enda

Frihedskæmperen Max Manus

118 min.U/Spillefilm

Efter en begivenhedsrig ungdom melder Max Manus sig i 1939 som frivillig i den finske vinterkrig. Siden når han lige tilbage til Norge inden den tyske besættelse 9. april 1945, og sammen med sine venner etablerer han en af de første modstandsgrupper.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Biblioteksressourcer
Dansk titel Frihedskæmperen Max Manus
Instruktør Joachim Rønning, Espen Sandberg
Manuskript Thomas Nordseth
Producer John M. Jacobsen, Jonas Allen, Sveinung Golimo
Fotograf Per Johan Næsje, Olav Skogøy, Geir Hartly Andreassen
Klipper Ove-Kenneth Nilsen, Martin Stoltz, Wibecke Rønseth, Benjamin Sjur Blom, Anders Refn
Lyd Petter Fladeby, Tormod Ringnes, Frogner Kino, Tomas Naug
Komponist Trond Bjerknæs
Scenograf Are Sjaastad, Karl Juliusson
Medvirkende Aksel Hennie, Agnes Kittelsen, Nicolai Cleve Broch, Ken Duken
Produktionsland Norge,Danmark,Tyskland
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Miso Film, Filmkameratene AS
Finansiering i samarbeid med B&T Film GmbH, Miso Film ApS, Roenbergfilm AS med støtte fra Norsk Filminstitutt, Det Danske Filminstitut, Nordisk Film & TV fond og Eurimages. I samarbeid med The Chimney Pot Oslo, Storm Studios AS, Toxic AS & Nordisk Film Post Production, Oslo.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Tekniske data 3214
Dansk biografpremiere 07.01.2010
Premierebiografer Palads, Gentofte Kino, Kinopalæet (Lyngby), Metropol, Falkoner samt 10 biografer i provinsen
DFI-støtteform Minor
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Filmens er fortalt i realistisk stil i en historisk kontekst. Den indeholder detaljerede og realistiske fremstillinger af krig, skyderier, henrettelser, sabotage og tortur. F.eks. ser man i en scene en mand blive sprunget i stykker og hovedpersonen indsølet i blod. I en anden ser man en mand, som forbløder fra halspulsåren. Flere gange ser man torturerede mennesker og skildringer af tortur. Filmen vurderes derfor at kunne virke skræmmende på børn under 15 år.

Selskaber

Produktionsselskaber Miso Film, Filmkameratene AS
Finansiering i samarbeid med B&T Film GmbH, Miso Film ApS, Roenbergfilm AS med støtte fra Norsk Filminstitutt, Det Danske Filminstitut, Nordisk Film & TV fond og Eurimages. I samarbeid med The Chimney Pot Oslo, Storm Studios AS, Toxic AS & Nordisk Film Post Production, Oslo.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Joachim Rønning
Instruktion Espen Sandberg
Dialekt-coach (Bergen) Hanne Margrethe Meyer
Dialekt-coach (Ålesund) Elisabeth Mala Maxwell-Stewart
Dialekt-coach (Ålesund) Per Henry Borch
Instruktørassistent Tomas Kværner
Scripter Irmelin Wister
Casting (Norge) Jannecke Bervell
Casting (Norge) Andrea Eckerbom
Casting (Norge) Tina Wear
Statistkoordinator Marthe Feiring
Statistkoordinator-assistent Marianne Arsky-Andersen
Statistkoordinator Mia Jensen
Statistkoordinator Emilie T. Karlsen
Statistcasting (tyske soldater) Benedikte Danielsen
Statistkoordinator-assistent Heidi Torkelsen
Statistkoordinator-assistent Marianne Sømme
Statistkoordinator-assistent Kristin Berntzen
Statistkoordinator-assistent Ragnhild Urbye
3. instruktørassistent (Skotland) Derek Ricthie
Casting (Tyskland) Suse Marquardt
Casting (tyske stemmer) Sascha Bieseke Graf von Lahnstein

Manus

Storyboard Kristin Günther
Oversættelse Andreas Brunstermann
Oversættelse Bruno Metz
Oversættelse Sindre Kartvedt
Manus Thomas Nordseth

