Original titel | Den anden side |
---|---|
Dansk titel | Den anden side |
Emneord | Danmark, Kunstnere, Personalhistorie, Stand-up comedy, Matthesen, Anders |
Instruktør | Pernille Rose Grønkjær |
Producent | Sigrid Jonsson Dyekjær |
Fotograf | Pernille Rose Grønkjær |
Klipper | Kasper Leick, Jacob Thuesen |
Komponist | Jonas Struck |
Medvirkende | Anders Matthesen, Cemille Rosenberg Matthesen |
Produktionsland | Danmark |
Dansk distribution | Scanbox Entertainment Danmark A/S |
Dansk biografpremiere | 27.04.2017 |
Online release | 22.05.2018, Filmcentralen |
DFI-støtteform | Konsulentstøtte |
Aldersgrænse | Frarådes børn under 7 år |
Vurdering | Se Medierådets vurdering |
Selskaber |
|
Produktionsselskab | |
Producent | Danish Documentary Production |
Med støtte fra | Det Danske Filminstitut, TV2, MEDIA (EU), Scanbox |
Dansk distribution | Scanbox Entertainment Danmark A/S |
|
|
Instruktion |
|
Instruktion | Pernille Rose Grønkjær |
Konsulent | Pernille Bech Christensen |
Konsulent | Jonas Bruun |
|
|
Manus |
|
Dramaturgisk konsulent | Jens Arentzen |
|
|
Produktion |
|
Producer | Sigrid Jonsson Dyekjær |
Line producer | Sidsel Lønvig Siersted |
Executive producer | Sigrid Jonsson Dyekjær |
Executive producer | Eva Mulvad |
Executive producer | Mikala Krogh |
Executive producer | Pernille Rose Grønkjær |
Postproducer | Søren Green |
Postproducer | Louise Bejerholm |
Produktionsassistent | Kirstine Barfod |
Produktionsassistent | Emilie Adelina Monies |
Produktionsassistent | Louise Hammer |
Produktionsassistent | Emma Sonne-Hansen |
Produktionsassistent | Jonas Bruun |
Produktionsassistent | Lin Agnholt |
Produktionsassistent | Malou Wehage Stålholt |
Produktionsassistent | Maria Bülow Bach |
Produktionsassistent | Nicoline Lau Edinger |
Produktionsassistent | Helena Faurbye Løfgren |
Produktionsassistent | Rikke Ruby |
Produktionsassistent | Sandra Vinge Jensen |
Produktionsassistent | Sofie Kirkegaard Jansen |
Indspilningsleder | Miklos Lukacs |
|
|
Foto |
|
Fotograf | Pernille Rose Grønkjær |
Droneoperatør | Tao Ahler |
|
|
Stills |
|
Stillfotograf | Pernille Rose Grønkjær |
Stillfotograf | Claus Peuckert |
|
|
Klip |
|
Klipper | Kasper Leick |
Klipper | Jacob Thuesen |
Klipper (udvikling) | Pernille Bech Christensen |
Klipper (udvikling) | Peter Winther |
Klippeassistent | Jeppe Hansen |
Trailer-klipper | Jimmy Falinski |
|
|
Musik |
|
Komponist | Jonas Struck |
Mix | Teis Frandsen |
Protools editor | Miklos Lukacs |
|
|
Lyd |
|
Lyd | Peter Albrechtsen |
Lydtekniker | Gabor Buczko |
Mixer | Peter Albrechtsen |
Mixer | Nino Jacobsen |
B-tonemester | Jacques Pedersen |
B-tonemester | Mikkel Nielsen |
Toneassistent | Jamie Louis Thurman |
Foley artist | Heikki Kossi |
Foley mixer | Salla Hämäläinen |
Foley-klipper | Pietu Korhonen |
|
|
Visual effects |
|
Grafik | Torsten Høgh Rasmussen |
Grading-konsulent | Jørgen Johansson |
Online | Anders Kløverpris |
Colourist | Johannes S.J.E. Møgelvang |
Grafik | Johannes S.J.E. Møgelvang |
|
|
Medvirkende |
|
Medvirkende | Anders Matthesen |
Medvirkende | Cemille Rosenberg Matthesen |
|
Provider | Kilde | Author | Tidspunkt |
---|---|---|---|
Anmeldelse | Morgenavisen Jyllandsposten | Frank Rasmussen, Nanna | 2018-04-27 |
Artikel | Ekstra Bladet | Sjørvad, Rune Melchior | 2017-04-30 |
Interview | Berlingske Tidende | Grønkjær, Pernille Rose | 2017-04-29 |
Anmeldelse | Information | Monggaard, Christian | 2017-04-28 |
Anmeldelse | Weekendavisen | Green Jensen, Bo | 2017-04-28 |
Anmeldelse | Berlingske Tidende | Wendt Jensen, Jacob | 2017-04-27 |
Anmeldelse | Morgenavisen Jyllandsposten | Frank Rasmussen, Nanna | 2017-04-27 |
Anmeldelse | Politiken-Fonden | Hegnsvad, Kristoffer | 2017-04-27 |
Interview | Politiken-Fonden | Dam, Freja | 2017-04-27 |
Interview | Berlingske Tidende | Lund, Kasper Schultz | 2017-04-27 |
Anmeldelse | Ekstra Bladet | Quietsch, Henrik | 2017-04-27 |
Artikel | BT | 2017-02-24 | |
Artikel | Morgenavisen Jyllandsposten | Enggaard, Michael | 2017-01-18 |
Artikel | Politiken-Fonden | Heltoft, Nikolaj | 2017-01-18 |