enda

New Danish Screen

Filmography Awards
Title Year Function Category
Danmarks sønner 2019 Production company DK/Feature
Vi to - Skjold & Isabel - Webserie 2018 Production company DK/Documentary
Charmøren 2018 Production company DK/Feature
Den skyldige 2018 Production company DK/Feature
Christian IV - Den sidste rejse 2018 Production company DK/Feature
I fars hænder 2017 Production company DK/Documentary
En frygtelig kvinde 2017 Production company DK/Feature
Et familieforetagende 2017 Production company DK/Short fiction
NABOspionen 2017 Production company DK/Feature
Vinterbrødre 2017 Production company DK/Feature
Wolf and Sheep 2017 Production company DK/Feature
No Regrets 2016 Production company DK/Documentary
37 2016 Production company DK/Feature
Shepherd Lonely 2016 Production company DK/Short fiction
In the Dark Room 2016 Production company DK/Short fiction
Forældre 2016 Production company DK/Feature
Shelley 2016 Production company DK/Feature
Fremtidsvej 2015 Production company DK/Documentary
Mordene på Katarina 2015 Production company DK/Short fiction
Nylon 2015 Production company DK/Short fiction
Rastløs 2015 Production company DK/Short fiction
Riders 2015 Production company DK/Short fiction
The Reward - Tales of Alethrion 2015 Production company DK/Short fiction
I dine hænder 2015 Production company DK/Feature
Bridgend 2015 Production company DK/Feature
Machine 2015 Production company DK/Short fiction
Afvej 2015 Production company DK/Short fiction
Vi er journalister 2014 Production company DK/Documentary
Klumpfisken 2014 Production company DK/Feature
Ækte vare 2014 Production company DK/Feature
Baby 2014 Production company DK/Short fiction
Seven Boats 2014 Production company DK/Short fiction
Det korte liv 2014 Production company DK/Short fiction
Mekanikerne 2014 Production company DK/Short fiction
Lulu 2014 Production company DK/Short fiction
Våbenbrødre 2014 Production company DK/Short fiction
Rodløs 2014 Production company DK/Short fiction
Mini 2014 Production company DK/Short fiction
Void 2014 Production company DK/Short fiction
Sundays 2014 Production company DK/Short fiction
The Girl and the Dogs 2014 Production company DK/Short fiction
Listen 2014 Production company DK/Short fiction
Cloud Chamber 2013 Production company Interactive projects
Drømmen om en familie 2013 Production company DK/Documentary
Exodus 2013 Production company DK/Short fiction
First Movers 2013 Production company DK/Short fiction
Pine Ridge 2013 Production company DK/Documentary
Under den samme himmel 2013 Production company DK/Documentary
En god død 2013 Production company DK/Documentary
2 piger 1 kage 2013 Production company DK/Short fiction
Afterparty 2013 Production company DK/Short fiction
Hvor lyset kommer ind 2013 Production company DK/Short fiction
48 Hour Games 2013 Production company Interactive projects
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Production company DK/Documentary
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Production company DK/Documentary
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Production company DK/Documentary
Moon rider 2012 Production company DK/Documentary
Searching For Bill 2012 Production company DK/Documentary
Sort hvid dreng 2012 Production company DK/Documentary
Me, myself & Martin Laursen 2012 Production company DK/Documentary
Limboland 2010 Production company DK/Documentary
Mig og Jesper 2009 Production company DK/Documentary
Ung mand falder 2007 Production company DK/Short fiction

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Critics' Prize 2018 Beaune International Thriller Film Festival 2018 skyldige
Best Film 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Actor 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Sven Nykvist Cinematography Award 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Charmøren
Audience Award 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 skyldige
Junior Jury Award 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 skyldige
Audience Award 2018 Sundance Film Festival 2018 skyldige
Grand Jury Prize 2018 Angers Premiers Plans 2018 Vinterbrødre
Best Cinematography Debut 2017 Torun, Camerimage 2017 Vinterbrødre
Best Cinematography 2017 Sevilla Festival de Cine 2017 Vinterbrødre
Special Jury Award for Best Director - Bronze 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Mention for the sound of the film 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
NDR-Filmpreis 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Charmøren
Special Jury Mention 2017 La Roche-sur-Yon Film Festival 2017 Vinterbrødre
1-2 Competition Main Award 2017 Warsaw International Film Festival 2017 Charmøren
Silver Hugo - New Directors Comp. 2017 Chicago International Film Festival 2017 Charmøren
New Talent Award 2017 CPH PIX 2017 Vinterbrødre
Fedeora Award Film Critic Assoc. 2017 San Sebastian International Film Festival 2017 Charmøren
FIPRESCI Special Mention 2017 Warsaw, Era New Horizons Film Festival 2017 Vinterbrødre
Best Actor 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Special Mention, Ecumenical Jury 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Europa Cinemas Label distribution award 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Junior Jury's First Prize 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
The Silver Mèliés 2016 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2016 Forældre
Best Director 2016 Moscow Int. Film Festival 2016 37
Critic's Prize 2016 Moscow Int. Film Festival 2016 37
Best Actor 2016 Valetta Film Festival 2016 Forældre
Full Moon 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Shelley
ART CINEMA AWARD of CICAE 2016 Cannes, Festival de 2016 Wolf and Sheep
Best International Film 2015 London, UK Film Festival 2015 Void
Best actress 2015 Palma de Mallorca Evolution IFF 2015 Bridgend
Best Cinematography 2015 Palma de Mallorca Evolution IFF 2015 Bridgend
Special Mention - Cinematography 2015 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2015 Bridgend
Prix AQCC - Critics Award 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Bridgend
Debut Award 2015 Brussels Film Festival 2015 I dine hænder
Distribution Award 2015 Brussels Film Festival 2015 Bridgend
Best Cinematography 2015 Cracow Netia Off Camera International Film Festival 2015 Bridgend
Best Actress 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Cinematography 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Editor 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Actor 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Klumpfisken
Best Supporting Actress 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Klumpfisken
Best Actor 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 Klumpfisken
Best Nordic Film 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
FIPRESCI AWARD 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
Special Mention, Debut Award 2015 Göteborg International Film Festival 2015 Bridgend
Best Mid Length Documentary 2014 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2014 Sort hvid dreng
Best actress 2014 Gijon International Film Festival 2014 2 piger 1 kage
Best Screenplay 2014 Gijon International Film Festival 2014 2 piger 1 kage
Best Short Fiction Film 2014 Bilbao Int. Festival of Documentary and Short Film 2014 Void
Audience Award 2014 Fredrikstad Animation Festival 2014 Våbenbrødre
Best Animation 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Våbenbrødre
Best Feature Lenght Documentary 2014 Fredrikstad, Nordic Docs 2014 Drømmen om en familie
Robert, Best Short Fiction Film 2014 Danmarks Film Akademi 2014 2 piger 1 kage
Robert, Best Short Fiction Film 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 2 piger 1 kage
Robert, Best Long Documentary Film 2014 Danmarks Film Akademi 2014 Drømmen om en familie
Robert, Best Long Documentary Film 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Drømmen om en familie
Best International Film 2013 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2013 Searching For Bill
REEL TALENT AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Moon rider
NORDIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Searching For Bill
SONIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Sort hvid dreng
Robert, Best Long Fiction/Animation 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Limboland
Best Nordic Short Film 2008 Malmö Nordisk Panorama 2008 Ung mand falder
Robert, Best Long Fiction/Animation 2008 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2008 Ung mand falder
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.