Produktion

Producer John M. Jacobsen
Producer Jonas Allen
Producer Sveinung Golimo
Producer (postproduktion) Marcus Brodersen
Producer (postproduktion) Camilla Fossen
Producer supervisor Petter Borgli
Line producer Jan Eirik Langøen
Co-producer Rudi Teichmann
Co-producer Jonas Allen
Co-producer Peter Bose
Co-producer Thomas Nordseth-Tiller
Produktionsassistent Jon Are Ungher
Produktionsassistent Christian Magnussen
Produktionsassistent Jan Vidar Eriksen
Produktionsassistent Kim Lopez
Produktionsassistent Knut Westad
Produktionsassistent Mai Dehli
Produktionsassistent Mohammad Saidali
Produktionsassistent Stine Heier Straumsheim
Produktionsassistent Stian Svendsen
Produktionsleder (Skotland) Pam Roberts
Produktionsleder Trond Mjøs
Indspilningsleder Kristian Mejdell Nissen
Location-assistent Maren Lundell Pedersen
Location manager Harriet Løkensgaard Molven
Location manager (Skotland) Roland Caine
Produktionsleder Trond Mjøs

Foto

B-fotograf John Bjerke
Fotografassistent Helge Jugo Rangen
Steadicam-operatør Pål Odden
B-fotograf Gernot Grondinger
B-fotograf Gregory Duprey
B-fotograf Charles Curran
Fotograf, 2. unit Odd Reinhardt Nicolaysen
B-fotograf, 2. unit Jens Patterson
C-fotograf Stig Tvenge
Fotografassistent Hans Jørgen Ersvik
Fotografassistent Linn Elisabeth Silinger
Grip Anders Eide
Grip Pål Tohje
Grip-assistent Erling Andresen
Grip-assistent Rene Misje
VFX-fotograf Martin Sverdrup
Fotograf Per Johan Næsje
Fotograf Olav Skogøy
DIT supervisor Matthew Bristowe
DIT supervisor Begona Lopez
Foto Geir Hartly Andreassen

Stills

Stills Erik Aavatsmark

Lys

Belysningsassistent Bjørn Berger
Belysningsassistent Christen Kenneth Gran
Belysningsassistent Johannes Selvaag
Belysningsassistent Johannes Berby
Belysningsassistent Stig Tvenge
Belysningsassistent Ståle Tveita
Belysningsassistent Tom Balgaard
Lyssætter Andrzej Kiwala
Lys Thor Erik Løkken

Klip

Klipper Ove-Kenneth Nilsen
Klipper Martin Stoltz
Klipper Wibecke Rønseth
Klippeassistent Thomas Rist Holmen
Online-klipper Pat Wintersgill
Online-klipper Richard Etchells
Online-klipper Jamie Leonard
Online-klipper James Cundill
Klipper Benjamin Sjur Blom
Klip Anders Refn

Musik

Tekniker Jan Holzner
Tekniker Jan Erik Kongshaug
Dirigent Richard Hein
Musikkonsulent Johan Husvik
Musik Trond Bjerknæs

Produktionsdesign

Scenograf Are Sjaastad
Chefrekvisitør Anders Lunde
Rekvisitør Christine Bozenski
Rekvisitør Tord Moberg
Rekvisitør Thomas Nes
Rekvisitørassistent Morten Hansen
Scenografassistent Katrine Solhoff
Art director (Skotland) Moley Campbell
Rekvisitør (Skotland) Colin Macinnes
Rekvisitør (Skotland) Dan Roberts
Rekvisitør (Skotland) Daniel Macconnell
Rekvisitør (Skotland) Gordon Rogers
Rekvisitør (Skotland) Stewart Cunningham
Byggeleder (Skotland) Brendan Savage
Våbenrekvisitør (Skotland) Jim Elliott
Våbenrekvisitørassistent Anders Lexner
Våbenrekvisitørassistent Askild Antonsen
Produktionsdesign Karl Juliusson

