enda

Hannahs valg

Hans-Christian Schmid, Tyskland, 2009

105 min.U/Spillefilm

Hannah Maynard, en anklager ved domstolen i Haag, overtaler en ung bosnisk kvinde til at vidne mod en formodet krigsforbryder. Midt i de modstridende politiske interesser og truslerne fra bosnisk-serbiske nationalister opdager hun, at hendes modstandere ikke kun sidder på anklagebænken over for hende, men også findes i egne rækker. Hannah står over for sit livs retssag, men er splittet mellem sin stærke tro på systemet og sin loyalitet over for vidnet.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Storm
Dansk titel Hannahs valg
Andre titler The Tribunal, Sturm
Instruktør Hans-Christian Schmid
Manuskript Hans-Christian Schmid, Bernd Lange
Producer Britta Knöller, Hans-Christian Schmid
Fotograf Bogumil Godfrejow
Klipper Hansjörg Weißbrich
Lyd Hans Møller
Komponist The Notwist
Scenograf Frances Kiko Soeder, Shaheen Baig, Orijana Kuncic, Christian M. Goldbeck
Casting Shaheen Baig, Orijana Kuncic
Medvirkende Drazen Kühn, Arijana Cigura, Sara Hadzibajric, Nadezda Perisic Nola
Produktionsland Tyskland, Danmark, Holland
Produktionsselskaber Zentropa Entertainments5
Finansiering in co-production with LOGOS, Zentropa International Köln, Zentropa Entertainments Berlin, Zentropa International Netherlands, IDTV Film, Film i Väst, SWR, Arte, WDR og BR, supported by Eurimages, Filmstiftung Nordrhein-Westfalen, Medienboard Berlin-Brandenburg, Filmförderungsanstalt FFA, Deutscher Filmförderfonds, Beauftragter der Bundesregierung für Kultur und Medien, Danish Film Institute, Netherlands Film Fund, Rotterdam Film Fund and City of The Hague.
Dansk distribution Sunrise Film Distribution
Dansk biografpremiere 13.11.2009
Premierebiografer Grand, Biffen (Aalborg), Øst for Paradis (Århus)
DFI-støtteform Minor
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Zentropa Entertainments5
Finansiering in co-production with LOGOS, Zentropa International Köln, Zentropa Entertainments Berlin, Zentropa International Netherlands, IDTV Film, Film i Väst, SWR, Arte, WDR og BR, supported by Eurimages, Filmstiftung Nordrhein-Westfalen, Medienboard Berlin-Brandenburg, Filmförderungsanstalt FFA, Deutscher Filmförderfonds, Beauftragter der Bundesregierung für Kultur und Medien, Danish Film Institute, Netherlands Film Fund, Rotterdam Film Fund and City of The Hague.
Dansk distribution Sunrise Film Distribution

Instruktion

Instruktion Hans-Christian Schmid
Casting Shaheen Baig
Casting Orijana Kuncic
1. instruktørassistent Scott Kirby
2. instruktørassistent Tobias Asam
3. instruktørassistent Sebastian Alten
Børnecasting Jacqueline Rietz
Statistkoordinator (Berlin) Marcel Dykiert
Statistkoordinator Delia Eick
Instruktørassistent (Bosnien-Herzegovina) Mirza Pasic
Instruktørassistent (Holland) Marijn Braad
Casting (Holland) Janusz Gosschalk
Casting (Holland) Matijs Wessels
Instruktør (dansk version) Andrea Aust
Instruktør (dansk version) Ernestine Kahn

Manus

Manuskriptkonsulent Annette Drees
Manuskriptkonsulent Michael Gutmann
Dialog-coach Andrea Aust
Dialog-coach Ernestine Kahn
Oversættelse Jeffrey McGuire
Oversættelse Julia Harrison
Manus Hans-Christian Schmid
Manus Bernd Lange

