Den bedste mand

Mikkel Serup (DK, 2017)

Den bedste mand (Mikkel Serup, DK, 2017)
Foto: Nikola Predovic

Filmen er inspireret af virkelige begivenheder og er et drama om en af de mest sensationelle sejre i dansk sportshistorie. Det er samtidig en rørende fortælling om en mand, der med ukuelig støtte fra sin kone og gennem venskabet med en ung afrikansk bokser formår at træde ud af sin egen skygge, finde modet til at trodse sine indre dæmoner og blive en levende legende.

KategoriDK/Spillefilm
GenreDrama

Grundoplysninger

Dansk titelDen bedste mand
Andre titlerPound for Pound
InstruktørMikkel Serup
ProducerLea Løbger
FotografAdam Wallensten
KomponistAtli Övarsson
Dansk biografpremiere15.06.2017
ProduktionslandDanmark
Varighed98 min.
ProduktionsselskabNimbus Film
I samarbejde med TV2 Danmark
Dansk distribution Nordisk Film Distribution A/S
Print oplysninger ovenfor

Supplerende oplysninger

Premierebiografer
CinemaxX Fisketorvet, Empire, Nordisk Film Biografer Falkonèr, Nordisk Film Biografer Fields, Grand Teatret, Nordisk Film Biografer Palads, Nordisk Film Biografer Taastrup, Nordisk Film Biografer Lyngby, Nordisk Film Biografer Aarhus, CinemaxX Aarhus, Nordisk Film Biografer Trøjborg, Øst for Paradis, Nordisk Film Biografer Aalborg, Nordisk Film Biografer Aalborg City Syd, NFB Odense, Café Biografen – Odense, CinemaxX Odense, Nordisk Film Biografer Esbjerg, Panorama – Fredericia, Nordisk Film Biografer Frederikssund, Cinemacenter – Helsingør, Nordisk Film Biografer Herning, Nordisk Film Biografer Hillerød, Biocenter – Hjørring, Scala Center 1-2-3-4 – Holstebro, Megascope – Horsens, Nordisk Film Biografer Kolding, Nordisk Film Biografer Køge, Middelfart Bio & Café, NFB Nykøbing Falster, NFB Næstved, Bio Næstved, NFB Randers, Kino Ro's Torv – Roskilde, Silkeborg Bio, Panorama – Slagelse, Scala 1+2+3 – Svendborg, Lido Teatret – Vejle, Fotorama Biograferne – Vejle, Albertslund Biograferne, Atlas Biograferne, Baltoppen Bio, Dragør Biograf, Gentofte Kino, Gladsaxe Bio, Glostrup Bio, BIG BIO – Herlev, Ishøj Bio, Kastrup Bio, Park Bio, Reprise Teatret – Holte, Bio Viften – Rødovre, Værløse Bio, Palads 1-2 – Frederikshavn, Grenaa Kino, Kosmorama – Haderslev, Kulturbiografen Frysehuset – Holbæk, Trommen Bio – Hørsholm, Ikast Bio, Den Blå Engel – Kalundborg, Klovborg Kino, Kino 1+2 – Nyborg, Ringsted Kino, Lalandia Bio, Cinema3 – Skive, Apollon – Struer, Kosmorama 1-2 – Sønderborg, Kino 1-2 – Thisted, Biografen 1+2 – Tønder, Varde Bio, Biograf Caféen – Vordingborg, Kino 1+2 – Aabenraa, Birkerød Bio, Café Biografen – Fakse, Kosmorama – Frederiksværk, Gilleleje Bio, Hadsund Bio, Haslev Bio, Hornslet Kom-Bi, Humlebio – Humlebæk, Bio Mors – Nykøbing Mors, Ringkøbing Bio, Rødding Bio, Rønne Bio, Park Bio – Skanderborg, Kinorevuen – Skørping, Victoria Teatret – Sorø, Vig Bio, Fotorama – Hammel, Korsør Bio, Bio Huset – Lemvig, Løgstør Bio, Bio Langeland, Aars Biocenter 1+2, Kino Teatret – Hjallerup, Film Teatret – Hobro, Kino Teatret – Kerteminde, Bjerringbro Bio, Brørup Bio, Helios Teatret – Faaborg, Karup Bio, Mørkøv Kino, Nørre Åby Bio, Slangerup Bio, Søllested Bio, Biografen – Toftlund, Bio Aalestrup.
DFI-støtteformKonsulentstøtte

