enda

TV2

Filmografi Priser
Title År Funktion Kategori
Vildheks 2018 Production company DK/Spillefilm
Sankt Bernhard Syndikatet 2018 Production company DK/Spillefilm
Alle for tre 2017 Production company DK/Spillefilm
Pisk eller gulerod (oversigt) 2017 Production company Tv-dokumentar
Pisk eller gulerod 1:4 2017 Production company Tv-dokumentar
Pisk eller gulerod 2:4 2017 Production company Tv-dokumentar
Pisk eller gulerod 3:4 2017 Production company Tv-dokumentar
Pisk eller gulerod 4:4 2017 Production company Tv-dokumentar
3 ting 2017 Production company DK/Spillefilm
Gud taler ud 2017 Production company DK/Spillefilm
Badehotellet 4 2017 Production company Tv-serie
Anti 2016 Production company DK/Spillefilm
De standhaftige 2016 Production company DK/Spillefilm
Swinger 2016 Production company DK/Spillefilm
Fuglene over sundet 2016 Production company DK/Spillefilm
Der kommer en dag 2016 Production company DK/Spillefilm
Min søsters børn og guldgraverne 2015 Production company DK/Spillefilm
9. april 2015 Production company DK/Spillefilm
Sparrows 2015 Production company DK/Spillefilm
Badehotellet 2 2015 Production company Tv-serie
Badehotellet 3 2015 Production company Tv-serie
Losers United 1:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 2:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 3:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 4:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 5:6 2015 Production company Tv-serie
Losers United 6:6 2015 Production company Tv-serie
Lang historie kort 2015 Production company DK/Spillefilm
Iqbal & den hemmelige opskrift 2015 Production company DK/Spillefilm
Machine 2015 Production company DK/Kort fiktion
Kartellet 2014 Production company DK/Spillefilm
Kapgang 2014 Production company DK/Spillefilm
Klassefesten 2: Begravelsen 2014 Production company DK/Spillefilm
Stille hjerte 2014 Production company DK/Spillefilm
Stop nu krigen, mor og far 2014 Production company Dokumentarserie
Kolbøttefabrikken 2014 Production company DK/Spillefilm
Lev stærkt 2014 Production company DK/Spillefilm
Jeg vil være Ole Henriksen 2014 Production company Tv-dokumentar
Dagbog fra Porn Valley 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Ekstra Bladet: uden for citat 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Hvide kæbe 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Vi er journalister 2014 Production company DK/Dokumentarfilm
Stop nu krigen, mor og far 1:3 2014 Production company Dokumentarserie
Stop nu krigen, mor og far 2:3 2014 Production company Tv-dokumentar
Stop nu krigen, mor og far 3:3 2014 Production company Tv-dokumentar
Jeg er fantastisk - Jeg er genert 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Vi er kærester 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg keder mig 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg er misundelig 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg er sur 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Badehotellet 1 2013 Production company Tv-serie
Exodus 2013 Production company DK/Kort fiktion
En god død 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Jeg er fantastisk - Jeg er mørkeræd 2013 Production company DK/Dokumentarfilm
Alle for to 2013 Production company DK/Spillefilm
Otto er et næsehorn 2013 Production company DK/Spillefilm
Skytten 2013 Production company DK/Spillefilm
Kongens foged - sat på gaden 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Gummi T 2012 Production company DK/Spillefilm
Searching For Bill 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Et forbandet år 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
Vilde piger 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Production company DK/Dokumentarfilm
De 7 drab - æresdrabet i Slagelse 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - seriemordet i Randers 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - mordbranden på Bornholm 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - kunstnerdrabet i Martofte 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - dobbeltdrabet på Femøren 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - pigedrabet i Benløse 2010 Production company Tv-dokumentar
De 7 drab - rockerdrabet i Glostrup 2010 Production company Tv-dokumentar
Klovn - the Movie 2010 Production company DK/Spillefilm
Legenden om Enyo 2010 Production company Tv-serie
Camping 2009 Production company DK/Spillefilm
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Spillefilm
Sprængfarlig bombe 2006 Production company DK/Spillefilm
Forsvar 2003 Production company Tv-serie
Pyrus i alletiders eventyr 2000 Production company Tv-serie
Filosof 1996 Production company DK/Dokumentarfilm
Krummernes jul akt 1-6 1996 Production company
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Spillefilm
Dronning af Danmark 1990 Production company DK/Dokumentarfilm
Med Nordkaperen i Sydhavet - På togt med Troels Kløvedal 1989 Production company Antologi

Prices and nominations

Pris Premiere år Festival Film
Best Actor 2018 New York Tribeca Film Festival 2018 Sankt Bernhard Syndikatet
Bedste Manus 2018 New York Tribeca Film Festival 2018 Sankt Bernhard Syndikatet
Bedste Film 2017 Rügen International Film Festival 2017 Fuglene over sundet
Bedste børne- og ungdomsfilm 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Publikumspris 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Grand Prix - Juryens Hovedpris 2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Årets Manuskript 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
The Golden Taiga (Bedste film) 2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste skuespiller 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Fotografering 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Pressens Pris 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Manus 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Special Mention 2015 Katowice International Festival of Film Producers Regiofun 2015 Stille hjerte
Audience Award 2015 Katowice International Festival of Film Producers Regiofun 2015 Stille hjerte
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Dokumentar 2015 Copenhagen TV Festival 2015 Ekstra Bladet: uden for citat
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Bedste Mandlige Birolle 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Bedste Danske Film 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Årets Manuskript 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
Audience Award 2014 Budapest Documentary Film Festival 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Bedste kvindelige skuespiller 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 Stille hjerte
Honorable Mention 2014 Fredrikstad, Nordic Docs 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Audience Award 2014 Thessaloniki Documentary Festival 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Robert Publikumspris 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Alle for to
Adult Jury Prize - ANIMATED FEATURE FILM 1st Prize 2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Otto er et næsehorn
Best International Film 2013 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2013 Searching For Bill
Robert, Bedste Sang 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Gummi T
NORDIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Searching For Bill
Gutbuster Comedy Feature "Best Film" 2011 Austin Fantastic Fest 2011 Klovn - the Movie
Gutbuster Comedy Feature "Best Screenplay" 2011 Austin Fantastic Fest 2011 Klovn - the Movie
Best Feature Cheval Noir 2011 Montreal Fantasia Int Film Festival 2011 Klovn - the Movie
Bedste Fotografering 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Produktionsdesign 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Kostumier 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Lyd 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.