enda

Håbet

Christian E. Christiansen, Danmark, 2018

160 min.Tv-serieDrama

Året er 1899. Den unge pige Marie Jensen bor på et børnehjem med sine to mindre søskende, Karl og Sofie. Deres far er sømand og har ikke været hjemme i flere år. Han er sidst blevet set i Norge, men alle er overbeviste om, at han er gået ned med sit skib - undtagen Marie. En morgen kommer det smukke fragtskib 'Haabet' til byen med skipper Andersen og hans hustru, fru Agnete, om bord. Til Maries store sorg adopterer de Karl og Sofie, og Marie har nu udsigt til at blive ladt alene tilbage. Hun lægger derfor hurtigt en plan. I ly af natten klipper hun sit lange hår kort, forklæder sig som en dreng med navnet Martin og tager hyre på 'Haabet' som ungmand. Skibet bringer Marie og hendes søskende på en oplevelsesrig rejse fra Danmarks kyster til Norge og Island. En rejse fuld af hemmeligheder, venskab, kærlighed og eventyr - og et håb om at finde deres far og genforene familien. 'Håbet' er historie om en ung piges kamp for at bryde fri af den skæbne, som tiden og samfundet har bestemt for hende, og i stedet blive en stærk og uafhængig kvinde.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Håbet
Dansk titel Håbet
Andre titler Finding Home
Instruktør Christian E. Christiansen
Producer Jonas Bagger
Fotograf Niels Buchholzer
Klipper Anja Farsig
Lyd Eddie Simonsen, Tobias Lukassen, Kevin Baunshøj, Mikkel Skolnik Sørensen
Komponist Nicklas Schmidt
Scenograf Sabine Hviid, Josephine Farsø Rasmussen
Casting Anders Nygaard
Medvirkende Anine-Petrea Lindvig, Albert Rudbeck Lindhardt, Lars Brygmann, Kirsten Olesen
Produktionsland Danmark, Sverige, Belgien, Norge
Produktionsselskaber Zentropa Episode ApS, TV2 Danmark
Dansk distribution TV2
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Zentropa Episode ApS, TV2 Danmark
Koproducent Film i Väst, Gardner and Domm, Zentropa Belgium, Zentropa Norge
Med støtte fra Public Service Puljen, FilmFyn, Creative Europe, The Tax Shelter of the Federal Government of Belgium
In collaboration with C More Entertainment, Kanal 4 Sverige, NRK
Dansk distribution TV2

Instruktion

Instruktion Christian E. Christiansen
Scripter Ditte Sun
2. instruktørassistent Camilla Hagen Albrechtsen
Casting Anders Nygaard
Børnecasting Jette Termann
Statistkoordinator Anne Magnér

Manus

Manuskript og ide Ina Bruhn
Storyboard Snorre Krogh

Produktion

Producer Jonas Bagger
Executive producer Louise Vesth
Executive producer Jennifer Green
Associate producer Kasper Dissing
Co-producer Mark Denessen
Co-producer Ivy Vanhaecke
Indspilningsleder Nikolaj Tarp
Line producer Stine Marie M. Nielsen
Produktionskoordinator Asbjørn Munk
Produktionsassistent Anja Søgaard Christiansen
Postproduktionsassistent Katrine Larsen
Producerassistent Camilla Hagen Albrechtsen
Location manager Benjamin Mathiesen
Location scout Anne Magnér
Line producer (Island) Anton Máni Svansson
Line producer (Norge) David Leader
Line producer (Belgien) Frédéric Gies
Postproduktionsleder Line Plougsbæk
IT-support Peter Mygdal
IT-support Gorm Oppermann
Teknisk leder Jonas Bergsøe

Foto

Fotograf Niels Buchholzer
B-fotograf Letizia Giorgi
C-fotograf Thomas Meyer
DIT Oliver Lindboe
Grip Michael Tøt
Grip Mikael Kort
Droneoperatør Stefan Helborg
Supplerende optagelser Martin Top Jacobsen
B-fotograf (ekstra optagelser) Lars Krogsgaard
B-fotograf (ekstra optagelser) Franz A. Borde
B-fotograf (ekstra optagelser) Henrik Lyngbo
B-fotograf (ekstra optagelser) Søren Pedersen