Alle credits

Instruktion
Mikkel SerupInstruktion
Ida Gabrielsen1. instruktørassistent
Anne-Marie UbbeScripter
Tanja GrunwaldCasting director
Lissy HolmCasting
Vibeke MuasyaCasting
Tommy DuusBørnecasting
Stine BrüelCasting
Tommy DuusStatistcasting
Igor SestricCasting director
Michael EjstrupDialekt-coach
Vid Spindler1. instruktørassistent (Kroatien)
Bruno Stampalija2. instruktørassistent (Kroatien)
Nino Nikšić3. instruktørassistent (Kroatien)
Goranka Greif-SoroScripter (Kroatien)
Igor Sestric-StakiCasting (Kroatien)
Arijana GencCasting assistent (Kroatien)
Manus
Mikkel SerupManuskript
Linn-Jeanethe KyedManuskript
Søren FelboManuskript
Lars DuusManuskriptkonsulent
Vibeke MuasyaManuskriptkonsulent
Produktion
Lea LøbgerProducer
Mikkel JersinUdviklingsproducer
Bo EhrhardtExecutive producer
Karen BaumbachLine producer
Igor A. NolaCo-producer
Bo EhrhardtExecutive producer
Birgitte HaldExecutive producer
Søren Frimodt-MøllerProduktionskoordinator
Kasper Lykke SchultzProduktionsassistent
Cecilie Dyhr JensenProduktionsassistent
Jasmine Hermann NaghizadehProducerassistent
Janne NygaardProducerassistent
Kathrine Kastholm VimpelProducerassistent
Ida SkriverProducerassistent
Lennart StorgaardLocation manager
Lina WichmannPostproducer
Mirna KapetanovicProduktionskoordinator
Mette MatthiessenProducerassistent
Jeppe RasmussenLocation assistent
Esther NissenProduktionsassistent, 2. unit
Mirna KapetanovicProduktionsleder (Kroatien)
Kristina LovricProduktionskoordinator (Kroatien)
Jakov Matija KapetanovicProduktionsassistent (Kroatien)
Tomislav PeleskiLocation manager (Kroatien)
Petar LisjakLocation assistent (Kroatien)
Lina WichmannPostproduktionssupervisor
Karl Ágúst GuðmundssonProjektkoordinator
Foto
Adam WallenstenCheffotograf
Andreas KrohnB-fotograf
Kristoffer HøyerClapper/loader
Fredrik SundbyeFotograf, 2. unit
Christian ParkerB-fotograf, 2. unit
Dorthe Arve OlsenBag om filmen optagelser
Jess BangBag om filmen optagelser
Mario VargovicFocus puller (Kroatien)
Marin MarsicClapper/loader (Kroatien)
Ema GiunioA-kamera, videoassistent (Kroatien)
Silvio Jesenkovic2. kameraoperatør (Kroatien)
Damir KudinFocus puller (Kroatien)
Bruno GracinClapper/loader (Kroatien)
Dario MaticVideo-assistent (Kroatien)
Josip SiladiKey grip (Kroatien)
Petar JerkicGrip (Kroatien)
Robert Cukoic-GljivaGrip (Kroatien)
Franjo PenavaRigger (Kroatien)
Matija BencRigger (Kroatien)
Darko LovricRigger (Kroatien)
Filip BeatovicRigger (Kroatien)
Stills
Rolf KonowStillfotograf
Nikola PredovicStillfotograf (Kroatien)
Lys
Noah LynnerupBelysningsmester
Niclas FusagerBelysningsassistent
Zdenko BilandzijaBelysningsmester (Kroatien)
Trpimir KrejacicBelyser (Kroatien)
Marko VoljavecBelysningsassistent (Kroatien)
Dario BjelobradicBelysningsassistent (Kroatien)
