Original titel | Superclásico |
---|---|
Dansk titel | Superclásico |
Instruktør | Ole Christian Madsen |
Manuskript | Ole Christian Madsen, Anders Frithiof August |
Producent | Signe Leick Jensen, Lars Bredo Rahbek |
Fotograf | Jørgen Johansson |
Klipper | Søren B. Ebbe |
Lyd | Hans Møller |
Komponist | Jonas Struck |
Scenograf | Søren Schwarzberg |
Casting | Rie Hedegaard |
Medvirkende | Anders W. Berthelsen, Paprika Steen, Jamie Morton, Sebastian Estevanez |
Produktionsland | Danmark |
Dansk distribution | Sandrew Metronome |
Internationalt salg | The Match Factory GmbH |
Tekniske data | Cinemascope, Dolby, SRD |
Dansk biografpremiere | 17.03.2011 |
Premierebiografer | Dagmar, Palads, Albertslund Biograferne, Reprise Teatret, Grand, Gladsaxe Bio, Herlev Teaterbio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Kastrup Bio, Birkerød Bio, Baltoppen Bio 1-2, Park Bio, Gentofte Kino, Glostrup Bio, CinemaxX, Bio Viften (Rødovre), Empire, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner, Vanløse Bio samt 64 biografer i provinsen |
DFI-støtteform | 60 / 40 støtte |
Aldersgrænse | Tilladt for børn fra 11 år |
Vurdering | Se Medierådets vurdering |
Selskaber |
|
Produktionsselskab | Nimbus Film |
Dansk distribution | Sandrew Metronome |
|
|
Instruktion |
|
Instruktion | Ole Christian Madsen |
Casting | Rie Hedegaard |
Casting (Argentina) | Villegas Bross |
Casting (Argentina) | Ernesto Villegas |
Casting (Argentina) | Gabriel Villegas |
1. instruktørassistent (Argentina) | Alejandra Uz |
2. instruktørassistent (Argentina) | Alina Schwarcz |
3. instruktørassistent (Argentina) | Maximiliano Gonzalez |
Instruktør, 2. unit (Argentina) | Alejandra Uz |
Teknisk instruktør (animation) | David Ryberg Lessél |
Teknisk instruktør (animation) | Jacob Børsting |
|
|
Manus |
|
Manuskriptforfatter | Ole Christian Madsen |
Manuskriptforfatter | Anders Frithiof August |
Manuskriptkonsulent | Mogens Rukov |
Oversættelse | Eileen Feely |
Storyboard | Simon Bang |
Oversættelse | Michael E.N. Larsen |
|
|
Produktion |
|
Producer | Signe Leick Jensen |
Producer | Lars Bredo Rahbek |
Co-producer | Leandro Antuña |
Co-producer | Sergio Luciano Prá |
Executive producer | Birgitte Hald |
Executive producer | Bo Ehrhardt |
Line producer | Kristina Kornum |
Producerassistent | Jakob Langkjær |
Produktionsleder (Argentina) | Andrea Cipelli |
Location manager (Argentina) | Mariano Cukar |
Produktionsassistent (Argentina) | Camilo Segatta |
Produktionsassistent (Argentina) | Maria Calcagno |
Produktionsassistent (Argentina) | Sebastián Hüter |
Produktionsassistent (Argentina) | Gabriela Luraschi |
Location-assistent (Argentina) | Tomás Ugarteche |
Location-assistent (Argentina) | Juan Pablo Gil |
Sikkerhedskoordinator (Argentina) | Gustavo Perez |
Sikkerhedskoordinator (Argentina) | Marcos Mafulli |
Location scout og manager | Henrik Berthelsen |
Produktionskoordinator | Søren Frimodt-Møller |
Postproduktionsmanager | Charlotte Buch |
Postproduktionskoordinator | Jakob Langkjær |
|
|
Foto |
|
Fotograf | Jørgen Johansson |
Focus puller (Argentina) | Mariano Pariz |
Loader (Argentina) | Mariano Bellver |
Loader (Argentina) | Francisco Lopez Escriva |
Clapper (Argentina) | Adriana Berroteran |
Video-assistent (Argentina) | Carolina Strongoli |
Grip (Argentina) | Sebastián Bejarano |
Grip (Argentina) | Pablo Bejarano |
Grip (Argentina) | Rubén Bejarano |
Grip (Argentina) | Maximiliano Tolosa |
Grip (Argentina) | Federico Gonzalez |
Grip (Argentina) | Christian Cupayolo |
Loader (Argentina) | Daniel Montenegro |
Fotograf, 2. unit (Argentina) | Mariano Pariz |
Fotograf, 2. unit (Argentina) | Federico Cantini |
Fotograf, 2. unit (Argentina) | Pablo Desanzo |
