enda

Min søsters børn i Ægypten

Kasper Barfoed, Danmark, 2004

79 min.DK/SpillefilmBørnefilm

I den tredje film i serien havner Michael, Jan, Amalie, Pusle og Blop uden forældre men sammen med naboen fru Flinth i Ægypten ved et tilfælde, og de får hurtigt vendt op og ned på snart alt andet end pyramiderne.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Min søsters børn i Ægypten
Dansk titel Min søsters børn i Ægypten
Andre titler My sister's kids in Egypt
Instruktør Kasper Barfoed
Manuskript Lars Mering, Søren Frellesen, Anne-Marie Olesen
Producer Michael Obel, Lars Kolvig, Moustafa Hussin
Fotograf Jacob Kusk
Klipper Wadt Thomsen
Lyd Martin Saabye Andersen
Komponist Jeppe Kaas
Scenograf Camilla Bjørnvad, Søren Skjær
Casting Tanja Grunwald, Said Tork
Medvirkende Lotte Andersen, Neel Rønholt, Stefan Pagels Andersen, Mikkel Sundø
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber Moonlight Filmproduction
Finansiering Produceret af Moonlight Filmproduction i co-produktion med Sandrew Metronome Danmark, støttet af Det Danske Filminstitut (60/40)
Dansk distribution Sandrew Metronome
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2146 meter, 35 mm, Dolby, SRD
Dansk biografpremiere 08.10.2004
Premierebiografer Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Gladsaxe Bio, Herlev Teaterbio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Bio Værløse, CinemaxX, Empire, Kinopalæet (Lyngby) samt 68 biografer i provinsen
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Vurdering Tilladt for alle
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Moonlight Filmproduction
Finansiering Produceret af Moonlight Filmproduction i co-produktion med Sandrew Metronome Danmark, støttet af Det Danske Filminstitut (60/40)
Dansk distribution Sandrew Metronome

Instruktion

Instruktion Kasper Barfoed
1. instruktørassistent Håkan Linder
2. instruktørassistent Iben Snebang
3. instruktørassistent Hanna Nilsson
Scripter Sedsel Andersen
Casting Tanja Grunwald
Casting Said Tork
Statistkoordinator Hisham Abd El-Khalik

Manus

Manus Lars Mering
Manus Søren Frellesen
Manus Anne-Marie Olesen

Produktion

Producer Michael Obel
Producer Lars Kolvig
Line producer Tina Winholt
Produktionskoordinator Line Spanning
Produktionsassistent Tine Gershøj Knudsen
Produktionsassistent Thomas Ryvald-Christensen
Produktionskoordinator Tatjana Obel
Produktionskoordinator Lene Petersen
Location manager Martin Bagger
Produktionsleder Hisham Gohar
Producer Moustafa Hussin
Produktionsleder Tamer Abbas
Produktionskoordinator Noha Morgan
Produktionskoordinator Dina El Ghazaly
Produktionsassistent Hani Lofty
Produktionsassistent Khaled Farouq
Produktionsassistent Khaled El Guindy
Runner Christopher Bonnor

Foto

B-fotograf Henrik Lyngbo
Clapper/loader Silla Herbst
Steadicam-operatør Knut K. Pedersen
Fotograf Maged Mounix
Foto Jacob Kusk

Stills

Stills Ole Kragh-Jacobsen

Lys

Belyser Tobias Juhl
Belysningsassistent Fathy Gohar
Belysningsmester Frank Omø

Klip

Klippeassistent Pernille Bärnheim
Klip Wadt Thomsen

Musik

Musik Jeppe Kaas

Produktionsdesign

Scenograf Camilla Bjørnvad
Scenograf Søren Skjær
Chefrekvisitør Tine Hieronymus Nielsen
Chefrekvisitør Arvid Berg-Ørnbak
Rekvisitørassistent Shady Abbas

Kostumer

Kostumier Amr Yehia
Kostumer Ole Kofoed

Makeup

Chefsminkør Louise Hauberg Nielsen
Sminkør Mette Maria Andersen

Lyd

Tonemester Martin Saabye Andersen
B-tonemester Lars Lund

Special effects

Krokodille Morten Jacobsen

Visual effects

VFX-supervisor Thomas Dyg

Stunt

Stuntkoordinator Stig Günther

Medvirkende

Fru Flinth/Elisabeth Lotte Andersen
Amalie Neel Rønholt
Jan Stefan Pagels Andersen
Michael Mikkel Sundø
Pusle Benedikte Maria H. Mouritsen
Blop Fritz Bjerre Donatzsky-Hansen
Mor Wencke Barfoed
Far Niels Olsen
Tvilling Lucas Marott Sandram
Tvilling Mathias Marott Sandram
Hans Peter Steen
Mattias Kristian Leth
Victor Arne Siemsen
Sheik Seif Abd El-Rahman
Abdullah Mohamed Gamal
Oliver Casper Steffensen
Stewardesse Terese Damsholt
Rengøringsmand Nicolaj Storm
Fiskehandler Edward Betro
Salgsassistent i Kastrup Christina Meyer

Festivaler

Festival Festival dato
Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2005-05-29
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Artikel
Interview