Kostumer

Kostumeassistent Anne-Dorthe Eskildsen
Kostumeassistent Sofie Rage Larsen
Kostumeassistent Oddfrid Ropstad
Kostumeassistent Anne Hamre
Kostumeassistent Anne Isene
Kostumeassistent Elin Langhoff
Kostumeassistent Inger Andrea Espeland Sundt
Kostumeassistent (statister) Maria Brinch
Kostumeassistent (Skotland) Anna Lau
Kostumier (Tyskland) Sturm Mil-Tec
Kostumer Manon Rasmussen

Makeup

Maskør Tina Helmark
Sminkørassistent Lisbeth R. Olsen
Sminkørassistent Ila Ambjørnsen
Sminkørassistent Trude Sneve
Sminkørassistent Nina Bloch
Sminkørassistent Janne Østerud
SFX-makeup Michelle Johansson
SFX-makeup Maxine Blystad-Collins
Sminkør (Skotland) Laura Hill
Sminkør (Skotland) Marion Mccormack

Lyd

Tonemester Tormod Ringnes
Tonemester Baard Haugan Ingebretsen
B-tonemester Mads Olsen
Lyd (Tyskland) Emanuel Hauptmann
Lydmix Petter Fladeby
Lydmix Tormod Ringnes
Lydmix Frogner Kino
Lyd Fredrik Vogel
Lyd Marius Berntzen
Lyd Daniel Angyal
Foley artist Erik S. Watland
Foley artist Rune van Deurs
Lyd Anne Sandberg
Lyd Camilla Fossen
Baggrundssnak (tysk) Katrine Haraldseid
Baggrundssnak (tysk) Hans Thomas Holm
Baggrundssnak (tysk) Andreas Heise
Baggrundssnak (tysk) Bendik Grossmann
Baggrundssnak (tysk) Christian Kascha
Baggrundssnak (tysk) Niels Peter Underland
Baggrundssnak (tysk) Benjamin Løssfelt
Baggrundssnak (tysk) Henrik Mykland
Baggrundssnak (svensk) Andrea Eckerbom
Baggrundssnak (svensk) Saunet Sparell
Baggrundssnak (svensk) Olle Frejd
Baggrundssnak (svensk) Ulf Risell
Baggrundssnak (svensk) Håkan Lindberg
Baggrundssnak (engelsk) Caroline Bloch
Baggrundssnak (engelsk) Phillip Holloman
Baggrundssnak (engelsk) Richard Bowers
Baggrundssnak (engelsk) Simon Lay
Lyd Tomas Naug

Special effects

SFX-tekniker Dennis Røller
SFX-tekniker Claus Nørregaard
SFX-tekniker Tor Arne Øvrebø
SFX-assistent Tom Jørgensen
SFX-assistent Rick Marr
Modelbygger Christer Bjørklund
Modelbygger Espen Schei
Modelbygger Samuel Karlsson
Røg Espen Skjørdal
Special effects Hummer Højmark

Visual effects

VFX-supervisor Øystein Larsen
VFX-supervisor Martin Thorkildsen
VFX Martin Sverdrup
3D-tracking Juan Antonio Alamo
Rotoscoping Benjamin Sjur Blom
Rotoscoping Elena Topouzoglou
Rotoscoping Lise Osvoll
VFX producer Lars Erik Hansen
VFX-postproduktion Jan Svalland
VFX-postproduktion Alf Martin Løvvold
VFX-postproduktion Christian Korhonen
3D Einar Dunsæd
3D Thomas Døhlen
Titeldesign Leif Henning Broch Johnsen
3D Andreas Lønø
Titeldesign Christian Mona
3D Torgeir Sanders
2D-tracking Alf Martin Løvvold
Rotoscoping Henrik Dyrkorn
Rotoscoping Emilia Gustavsson
VFX producer Kristin Hellebust
VFX-produktionsleder Tom Joelsen
VFX-supervisor Bryan Jones
CG-supervisor Colin Doncaster
CG design Endre Skandfer
Compositing Otto Thorbjørnsen
Compositing Morten Moen
Compositing Samuel Karlsson
VFX Henrik Karlsson
VFX Magnus Pettersson
Renderman-tekniker Hans Jørgen Kjærnet
Renderman-tekniker Fredrik Arntzen
Renderman-tekniker Espen Nordahl
Compositing Even Holte
3D artist Johan Leuf
3D artist André Hitsøy
3D artist Frode Ekeberg
3D artist Morten Homleid
VFX Devon Taylor
VFX Andrew Higton
VFX-koordinator Henriette Valør
Kolorist Jean Clement-Soret
Conforming Camilla Holst Vea
VFX Torgeir Bush
VFX Peter Horgøien
VFX Ivar Rystad
Titelsekvens Leif Henning Broch Johnsen
Titelsekvens Christian Mona
Grafisk design Lise Osvoll
Grafisk design Inge Norum
RED-operatør Kjetil Haugen
3D-scanning Frode Edvardsen
3D-scanning Håkon Fløisbonn
Flame artist Aksel Jermstad

