enda

Hjælp! Jeg er en fisk

80 min.DK/SpillefilmBørnefilm, Animation

En fejlslagen fisketur bringer de tre fiskebørn Svip, Stella og Plum på afveje. De havner i den finurlige Professor Mac Krells mystiske laboratorium. Professoren arbejder på en eliksir, der skal gøre det muligt for mennesker at leve under vand, idet han forudser en oversvømmelse af kontinenterne. De tre fiskebørn kastes ud i en serie af sjove og spændende eventyr.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Hjælp! Jeg er en fisk
Dansk titel Hjælp! Jeg er en fisk
Andre titler Help! I'm a fish, Hilfe! Ich bin ein Fisch
Instruktør Stefan Fjeldmark, Michael Hegner
Manuskript Stefan Fjeldmark, Karsten Kiilerich, John Stefan Olsen
Producer Anders Mastrup, Russell Boland, Eberhard Junkersdorf
Klipper Per Risager
Komponist Søren Hyldgaard
Casting Kevin Scott, Michael Donovan, John Hubbard, Ros Hubbard
Produktionsland Danmark, Tyskland, Irland
Sprog Dansk
Produktionsselskaber A. Film
Finansiering Produceret af A. Film [DK] i samarbejde med Egmont Imagination [DK], TV2 [DK], Munich Animation [DE], EIV Entertainment [DE] og TerraGlyph [IE].
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg PID Producers International Distribution / Lilenstrasse 11 / 20095 Hamburg / t +49 40 3571 7750 / f +49 40 3571 7740
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2197 meter, 35 mm, Widescreen, Farve, Tone
Dansk biografpremiere 06.10.2000
Premierebiografer Palads, Lyngby, Scala, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Ballerup, Albertslund Bio, CinemaxX samt Århus (to biografer), Odense (tre biografer), Aalborg, Esbjerg, Herning, Holstebro, Fredericia, Horsens, Kolding, Randers, Silkeborg, Vejle, Viborg, Thisted, Haderslev, Aabenraa, Nykøbing M, Sønderborg, Grenaa, Skive, Frederikshavn, Grindsted, Hornslet, Malling, Ribe, Varde, Tønder, Middelfart, Nyborg, Svendborg, Helsingør, Roskilde, Kalundborg, Holbæk, Næstved, Slagelse, Stenløse, Allerød, Birkerød, Køge, Frederiksværk, Nykøbing F, Nakskov, Klovborg og Fakse.
Comment Filmen blev vist i en dansksproget version i Danmark, men er ellers indspillet på engelsk.
DFI-støtteform 60 / 40 støtte
Vurdering Tilladt for alle, men frarådes børn u. 7
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber A. Film
Finansiering Produceret af A. Film [DK] i samarbejde med Egmont Imagination [DK], TV2 [DK], Munich Animation [DE], EIV Entertainment [DE] og TerraGlyph [IE].
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Stefan Fjeldmark
Instruktion Michael Hegner
Casting Kevin Scott
Instruktør (sekvenser) Paul J. Bolger
Instruktør (sekvenser) Jürgen Richter
Stemmeinstruktør Michael Donovan
Stemmeinstruktør Michael Hegner
Casting Michael Donovan
Casting John Hubbard
Casting Ros Hubbard

Manus

Manuskriptforfatter Stefan Fjeldmark
Manuskriptforfatter Karsten Kiilerich
Manuskriptforfatter John Stefan Olsen
Historie Stefan Fjeldmark
Historie Karsten Kiilerich
Ekstra dialog Tracy Brown
Storyboard-tegner Rune Brandt Bennicke
Storyboard-tegner Stefan Fjeldmark
Storyboard-tegner Michael Helmuth Hansen
Storyboard-tegner Dan Harder
Storyboard-tegner Robert Coo
Storyboard-tegner Tomas Landgreen
Storyboard-tegner Frank Madsen
Storyboard-tegner Martin Madsen
Storyboard-tegner Jesper Møller
Storyboard-tegner Thomas Møller
Storyboard-tegner Thomas Nøhr
Storyboard-tegner Jan Solheim

