enda

New Danish Screen

Filmography Awards
Title Year Function Category
Den Næstsidste 2021 With support from DK/Feature
Fogedretten 4:6 2021 With support from Series (fiction)
Fogedretten 6:6 2021 With support from Series (fiction)
Fogedretten 5:6 2021 With support from Series (fiction)
Fogedretten (oversigt) 2021 With support from Series (fiction)
Fogedretten 3:6 2021 With support from Series (fiction)
Fogedretten 1:6 2021 With support from Series (fiction)
Fogedretten 2:6 2021 With support from Series (fiction)
Prelle – Lytter til mig selv 2020 With support from DK/Documentary
Blokhavn 2020 With support from DK/Feature
Thyland 2020 With support from DK/Documentary
Hvor kragerne vender 2020 With support from DK/Feature
Show Dancer 2020 With support from DK/Documentary
Kim Kanonarm og rejsen mod verdensrekorden 2020 With support from DK/Documentary
Helved 2:6 2019 With support from Series (fiction)
En revolutionær familie 2019 With support from DK/Documentary
I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die 2019 With support from DK/Documentary
Helved 1:6 2019 With support from Series (fiction)
Psykosia 2019 With support from DK/Feature
Helved 3:6 2019 With support from Series (fiction)
Helved 4:6 2019 With support from Series (fiction)
Helved 5:6 2019 With support from Series (fiction)
Helved 6:6 2019 With support from Series (fiction)
Hotel Paradis 6:8 2019 With support from Series (fiction)
Ulveland 2019 With support from DK/Documentary
Hotel Paradis 8:8 2019 With support from Series (fiction)
Helved (oversigt) 2019 With support from Series (fiction)
Hotel Paradis 5:8 2019 With support from Series (fiction)
21 roser 2019 With support from Series (documentary)
Hotel Paradis 4:8 2019 With support from Series (fiction)
Danmarks Sønner 2019 With support from DK/Feature
Patrimonium 2019 With support from DK/Documentary
Cutterhead 2019 With support from DK/Feature
Worms skat 2019 With support from Series (documentary)
Hotel Paradis 7:8 2019 With support from Series (fiction)
Forglem mig ej 2019 With support from DK/Documentary
Hotel Paradis (oversigt) 2019 With support from Series (fiction)
Hotel Paradis 1:8 2019 With support from Series (fiction)
Hotel Paradis 2:8 2019 With support from Series (fiction)
Hotel Paradis 3:8 2019 With support from Series (fiction)
Kina 2019 With support from DK/Short fiction
Gadejørgen 6:6 – En stjerne på himlen 2010 2018 With support from Series (documentary)
Den nat vi faldt 2018 With support from DK/Documentary
Lykkelænder 2018 With support from DK/Documentary
Gadejørgen 2018 With support from Series (documentary)
Gadejørgen 3:6 – Jeg var kun forelsket en gang 1987 2018 With support from Series (documentary)
Gadejørgen 5:6 – Diabetes og blokfløjter 1999 2018 With support from Series (documentary)
Gadejørgen 1:6 – Kællingen og bonderøven 1972 2018 With support from Series (documentary)
Gadejørgen 4:6 – Gaden kalder 1991 2018 With support from Series (documentary)
Gadejørgen 2:6 – Dansktop’N Roll 1981 2018 With support from Series (documentary)
Lifeboat 2018 With support from DK/Feature
Skjold & Isabel - Webserie 2018 With support from Series (documentary)
Christian IV - Den sidste rejse 2018 With support from DK/Feature
Charmøren 2018 With support from DK/Feature
Den skyldige 2018 With support from DK/Feature
NABOspionen 2017 With support from DK/Feature
Wolf and Sheep 2017 With support from DK/Feature
Vinterbrødre 2017 With support from DK/Feature
En frygtelig kvinde 2017 With support from DK/Feature
Et familieforetagende 2017 With support from DK/Short fiction
FJER 2017 With support from DK/Short fiction
I fars hænder 2017 With support from DK/Documentary
Home Grown 2017 With support from DK/Short fiction
37 2016 With support from DK/Feature
Shepherd Lonely 2016 With support from DK/Short fiction
Forældre 2016 With support from DK/Feature
Shelley 2016 With support from DK/Feature
Afvej 2015 With support from DK/Short fiction
Machine 2015 With support from DK/Short fiction
Bridgend 2015 With support from DK/Feature
I dine hænder 2015 With support from DK/Feature
The Reward - Tales of Alethrion 2015 With support from DK/Short fiction
Rastløs 2015 With support from DK/Short fiction
Nylon 2015 With support from DK/Short fiction
Mordene på Katarina 2015 With support from DK/Short fiction
Fremtidsvej 2015 With support from DK/Documentary
Riders 2015 With support from DK/Short fiction
Våbenbrødre 2014 With support from DK/Short fiction
Listen 2014 With support from DK/Short fiction
The Girl and the Dogs 2014 With support from DK/Short fiction
Sundays 2014 With support from DK/Short fiction
Void 2014 With support from DK/Short fiction
Mini 2014 With support from DK/Short fiction
Rodløs 2014 With support from DK/Short fiction
Lulu 2014 With support from DK/Short fiction
Det korte liv 2014 With support from DK/Short fiction
Seven Boats 2014 With support from DK/Short fiction
Baby 2014 With support from DK/Short fiction
Ækte vare 2014 With support from DK/Feature
Klumpfisken 2014 With support from DK/Feature
We are Journalists 2014 With support from DK/Documentary
Mekanikerne 2014 With support from DK/Short fiction
En god død 2013 With support from DK/Documentary
48 Hour Games 2013 With support from Interactive projects
Hvor lyset kommer ind 2013 With support from DK/Short fiction
Afterparty 2013 With support from DK/Short fiction
2 piger 1 kage 2013 In collaboration with DK/Short fiction
Under den samme himmel 2013 With support from DK/Documentary
First Movers 2013 With support from DK/Short fiction
Exodus 2013 With support from DK/Short fiction
Drømmen om en familie 2013 With support from DK/Documentary
Cloud Chamber 2013 With support from Interactive projects
Pine Ridge 2013 With support from DK/Documentary
Searching for Bill 2012 With support from DK/Documentary
Me, myself & Martin Laursen 2012 In collaboration with DK/Documentary
Sort hvid dreng 2012 With support from DK/Documentary
En detektiv i provinsen 3:3 2012 With support from DK/Documentary
Moon Rider 2012 In collaboration with DK/Documentary
En detektiv i provinsen 2:3 2012 With support from DK/Documentary
En detektiv i provinsen 1:3 2012 With support from DK/Documentary
Limboland 2010 With support from DK/Documentary
Mig og Jesper 2009 With support from DK/Documentary
Ung mand falder 2007 With support from DK/Short fiction
Bjerget With support from DK/Documentary