Stunt

Stuntkoordinator Tove Petterson
Stuntkoreograf Tyrone Cortez Wiggins
Stunt performer Thomas Skjørestad
Stunt performer Kai Kolstad Rødseth
Stunt performer Gunnar Brøntveit
Stunt performer Tomas Markussen
Stunt performer Kimmo Rajala
Koordinator for action-køretøjer (Skotland) William Bennie
Stunt Pål Morten Hverven

Animation

Animation Martin Andersson
Animation Einar Dunsæd
Animation Kjetil H. Kulander
Animation Daniel Flehner Heen
Animation Martin Andersson

Andre credits

Konsulent Arnfinn Moland
Sagkyndig (uniformer) Bjørn Kleven
Sprogkonsulent Rebekka Borsch
Militærkonsulent (Skotland) Donald Ross

Medvirkende

Max Manus Aksel Hennie
Tikken Lindebrække Agnes Kittelsen
Gregers Gram Nicolai Cleve Broch
Kriminalrat Sigfried Fehmer Ken Duken
Kolbein Lauring Christian Rubeck
Gunnar Sønsteby Knut Joner
Edvard Tallaksen Mads Eldøen
Jens Chr. Hauge Kyrre Haugen Sydness
Solveig Johnsrud Viktoria Winge
Roy Nilsen Pål Sverre Valheim Hagen
Lars Emil Erichsen Jakob Oftebro
Kaptein Martin Linge Petter Næss
Oberst John Skinner Wilson Ron Donachie
Politikaptein Eilertsen Stig Henrik Hoff
Oberscharführer Karl Höhler Oliver Stokowski
Sigurd Jacobsen Eirik Evjen
Fru Jacobsen Kjersti Holmen
Sykesøster Liv Julia Bache-Wiig
Kong Haakon VII Stig Hoffmeyer
Olav Rolf Kristian Larsen
Dr. Nordlie Erik Hivju
Doktor Carl Semb Knut Husebø
Dick Henriksen Sondre Krogtoft Larsen
Jon Hatland Erik Aleksander Schjerven
Per Thorsen Jeppe Laursen
Tysk dobbeltagent Nils Düwell
Tysk marinegast Patrick Güldenberg
Finsk soldat Kimmo Rajala
Russisk soldat Maxim Volchek
Tysk soldat Andreas Heise
Tysk vakt 1 Brandolf Brandt
Tysk vakt 2 Stian Dahlslett
Tysk offiser 1 Jens Neumann
Tysk offiser 2 Hans Thomas Holm
Tysk offiserfrue Julia Thurnau
Statspolitimann Bartek Kaminski
Jente i leilighet Benedicte Langseth

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2010-01-08
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2010-01-08
Anmeldelse BT Birgitte Grue 2010-01-07
Anmeldelse Berlingske Tidende Ann Lind Andersen 2010-01-07
Anmeldelse Børsen Morten Dürr 2010-01-07
Anmeldelse Ekstra Bladet Kirstine Krefeld 2010-01-07
Anmeldelse Metroexpress Frederik Asschenfeldt Vandrup 2010-01-07
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Jakob Levinsen 2010-01-07