoptagelser (Rumænien) Titi Fleancu

Visual effects

Grafisk design Atte Karttunen
Grading Pasi Mäkelä
Digital artist Peter Rees Dale
Digital artist Hugo Kiekeben
Digital mastering Mihkel Mäemets
Color timing Kari Manns

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.