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Honorable Mention 2020 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2020 postponed + industry online 2020 En revolutionær familie
Best Director 2019 Seattle International Film Festival 2019 Danmarks Sønner
Fipresci 2019 Vilnius International Film Festival 2019 Cutterhead
Best Music 2019 Angers Premiers Plans 2019 Cutterhead
Best Male Actor 2018 Torino International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Screenplay 2018 Torino International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Actor 2018 Thessaloniki International Film Festival 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Thessaloniki International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Screenplay 2018 Valladolid International Film Festival andre datoer 2018 Den skyldige
Critic's Prize 2018 Zürich Film Festival 2018 Den skyldige
Silver Spike 2018 Austin Fantastic Fest 2018 Den skyldige
Best Director 2018 Transilvania International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Audience Award 2018 Transilvania International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Director 2018 Seattle International Film Festival 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Seattle International Film Festival 2018 Den skyldige
Best Film - Forward Future Section 2018 Beijing International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Actor 2018 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2018 En frygtelig kvinde
Best Film 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
Best Actor 2018 Vilnius International Film Festival 2018 Vinterbrødre
NORDIC:DOX AWARD 2018 CPH:DOX 2018 Lykkelænder
Sven Nykvist Cinematography Award 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Charmøren
Audience Award 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Den skyldige
Junior Jury Award 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Den skyldige
Audience Award 2018 Sundance Film Festival 2018 Den skyldige
Grand Jury Prize 2018 Angers Premiers Plans 2018 Vinterbrødre
Best Cinematography Debut 2017 Torun, Camerimage 2017 Vinterbrødre
Best Cinematography 2017 Sevilla Festival de Cine 2017 Vinterbrødre
Special Jury Award for Best Director - Bronze 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
Special Mention for the sound of the film 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
FIPRESCI Special Mention 2017 Thessaloniki International Film Festival 2017 Vinterbrødre
NDR-Filmpreis 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Charmøren
1-2 Competition Main Award 2017 Warsaw International Film Festival 2017 Charmøren
Silver Hugo - New Directors Comp. 2017 Chicago International Film Festival 2017 Charmøren
Fedeora Award Film Critic Assoc. 2017 San Sebastian International Film Festival 2017 Charmøren
Best Actor 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Special Mention, Ecumenical Jury 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Europa Cinemas Label distribution award 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
Junior Jury's First Prize 2017 Locarno, Festival internazionale del film 2017 Vinterbrødre
The Silver Mèliés 2016 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2016 Forældre
Best Director 2016 Moscow Int. Film Festival 2016 37
Critic's Prize 2016 Moscow Int. Film Festival 2016 37
Full Moon 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Shelley
ART CINEMA AWARD of CICAE 2016 Cannes, Festival de 2016 Wolf and Sheep
Special Mention - Cinematography 2015 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2015 Bridgend
Prix AQCC - Critics Award 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Bridgend
Best Cinematography 2015 Cracow Matercard OFF Camera International Festival of Independent Cinema 2015 Bridgend
Best Actress 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Cinematography 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Editor 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Bridgend
Best Nordic Film 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
FIPRESCI AWARD 2015 Göteborg International Film Festival 2015 I dine hænder
Special Mention, Debut Award 2015 Göteborg International Film Festival 2015 Bridgend
Best Mid Length Documentary 2014 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2014 Sort hvid dreng
Best Short Fiction Film 2014 Bilbao Int. Festival of Documentary and Short Film 2014 Void
Best Animation 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Våbenbrødre
Best International Film 2013 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2013 Searching for Bill
REEL TALENT AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Moon Rider
NORDIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Searching for Bill
SONIC:DOX AWARD 2012 CPH:DOX 2012 Sort hvid dreng
Best Nordic Short Film 2008 Malmö Nordisk Panorama 2008 Ung mand falder
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.