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs
Stillfotograf Henrik Petit

Lys

Belysningsmester Thomas Neivelt
Belyser Morten Kastberg
Belyser Christian Warncke Nutzhorn
Belyser Claus Preis
Belyser Phillip Jørgensen
Belyser Ib Valentin
Belysningsmester, 2. unit Torben Brent Wenneberg
Belysningsmester, 2. unit Noah Lynnerup
Belysningsassistent, 2. unit Sebastian Lyding

Klip

Klipper Anja Farsig
2. klipper Martin Gleerup
2. klipper Bodil Kjærhauge
Facility manager Tine Weise Clasen
Avid-supervisor Lárus Ren Gudbjörnsson
Klippeassistent Asker Frølund Andersen
Teknisk support Oliver Lindboe

Musik

Komponist Nicklas Schmidt
Musik-supervisor Mikkel Maltha
Musik-supervisor Leslie Ming

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Sabine Hviid
Scenograf Josephine Farsø Rasmussen
Set designer Lódi Csaba
Chefrekvisitør Lasse Kjederqvist
Rekvisitør Trine Weber
Set rekvisitør Christina Kallan
Rekvisitørassistent Clara Maria Torp Øckenholt
Rekvisitørassistent Jeanett Brahe

Kostumer

Kostumedesigner Louize Nissen
Chefkostumier Yolanda Bluff
Kostumier Lucie-Marie Layers
Kostumier Marianne Elgaard-Bendtsen
Kostumeassistent Anemone Overgaard
Kostumeassistent Anna Carli Holmgren
Kostumeassistent Charlotte Scheffmann Weber
Kostumeassistent Liv Kanstrup
Kostumeassistent Maia Omann Bindesbøll
Kostumeassistent Maria Dannevang Thomsen
Kostumeassistent Sara Lerdal Champagne

Makeup

Makeup-designer Kirsten Zäschke
Sminkør Pia Ankjær Poulsen
Sminkørassistent Annemette Mikkelsen
Sminkør (suppl. optagelser) Christina Vestergaard

Lyd

Lyddesigner Eddie Simonsen
Lyddesigner Tobias Lukassen
Lyddesigner Kevin Baunshøj
Tonemester Mikkel Skolnik Sørensen
Boom operator Chris De Strycker
Tonemester (ekstraoptagelser) Kasper Munck-Hansen
B-tonemester Anne Jensen
Foley artist Julien Naudin
Foley recordist Thomas de Paw

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-tekniker Anders Nylander
SFX-tekniker Flemming Christensen
SFX-tekniker Jonas Off

Visual effects

Digital colorist Emil Eriksson
Grafik og titelsekvens Lars Sorgenfri Simonsen
Grafik og titelsekvens Frederik Damsgaard
VFX-supervisor Stefan Rycken
Lead compositing Kosmas Stergiou

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Stunt double Louise Wolff Ravneberg
Stunt double Mads Møller
Stunt double Rasmus Hedegaard

Medvirkende

Marie Anine-Petrea Lindvig
Hans Albert Rudbeck Lindhardt
Kneisvig Lars Brygmann
Madame Munk Kirsten Olesen
Jens Peter Jensen Lars Ranthe
Albert Andersen Jon Lange
Agnete Andersen Molly Blixt Egelind
Johannes Vinkel Nikolaj Dencker Schmidt
Direktør Vinkel Flemming Enevold
Karl Bertil Smith
Sofie Ella Daisy Anthony-Collins
Dagmar Anna Kirstine Relster Thouber
Ældre sømand Anders Koch
Havnestuver Klaus Søndergaard
Esben Troels Einarson
Sigrid Lisa Teige
Gullvik Jo Adrian Haavind
Norsk sømand Bjørn Fjæstad
Fru Vinkel Helene Egelund
Signe Jeanette Lindbæk
Alma Viola Ellehammer Dasseville
Gårdkarl Joakim Skovgård
Sømand på damper Morten Lindemann Olsen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.