Produktion

Executive producer Gerry Shirren
Executive producer Christoph Sieciechowicz
Executive producer Harro von Have
Co-executive producer Patrick Daleiden
Co-executive producer Brian J. Flynn
Co-executive producer Poul Kofod
Co-executive producer Preben Vridstoft
Producer Anders Mastrup
Producer Russell Boland
Producer Eberhard Junkersdorf
Line producer Helle Hansen
Line producer (Tyskland) Lilian Klages
Line producer Søren Poulsen
Line producer Carolin Grosser
Produktionsleder Irene Sparre Hjorthøj
Produktionsleder Tiffany Maberley
Produktionsleder Moira Murphy
Produktionsleder John Phelan
Postproduktionssupervisor Uli Schön

Klip

Klipper Per Risager
Supplerende klip Jesper W. Nielsen

Musik

Komponist Søren Hyldgaard
Komponist (sange) Jesper Winge Leisner
Musikklipper Thomas Lester
Dirigent William Motzing
Orkestrering William Motzing
Orkestrering Søren Hyldgaard
Tekniker Brian Masterson

Produktionsdesign

Art director Matthias Lechner
Set designer Manuel Arenas Cofino
Set designer José Martinez

Lyd

Lyd Friedrich M. Dosch
Dolbykonsulent Graham Edmundson
ADR supervisor Andre Jacquemin
Foley-klipper Andreas Kongsgaard Mogensen
Re-recording mixer Vladan Korac
Re-recording mixer Michael Kranz
Foley artist Julien Naudin
Lydklipper-supervisor Stig Sparre-Ulrich
Lydeffektklipper Christoph von Schönburg
Dolbykonsulent Mark Kenna
Re-recording mixer Benni Christiansen
Lydkoordinator (postproduktion) Susanne Bonfils
Lydkoordinator (postproduktion) Manni Gläser

Stemme

Joe Nis Bank-Mikkelsen
Professor Mac Krell Søren Sætter-Lassen
Plum Morten Kerrn Nielsen
Svip Sebastian Jessen
Stella Pil Neja
Krabben Ulf Pilgaard
Hajen Dick Kaysø
Moderen Paprika Steen
Faderen Peter Gantzler
Tante Anna Ghita Nørby
Buschaufføren Zlatko Buric
Sasha Louise Fribo
Fladfisken Martin Brygmann

Visual effects

CGI-supervisor Jesper Colding-Jørgensen
CGI Thomas Colding-Jørgensen
CGI Emanuele D'Arrigo
CGI Christian Faber
CGI Andreas Gutman
CGI Peter Holm
CGI Dorian Knapp
CGI Tomas Landgreen
CGI Heiko Lueg
CGI Martin Matzeder
CGI Björn Pedersen
CGI Tobias Thorsen
CGI Nicolai Tuma
Colorstyler Teddy Kristiansen
Digitale effekter Maryam Sharifi
Digital compositing Hans Lindemüller
Digital compositing Katja Schumann
Digital compositing Holger Fiala
Digital compositing Olaf Seywalda
Digital compositing Fabian Sievert
Digital compositing Dorte Bengtson