Focus puller, 2. unit (Argentina) | Augusto Huergo |
Focus puller, 2. unit (Argentina) | Carla Lucarella |
Grip, 2. unit (Argentina) | Sergio Luciano Prá |
Grip, 2. unit (Argentina) | Pablo Gonzales |
Grip, 2. unit (Argentina) | Eduardo Fonceca |
Grip, 2. unit (Argentina) | Nestor Paradiso |
Grip, 2. unit (Argentina) | Alejandro Pico |
Loader, 2. unit (Argentina) | Florencia Calderón |
Loader, 2. unit (Argentina) | Pablo Orellana |
Loader, 2. unit (Argentina) | Mariano Bellver |
Loader, 2. unit (Argentina) | Augusto Huergo |
Loader, 2. unit (Argentina) | Camila Lucarella |
Video-assistent, 2. unit (Argentina) | Maximiliano Villavedra |
B-fotograf | John Frimann Rasmussen |
Kameraoperatør (Arriscan) | Helle Hansen |
Arri recording operatør | Per Sidor |
|
|
Stills |
|
Stillfotograf | Shazia Khan |
|
|
Lys |
|
Belysningsmester (Argentina) | Matias Carneiro |
Belyser (Danmark) | Juan Manuel Tizón |
Belysningsassistent (Argentina) | Darío Cornejo |
Belysningsassistent (Argentina) | Gonzalo Saller |
Belysningsassistent (Argentina) | Federico Martini |
Belysningsassistent (Argentina) | Alejandro Albarenque |
Belysningsassistent (Argentina) | Darío Gugliota |
Belyser | Michael Sørensen |
|
|
Klip |
|
Klipper | Søren B. Ebbe |
Avid-assistent | Henrik Bloch |
Avid-assistent | Troels Kay |
Avid-assistent | Liv Lynge |
Trailer-klipper | Morten Højbjerg |
|
|
Musik |
|
Musikmix | Jonas Struck |
Musikmix | Teis Frandsen |
Musikmix | Peder Baden |
Musikkonsulent | Sanne Rud |
Musikkonsulent | Jan Thielsen |
Komponist | Jonas Struck |
|
|
Produktionsdesign |
|
Scenograf | Søren Schwarzberg |
Scenograf (Argentina) | Pablo Maestre Galli |
Scenografassistent (Argentina) | Agostina de Francesco |
Scenografassistent (Argentina) | Juan Esteban Giribaldi |
Rekvisitør (Argentina) | Pablo Liciotti |
Rekvisitør (Argentina) | Julio Ojeda |
Tangokoreograf (Argentina) | Pablo Villarraza |
Tangokoreograf (Argentina) | Dana Frigoli |
|
|
Kostumer |
|
Chefkostumier | Christina Wedel |
Chefkostumier (Argentina) | Cristina Mennella |
Kostumier (Argentina) | Maria Paola Díaz |
Kostumier (Argentina) | Verónica Ieno |
Kostumier (Argentina) | Victoria Polakovic |
Kostumier (Argentina) | Joanna Nogueiras |
Kostumier (Argentina) | Claudia Matallana |
|
|
Makeup |
|
Makeup (Argentina) | Manuela Schedlbauer |
Makeup-assistent (Argentina) | Mariana Brizuela |
Makeup-assistent (Argentina) | Dolores Jimenez |
Makeup-assistent (Argentina) | Gabriela Lopez |
Frisør (Argentina) | Marianela Iglesias |
|
|
Lyd |
|
Lyddesigner | Hans Møller |
Tonemester (optagelser) | Hans Møller |
Boom operator (Argentina) | Pablo Gamberg |
B-tonemester | Jakob Garfield |
Foley recordist | Lea Korsgaard |
Foley artist | Julien Naudin |
|
|
Visual effects |
|
VFX-supervisor | Martin Madsen |
VFX | Mikkel Hansen |
Colourist | Peter Diemar |
Conforming | Rasmus Toft |
Filtersætter | Michael Nielsen |
VFX-produktionsleder | Gitte Wahl |
Koordinator | Mia Bang Stenberg |
Grafik og plakat | Tonny Madsen |
Compositing | Dan Dirckinck-Holmfeld |
|
|
Stunt |
|
Stuntkoordinator (Argentina) | Hernán Martinez |
Stuntkører (Argentina) | Fernando Mengui |
Stuntkører (Argentina) | Daniél Gorkic |
Stuntkører (Argentina) | Alejandro Pena |
Bil-koordinator (Argentina) | Miguel Alvarez |
|
|
Animation |
|
Lead animator | Søren Lisager |
Animation | Tue Toft Sørensen |
|
|
Andre credits |
|
Ballonskipper | Pablo Meylac |
Ballonskipper | Hector Santillan |
Tangoundervisning | Bjarne Hell |
Bokseundervisning | Ashira Oure |
Spanskundervisning | Ana Escasain |
|
|
Medvirkende |
|
Christian | Anders W. Berthelsen |
Anna | Paprika Steen |
Oscar | Jamie Morton |
Juan Diaz | Sebastian Estevanez |
