enda

Dykkerne

Åke Sandgren, Danmark, 2000

94 min.DK/SpillefilmUngdomsfilm

De to teenage-brødre Christian og Ask er på sommerferie hos deres morfar, hvor de tilbringer tiden med at dykke fra hans båd. Da de på havbunden finder vraget af en tysk u-båd fra 2. verdenskrig, bliver de meget nysgerrige. U-båden rummer imidlertid en uhyggelig hemmelighed, og det viser sig, at også andre er meget interesseret i vraget.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Dykkerne
Dansk titel Dykkerne
Andre titler Beyond
Instruktør Åke Sandgren
Manuskript Anders Thomas Jensen, Bent E. Rasmussen
Producer Peter Bech, Michael Obel
Fotograf Dan Laustsen
Klipper Kasper Leick
Lyd Morten Degnbol
Komponist Randall Meyers
Scenograf Niels Sejer
Medvirkende Robert Hansen, Ralf J. Hollander, Otto Brandenburg, Jytte Abildstrøm
Produktionsland Danmark, Sverige
Produktionsselskaber Thura Film, Bech Film, Mellan Film
Finansiering med støtte fra Det danske Filminstitut, TV2 [DK], Canal+, Sveriges Television, Norsk AV Fond og Nordic Screen [NO] samt Nordisk Film & TV Fond og Eurimages.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 2563 meter, 35 mm, Widescreen, Farve, Tone
Dansk biografpremiere 13.10.2000
Premierebiografer Palads, Lyngby, Scala, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Ballerup, CinemaxX samt Århus, Aalborg, Odense (tre biografer), Esbjerg, Helsingør, Herning, Holstebro, Slagelse, Horsens, Kolding, Næstved, Randers, Roskilde, Silkeborg, Svendborg, Vejle, Viborg, Thisted, Haderslev, Åbenrå, Sønderborg, Skive, Frederikshavn, Klovborg, Nykøbing F, Grenå, Varde, Middelfart, Kalundborg, Fakse, Skanderborg, Nykøbing M, Holbæk, Hornslet, Stenløse, Nyborg, Vordingborg, Frederiksværk og Nakskov.
Comment Benyttet lokalitet: Sejerø.
Vurdering Tilladt for børn over 11 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Thura Film, Bech Film, Mellan Film
Finansiering med støtte fra Det danske Filminstitut, TV2 [DK], Canal+, Sveriges Television, Norsk AV Fond og Nordic Screen [NO] samt Nordisk Film & TV Fond og Eurimages.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Åke Sandgren
Instruktørassistent Peter Bækkel
Instruktørassistent Iben Snebang
Scripter Annemarie Aaes
Casting (Norge) Kjersti Paulsen
Casting (Norge) Bård Løvvig

Manus

Manus Anders Thomas Jensen
Manus Bent E. Rasmussen
Storyboard-tegner Simon Bang

Produktion

Producer Peter Bech
Producer Michael Obel
Produktionsleder Tina Winholt
Produktionsassistent Uffe Truust
Location manager Nicolai Berthelsen

Foto

Foto Dan Laustsen
Undervandsfotograf Thomas Kristensen
B-fotograf John Frimann Rasmussen
Clapper/loader Andrew Grant-Christensen
Grip Jimmy Leavens
Grip Mikael Kort Kristensen
Grip-assistent Peter Alsted
Steadicam-operatør Knut K. Pedersen
VFX-fotograf, 2. unit Rasmus Videbæk
VFX-fotografassistent, 2. unit Theis Molin

Stills

Stills Lars Høgsted
Stills Henrik Ploug
Stillfotograf Ole Ziegler

Lys

Lys Michael Sørensen
Belyser Martin Lerche
Belyser Peter Riis
Belysningsassistent Torben Jacobsen
Belysningsassistent Jesper Westh

Klip

Klip Kasper Leick
Klippeassistent Vagn Eric Rose

Musik

Musik Randall Meyers

Produktionsdesign

Produktionsdesign Niels Sejer
Chefrekvisitør Morten Isbrand
Scenografassistent Torben Stig Nielsen
Rekvisitør Jacob Wirth Carlsen
Set rekvisitør Rasmus With
Rekvisitørassistent Sebastien Bacquaert
Scenografassistent Nilo Hansen
Rekvisitør (skibsinteriør) Frantz Dahl
Rekvisitør (skibsinteriør) Martin Sputnik
Rekvisitør (specialrekvisitter) Joakim Zacho Weylandt
Rekvisitør (specialrekvisitter) Rikke Raben

Kostumer

Kostumer Maria Gyllenhoff
Kostumier Rikke Korfix

Makeup

SFX-makeup Thomas Foldberg
Sminkørassistent Tina Helmark

Lyd

Lyd Morten Degnbol
B-tonemester Lars Lund
Lyd (postproduktion) Niels Arild
Toneassistent Lars Larsen
B-tonemester Henrik Gugge Garnov
B-tonemester Roar Skau Olsen
Foley artist Julien Naudin

Special effects

SFX-koordinator Hummer Højmark
SFX-koordinator Ilja Bak Nielsen
SFX-tekniker Lars Kolding Andersen
SFX Carsten Elkjær
SFX-assistent Kim B. Petersen

Visual effects

CGI line producer Thomas Topgun Steen
CGI-supervisor Kirsten Skytte
Compositing Lars Brok
Supplerende compositing Thomas Pors
Supplerende compositing Daniel Silwerfeldt
3D-animation Henrik Loop
3D-animation Tonni Zinck
VFX-supervisor Thomas Borch Nielsen

Stunt

Stunt double (Ask) Mikkel Corneliussen
Dykker stand-in Thomas Håkonsson
Dykker stand-in Iben Rohde
Stunt Stig Günther

Animation

Animation Jeppe Nygaard Christensen
Animation Martin Gårdeler
Animation Aksel Studsgarth
Animation Peter Skotte Møller

Andre credits

Sagkyndig (hospital) Anne Marie Borella
Dykkerassistance Bjørn Kopp
Dykkerassistance Kim Wermus
Dykkerinstruktør Søren Tabur
Dykkerassistance Jimmy Larsen
Dykkerassistance Jesper Nobel

Medvirkende

Christian Robert Hansen
Ask Ralf J. Hollander
Morfar Otto Brandenburg
Fru Randskov Jytte Abildstrøm
Maja Laura Aagaard
Eric Baard Owe
Simon Jesper Asholt
Torben Bjarne Henriksen
Niels Ove Christian Owe
Birthe Ditte Gråbøl
André Bjørn Floberg
Læge Rasmus Haxen

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Anmeldelse
Artikel
Interview
Varia
Program - stumfilm & mikro
Anmeldelse