Animation

Set modelling Alessandro Carloni
Layout José Martinez
Compositor Maryam Sharifi
Effektanimation Anders Berthelsen
Effektanimation José Antonio Garcia Villameriel
Effektanimation Michael Ho
Effektanimation Kim Hagen Jensen
Effektanimation Noel Kiernan
Effektanimation Claudio Pacciarella
Effektanimation Volker Pajatsch
Effektanimation Albert Price
Effektanimation Sam Siahaija
Effektanimation Mike Smith
Effektanimation Glenn Whiting
Lead animator Jesper Møller
Lead animator Christian Kuntz
Lead animator Michael Helmuth Hansen
Lead animator Padraig Collins
Lead animator Luca Fattore
Lead animator Alessandro Carloni
Lead animator Jeffrey James Varab
Lead animator Gabriele Pennacchioli
Lead animator Luca Mazzoleri
Animator Meelis Arulepp
Animator Rune Brandt
Animator Anna Gellert Abelin
Animator Ilan W. Hatukah
Animator Jørgen Lerdam
Animator Martin Madsen
Animator Dan Harder
Animator Claudio Acciari
Animator Chris Bradley
Animator Alberto Campos
Animator Luba Medekova Klein
Animator Holger Leihe
Animator Greg Manwaring
Animator Mario Moraro
Animator Maurizio Parimbelli
Animator Sam Siahaija
Animator Antigoni Triantaffilou
Animator Florian Wagner
Animator Nadine Westerbarkey
Animator Javi Martin
Animator José Sánchez Alonso
Animator Silvia Hoefnagels
Animator Marcos Correa
Animator Gema García Ingelmo
Animator Chris Derochie
Animator Celine Kieman
Animator Juan Torres García
Animator Paddy Malone
Animator Niall Mooney
Animator Maximino Díaz Gerveno
Animator Leon Gruizinga
Animator Fernando Moro
Animator Carmen González Gómez
Animator Niall O'Loughlin
Animator Miguel A. Alaminos Hódar
Animator Jean Texier
Animator Ray Woods
Animator Francisco Alaminos Hódar
Karakterdesign Gunhild Rød
Karakterdesign Herle Kühl
Karakterdesign Berit Kjøde
Karakterdesign Darren Kordich
Karakterdesign Søren Jacobsen
Karakterdesign Jørgen E. Hansen
Karakterdesign Leona Nordstrøm Valentin
Karakterdesign Jörg Volk
Karakterdesign Valentina D'Ambrosio
Karakterdesign Claudia Sturli
Layout-supervisor Matthias Lechner
Layout Manuel Arenas Cofino
Layout Walter van Gasse
Layout Jens Møller
Layout Eddie Gribbon
Layout John Byrne
Layout Mark Byrne
Layout Des Duggan
Layout Ger Miley
Layout Darren Nesbitt
Layout Chris Scully
Layout Martin Hanley
Layout Richard Dolan
Layout Sharon Smith
Layout Vladimir Todorov
Layout Neal Petty
Layout Panagiotis Rappas
Baggrunde Peter Popken
Baggrunde Walter Kössler
Baggrunde Erik Fokkens
Baggrunde Daniela Raisig
Baggrunde Inge Daveloose
Baggrunde Charlotte Houwing
Baggrunde Thomas Dreyer
Baggrunde Claire Wright
Baggrunde Rick Bentham
Baggrunde Stephen Robinson
Baggrunde Jim Hickey
Baggrunde Henry Lee
Baggrunde Mary Lin
Baggrunde Vincent Lin
Baggrunde Paul Young
Baggrunde Michael Lin
Baggrunde Natalia Mikhailova
Baggrunde Vladimir Mikhaikov
Baggrunde Alexei Prouzhansky
Baggrunde Henri Oumansky
Animationsassistent Stine Marie Buhl
Animationsassistent Lisbeth Bøgh
Animationsassistent Uffe Danielsen
Animationsassistent Mette Fenger
Animationsassistent Thomas Fenger
Animationsassistent Kari Gunnarsson
Animationsassistent Tinna Jespersen
Animationsassistent Malene Laugesen
Animationssupervisor Dorte Westh Lehmann
Animationsassistent Maiken Rix
Animation Janus Sorgenfrey
Animationsassistent Nana Storm
Animationsassistent Rigmor Tokerød

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Børnejuryens 1. Pris, Animation 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000

Festivaler

Festival Festival dato
Rio de Janeiro Film Festival 2002-09-26
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Dato
Anmeldelse
Artikel
Interview
Varia
Program - stumfilm & mikro
Senere indgået materiale