Fernanda | Adriana Mascialino |
Veronica | Dafne Schilling |
Mendoza | Miguel Dedovich |
Veronicas far | Pietro Gian |
Taxichauffør 3 | Pablo Pirrotta |
Fodboldagent 1 | Rodolfo Basile |
Fodboldagent 2 | Sergio Amorim |
Taxichauffør Boca | German Romero |
Taxichauffør River | Gabriel Lobianco |
River fan | Miguel Forza |
River fan | Juan Alari |
River fan | Gustavo Comini |
Boca spiller 1 | Mariano Gerling |
Boca spiller 2 | Juan Martín Guix |
Boca spiller 3 | Nicolas Borlenghi |
River målmand | Juan Cruz Polimeno |
River spiller 1 | Germán Cabrera |
River spiller 2 | Nicolás Rocca |
Bartender | Mariano Caligaris |
Røver 1 | Hilario Quinteros |
Røver 2 | Adrian Garvano |
Veronicas mor | Victoria Bargues |
Tvilling | Alvaro Arocena |
Tvilling | Mauro Arocena |
Hotel receptionist | Miguel Paludi |
Præst | Jose Luis Arias |
Advokat | Anahi Martela |
Stand-in Juan, fodboldspiller | Pablo Grasso |
Læge | Flavio Carvalho |
Tjener | Derli Prada |
Tangodanser | John Galindo |
Stand-in Fernanda, tangodanser | Dana Frigoli |
|
Provider | Kilde | Author | Tidspunkt |
---|---|---|---|
Varia | Morgenavisen Jyllandsposten | Michael Enggaard | 2012-01-25 |
Varia | BT | bt | 2012-01-20 |
Varia | Berlingske Tidende | Berlingske | 2012-01-20 |
Varia | Politiken-Fonden | Politiken | 2012-01-20 |
Varia | Børsen | Susan Groenbech | 2012-01-20 |
Varia | Morgenavisen Jyllandsposten | Morgenavisen Jyllands Posten | 2012-01-20 |
Varia | Morgenavisen Jyllandsposten | Michael Enggaard | 2012-01-19 |
Varia | Morgenavisen Jyllandsposten | Michael Enggaard | 2011-11-01 |
Varia | Politiken-Fonden | Anders August | 2011-09-29 |
Varia | BT | B.T. | 2011-09-24 |
Varia | Ekstra Bladet | 2011-09-24 | |
Varia | Kristeligt Dagblad | ritzau | 2011-09-24 |
Varia | Morgenavisen Jyllandsposten | ritzau | 2011-09-24 |
Varia | Politiken-Fonden | Anders August | 2011-09-24 |
Varia | Berlingske Tidende | Søren Frank | 2011-03-20 |
Varia | Berlingske Tidende | Søren Frank | 2011-03-20 |
Varia | Berlingske Tidende | Søren Frank | 2011-03-20 |
Anmeldelse | Weekendavisen | Bo Green Jensen | 2011-03-18 |
Anmeldelse | BT | Birgitte Grue | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Berlingske Tidende | Ebbe Iversen | 2011-03-17 |
Artikel | Berlingske Tidende | Louise Kidde Sauntved | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Børsen | Morten Durr | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Ekstra Bladet | Kirstine Krefeld | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Information | Katrine Hornstrup Yde | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Kristeligt Dagblad | Palle Schantz Lauridsen | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Metroexpress | Pelle Sonne Lohmann | 2011-03-17 |
Interview | Metroexpress | Alice Petersen | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Morgenavisen Jyllandsposten | Nanna Frank Rasmussen | 2011-03-17 |
Anmeldelse | Politiken-Fonden | Kim Skotte | 2011-03-17 |
Interview | Politiken-Fonden | Lotte Thorsen | 2011-03-17 |
Interview | Politiken-Fonden | Lotte Thorsen | 2011-03-17 |
Varia | Politiken-Fonden | Kim Skotte | 2011-03-17 |
Artikel | Weekendavisen | Ekstra Bladet | 2011-03-17 |
Interview | Børsen | Mads Emil Wivel | 2011-03-17 |
Interview | Børsen | Mads Emil Wivel | 2011-03-17 |
Interview | Information | Karen Syberg | 2011-03-16 |
Interview | Ekstra Bladet | Zasha Sekjaer | 2011-03-13 |
Interview | Ekstra Bladet | Zasha Sekjaer | 2011-03-13 |
Interview | Morgenavisen Jyllandsposten | Katrine Sommer Boysen | 2011-03-13 |
Interview | Weekendavisen | Synne Rifbjerg | 2011-03-11 |
Interview | Weekendavisen | Synne Rifbjerg | 2011-03-11 |
Artikel | Metroexpress | MetroXpress | 2010-03-24 |