Produktion

Producer Britta Knöller
Producer Hans-Christian Schmid
Executive producer Maria Köpf
Co-producer Marie Gade Denessen
Co-producer Bettina Brokemper
Co-producer Frans van Gestel
Co-producer Jeroen Beker
Co-executive producer Peter Aalbæk Jensen
Co-executive producer Peter Garde
Co-producing commissioning editor Ulrich Herrmann
Co-producing commissioning editor Georg Steinert
Co-producing commissioning editor Wolf-Dietrich Brücker
Co-producing commissioning editor Bettina Ricklefs
Produktionsleder Jamila Wenske
Line producer supervisor Ralph Brosche
Produktionskoordinator Gabriele Ross
Produktionsassistent Jana Daedelow
Produktionsassistent Florian Müssener
Produktionskoordinator (Bosnien-Herzegovina) Amira Kresevljakovic
Produktionsleder (Bosnien-Herzegovina) Ognjen Dizdarevic
Produktionsassistent (Bosnien-Herzegovina) Mirna Kreso
Produktionskoordinator (Bosnien-Herzegovina) Adis Dapo
Produktionskoordinator (Bosnien-Herzegovina) Admir Avdic
Produktionskoordinator (Bosnien-Herzegovina) Mersel Bujak
Associate producer (Holland) Ruud van der Heyde
Line producer (Holland) Nicky Tüske
Producerassistent (Holland) Laurette Schillings
Produktionsleder (Holland) Eva Visser
Produktionsassistent (Holland) Lennart Barewijk
Produktionsassistent (Gran Canaria) Astrid Weiler
Produktionssupervisor (postproduktion - Gran Canaria) Ralph Brosche
Produktionsleder (postproduktion: Gran Canaria Signe Rørne
Produktionskoordinator (postproduktion) Ian Walsh
Produktionsleder (postproduktion) Madeleine Ekman
Location manager (Holland) Tijn Heerkens
Location manager (Berlin) Ricarda Goray
Location manager (Bosnien & Herzegovina) Edin Sarkic
Location manager (Holland) Thijs Bolle
Location manager Florian Müssener
Location manager Sabine Ulmer
Location scout (Berlin) Raidar Huber
Location scout (Holland) André Pont
Location scout (Holland) Carola van't Hof
Location scout Frank Meter
Location manager-assistent Torsten Oser
Location manager-assistent (Holland) Emo Luwe Weemhoff

Foto

Fotografassistent Johnny Feurer
Clapper/loader Kaja Styczynska
Clapper/loader Andreas Wisskirchen
Video-operatør Anton Ludwig
Fotograf, 2. unit Fabian Rösler
Grip Robert Wedemeyer
Fotografassistent, 2. unit (Bosnien-Herzegovina) Amel Dikoli
Foto Bogumil Godfrejow

Stills

Stills Gerald von Foris

Lys

Belysningsmester Georg Nonnenmacher
Belyser Roger Altmann

Klip

Klippeassistent (Gran Canaria) Bernd Hantke
Klippeassistent (Gran Canaria) Bianca Dienemann-Mehlitz
Klip Hansjörg Weißbrich

Musik

Musik The Notwist

Produktionsdesign

Scenografkonsulent Daniel Chour
Scenografassistent Martina Baumgartner
Art director-assistent Thorsten Klein
Scenograf Frances Kiko Soeder
Rekvisitør Birgit Esser
Rekvisitørassistent Jenny Echelmeyer
Rekvisitør Johannes Pfaller
Rekvisitørassistent Tina Mursall
Standby regi Ulrike Gojowczyk
Rekvisitørassistent Mena Vennen
Art director (Bosnien-Herzegovina) Sanda Popovac
Art director-assistent (Bosnien-Herzegovina) Tatjana Kovacevic
Rekvisitørassistent (Bosnien-Herzegovina) Jasmin Rondic
Rekvisitørassistent (Bosnien-Herzegovina) Admir Karkelja
Art director (Holland) Ben Zuydwijk
Rekvisitørassistent (Holland) Rosie Stapel
Scenetekniker (Holland) Dory van Noort
Produktionsdesign Orijana Kuncic
Produktionsdesign Christian M. Goldbeck
Produktionsdesign Shaheen Baig

