enda

Peddersen & Findus 3 - Nissemaskinen

78 min.U/Spillefilm

Peddersen er kommet til at love Findus, at julenissen vil komme på besøg juleaften. Som alle andre voksne tror Peddersen imidlertid ikke på julenissen, så han beslutter at bygge en "nissemaskine" for at opfylde kattens ønske. Det volder dog langt større problemer, end Peddersen nogensinde havde forestillet sig, så hans og Findus venskab kommer ud i en alvorlig krise. Samtidig lider Peddersens manglende tro på julenissen et alvorligt knæk...
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Dansk titel Peddersen & Findus 3 - Nissemaskinen
Original titel Pettson & Findus - Tomtemaskinen
Andre titler Nissemaskinen
Instruktør Jørgen Lerdam, Anders Sørensen
Manuskript Torbjörn Jansson
Producer Trine Heidegaard, Dominique Christina Neudecker, Claes Dietmann
Klipper Martin Wichmann Andersen
Scenograf Ole Bidstrup
Produktionsland Danmark, Sverige, Tyskland
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Happy Life, A. Film
Finansiering Produceret af Happy Life, TV-Loonland & A. Film i samarbejde med DR, SVT, ZDF og Nordisk Film og med støtte fra Det Danske Filminstitut v/ Mette Damgaard-Sørensen, Svenska Filminstitutet v/ Gila Bergqvist, FFA og Nordisk Film- & TV Fond v/ Svend Abrahamsen
Dansk distribution SF Studios, Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox
Tekniske data 2138 mtr., 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, farve, Dolby, SRD
Dansk biografpremiere 25.11.2005
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Gladsaxe Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Gentofte Kino, Bio Værløse, CinemaxX, Kinopalæet (Lyngby), Metropol samt 40 biografer i provinsen, inkl. Færøerne
Mere information Filmens hjemmeside:
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Fimen indeholder ingen scener, der vurderes at kunne virke skræmmende på børn.

Selskaber

Produktionsselskaber Happy Life, A. Film
Finansiering Produceret af Happy Life, TV-Loonland & A. Film i samarbejde med DR, SVT, ZDF og Nordisk Film og med støtte fra Det Danske Filminstitut v/ Mette Damgaard-Sørensen, Svenska Filminstitutet v/ Gila Bergqvist, FFA og Nordisk Film- & TV Fond v/ Svend Abrahamsen
Dansk distribution SF Studios, Filmcompagniet - SF Film, Warner og Twentieth Century Fox

Instruktion

Instruktion Jørgen Lerdam
Instruktørassistent Albert Hanan Kaminski
Instruktion Anders Sørensen

Manus

Storyboard Luca Fattore
Manus Torbjörn Jansson
Storyboard Virgil Kastrup
Dialog Ursula von Langen

Produktion

Producer Trine Heidegaard
Producer Dominique Christina Neudecker
Producer Claes Dietmann
Executive producer Anders Mastrup
Executive producer Peter Gustafsson
Executive producer Selma Käppel
Executive producer Peter Völkle
Executive producer Ulf Synnerholm
Co-executive producer Kim Magnusson
Co-executive producer Irene Wellershoff
Co-executive producer Arne Lohmann
Co-executive producer Harmut Adeberg
Produktionsleder Rasmus Kastberg
Produktionsleder István Medvigy
Konsulent Svend Abrahamsen
Konsulent Gila Bergqbist
Konsulent Mette Damgaard-Sørensen
Produktionsassistent Mark Hollier

Klip

Klip Martin Wichmann Andersen

Produktionsdesign

Art director Peter Gissberg
Art director Dia Nagybakay
Art director Elena Rogova
Produktionsdesigner Niklas Kragh Andersen
Produktionsdesigner Tom Olieslagers
Regi Alan Case
Produktionsdesign Ole Bidstrup

Lyd

Dolbykonsulent Mark Kenna

Stemme

Peddersen Per Pallesen
Findus Carl Christian Winther
Postbudet/Nissen Preben Kristensen
Gustavson Lars Knutzon
Else Vigga Bro
Tulle Michelle Bjørn-Andersen
Ingeborg Kirsten Lehfeldt
Skovvogteren Ole Fick