Kostumer

Kostumeassistent Katja Raine
Kostumeassistent Genoveva Kylburg
Påklæder Bettina Saul
Påklæder (Berlin) Daniel Ben Sorge
Påklæder Dagmar Wessel
Kostumier Daniela Backes
Påklæder Hedo Saljic
Påklæder Dragan Denda
Kostumeassistent (Holland) Sanne van Deursen
Kostumer Steffi Bruhn

Makeup

Hår og makeup Henry Zimmer
Sminkør (suppl. optagelser) Johannes Schmager
Sminkør (suppl. optagelser) Janina Strässle
Makeup Heike Merker

Lyd

Lydkonsulent Patrick Veigel
Boom operator Hadon Install
Foley recordist (Gran Canaria) Christian H. Lund
Dialogklipper (Gran Canaria) Eddie Simonsen
Toneassistent (Gran Canaria) Lars Rasmussen
Lyd Hans Møller

Special effects

Special effects Björn Friese

Stunt

Stuntkoordinator Jürgen Klein
Stuntkoordinator Rainer Werner

Medvirkende

Goran Duric Drazen Kühn
Ana Duric Arijana Cigura
Sofija Duric Sara Hadzibajric
Biljana Duric Nadezda Perisic Nola
Undercover man Spain Javier Garcia Armas
Undercover man Spain Jonathan Rafael Melian Hernandez
Hannah Maynard Kerry Fox
Arnold Michaelis Arturo Venegas
Patrick Färber Alexander Fehling
Debbie Armstrong Monique Wilsterman
Secretary Keith Konstanze Proebster
Keith Haywood Stephen Dillane
Jonas Dahlberg Rolf Lassgård
Alen Hajdarevic Kresimir Mikic
Jule Svensson Wine Dierickx
Judge Lars Andersen Bent Mejding
Co-judge Birgit Finck
Co-judge Frank Robert Kornfeld
Mladen Banovic Tarik Filipovic
Zoran Petrovic Alessandro de Tullio
Registrar Meike Kneip
Assistant defender Erwin Kneip
Assistant defender Claudia Jakubczyk
Video director Richard Kahl
Stenographer Elfie Thöne
UN guard court room Jan Tödte
UN guard court room Samuel Awasum
UN guard court room Udo Hesselmann
UN guard court room Victor Agraz
Translator Clara Fischer
Translator Morgane Kerbrat
Translator Anna Rodziewicz
Clerk Judith Ackermann
Clerk Thomas Wissing
Clerk Willy Thiessen
Carl Mathijsen Reinout Bussemaker
Hotel maid Sarajevo Orijana Kuncic
Daliah Sofer Alexis Zegerman
Belma Sulic Jadranka Dokic
Mira Arendt Anamaria Marinca
Jan Arendt Steven Scharf
Simon Arendt Joel Eisenblätter
Photographer Marinko Prga
Hotel employee Vilina Kosa Minka Muftic
Branco Stanic Izudin Barjovic
Milorad Alic Leon Lucev
Boy at school Jonas Kern
Girl at school Lisa-Marie Dorow
ICTY driver 1 Robert Wedemeyer
Anthony Weber Jesper Christensen
ICTY driver 2 Scott Kirby
VWU agent Martijn Nieuwerf
Policeman Dimme Treurniet

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse Berlingske Tidende Ann Lind Andersen 2009-11-13
Anmeldelse Børsen Morten Durr 2009-11-13
Anmeldelse Ekstra Bladet 2009-11-13
Anmeldelse Information Liselotte Michelsen 2009-11-13
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Kim Schou 2009-11-13
Anmeldelse Metroexpress Jacob Ludvigsen 2009-11-13
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Frederikke Lett 2009-11-13
Anmeldelse Politiken Sophie Engberg Sonne 2009-11-13
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2009-11-13