Visual effects

Color timing Ildikó Baranyai
Color timing Noémi Szlukovényi

Animation

Animationssupervisor Igor Veyshtaguin
Animator Rita Ansaitiene
Animator Rita Bende
Animator Andrea Bohunicky
Animator Angel Bozov
Animator Ramona Bujute
Animator Sándor Csányi
Animator Doru Dorneanu
Animator Lszló Farkas
Animator Sergej Gizila
Animator Julian Grigoriu
Animator Tamás Gyapai
Animator János Hangya
Animator Oszkár Hernádi
Animator Zhenia Ivanov
Animator Martynas Juchnevicius
Animator Bea Kis-Kéri
Animator Lászlo Klótz
Animator László Lõrincz
Animator Iulian Margelatu
Animator Miroslav Mirchey
Animator Nikolaj Neykov
Animator Nayden Nikolov
Animator Ludmila Nemetova
Animator András Paulovics
Animator Andrej Plugar
Animator Robert Popov
Animator Andrzej Radka
Animator Oleh Ridzel
Animator Ottó Szatmári
Animator Csaba Szórádi
Animator Algimantas Taujanskas
Animator Béla Timbusz
Animator Gábor Tóth
Animator Lajos Tóth
Animator Zoltán Túri
Animator Jurgita Vaidilaite
Animator Zoltán Velkey
Animator Magdi Éber
Animator Nagy Peti
Baggrunde Krisztián Antók
Baggrunde Olga Arbuzova
Baggrunde István Bedzsula
Baggrunde István Fillenz
Baggrunde Edita Juchneviciene
Baggrunde Andrea Kirkovics
Baggrunde Edit Kovács
Baggrunde Gergely Kozma
Baggrunde Zsolt Maticska
Baggrunde Boris Mitev
Baggrunde Péter Páhi
Baggrunde Veronika Páhi
Baggrunde Alina Ridzel
Baggrunde Leo Sandberg
Baggrunde Mirela Tache
Baggrunde Rasa Taujanskiene
Baggrunde Gábor Édés
Character supervisor Jean-Paul Vermeulen
Character supervisor Aaron Powell
Character supervisor Mark Paterson
Layout Stella Dorin
Layout Elena Kotljarova
Layout Igor Makusev
Layout Ekaterina Morozova
Skitsetegner Kelly Noel
Farvelægning Loraine Marshall
Clean-up inbetween artist Evelina Daneva
Clean-up inbetween artist Béla Berényi
Clean-up inbetween artist Silvia Bobcheva
Clean-up inbetween artist Andrea Bogdán
Clean-up inbetween artist Zsuzsa Bácsfalusi
Clean-up inbetween artist Tünde Bóta
Clean-up inbetween artist Péter Dörnyei
Clean-up inbetween artist Klára Györi
Clean-up inbetween artist Timea Herencsényi
Clean-up inbetween artist Anett Horváth
Clean-up inbetween artist Károly Horváth
Clean-up inbetween artist Ildikó Kalmár
Clean-up inbetween artist Olga Kristóffy
Clean-up inbetween artist Zsuzsa Kóródi
Clean-up inbetween artist Timea Könyves
Clean-up inbetween artist Lidia Lucaciu
Clean-up inbetween artist Éva Molnár
Clean-up inbetween artist Eta Singhné Nagy
Clean-up inbetween artist Emese Nyitrai
Clean-up inbetween artist Suzana Nyári
Clean-up inbetween artist Bernadett Odrobina
Clean-up inbetween artist Gabi Piros
Clean-up inbetween artist Katarzina Radka
Clean-up inbetween artist Dalibor Rayninger
Clean-up inbetween artist Dragan Smiljanic
Clean-up inbetween artist Erika Szábo
Clean-up inbetween artist Annamária Szegfü
Clean-up inbetween artist Noémi Szlukovényi
Clean-up inbetween artist Nyina Gulyásné Troyina
Clean-up inbetween artist Anita Tóth
Clean-up inbetween artist Móni Vass
Sheet timer Conor McMullin
Sheet timer Declan O'Connor
Animation Miklós Varga

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Program - stumfilm & mikro