Jeton PeciBelysningsassistent (Kroatien)
Klip
Martin SchadeKlipper
Janus Billeskov JansenKlippekonsulent
Musik
Atli ÖvarssonKomponist
Julian KershawOrkestrering
Kristján EdelsteinMusikoptagelse
Claudio OlacheaArrangement
Jean-Pierre ArquiéMusikkonsulent
Atli ÖrvarssonDirigent
Produktionsdesign
Søren SchwarzbergProduktionsdesign
Thomas KarlsenChefrekvisitør
Jesper HyllestedRekvisitør
Casper NilssonRekvisitør
Sara Lillie GornitzkaProduktionsdesignassistent
Silja Cohn JeppesenRekvisitørassistent
Ivica TrpcicArt director (Kroatien)
Iva Rodic NovakSet dresser (Kroatien)
Marijo SimicRekvisitør (Kroatien)
Marko RoginicSet rekvisitør (Kroatien)
Elvis LasovicSet dresser assistent (Kroatien)
Igor RoginicSet rekvisitørassistent (Kroatien)
Tena KrajacicArt director-assistent (Kroatien)
Kostumer
Manon RasmussenKostumedesigner
Emilie Bøge DreslerKostumeassistent
Katja Sunjic KudinChefkostumier (Kroatien)
Ana TotoKostumier (Kroatien)
Zdenka NovoselKostumier (Kroatien)
Nevena CaklovicKostumeassistent (Kroatien)
Karmen Perkovic SinoucicGarderobeassistent (Kroatien)
Alena OrovicGarderobeassistent (Kroatien)
Mirna CurakStylist (Kroatien)
Iva GaurinaStylist (Kroatien)
Makeup
Ivana PralijaSminkør
Thomas FoldbergSpecial effects makeup
Marija VrdoljakSminkeassistent (Kroatien)
Andreja DubnjakovicSminkeassistent (Kroatien)
Martina MamicSminkeassistent (Kroatien)
Karla Lazic MedvedSminkeassistent (Kroatien)
Spela BusicSminkeassistent (Kroatien)
Ruzica MillerParykker (Kroatien)
Lyd
Claus LyngeLyddesign
Claus LyngeTonemester
Ivica SlivaricTonemester (Kroatien)
Kresimir RodicBoom operator (Kroatien)
Martin Saabye AndersenFoley-optagelse
Martin LangenbachFoley artist
Rune KristiansenLydassistent (postproduktion)
Steen BondropLydassistent (postproduktion)
Special effects
Branko RepalustSpecial effects (Kroatien)
Jón Már GunnarssonSFX-supervisor
Visual effects
Jón Már GunnarssonVFX-supervisor
Gabriella MotolaTiteldesign
Gabriella MotolaVFX-assistent
Liv LyngeAvid supervisor
Stunt
Kimmo RajalaStuntkoreograf
Lauritz HansenStand-in
Rok CvetkovStunts (Kroatien)
Andre credits
Lucas PakzadBoksecoach
Marcus FlemmingBoksecoach
Medvirkende
Mikkel Boe FølsgaardJørgen "Gamle" Hansen
Søren MallingMogens Palle
Arnold OcengAyub Kalule
Benjamin KitterBørge Krogh
Kristian FjordBjarne Krogh
Livia Maria BeguHelle Hansen
Martin GreisSvend Gehrs
Thomas Guldberg MadsenMorten Møller
Theo Barklem BiggsDave "Boy" Green
Andrew JeffersMickey Duff
Morten HebsgaardBankmanden Henning
Mikkel HilgartBankassistent
Charlotte MunksgaardSælger i pelsbutik
Marie AskehaveLis Palle
Luka PetrusicUng læge
Berit KamaraKalules kone
Elly Mutio Kiti MwachiruKalules datter
Darko JanesRing announcer
Mladen CuturaKollega
Robert SpanicTV-journalist
Nikola KerkezJournalist
Peter FriisnæsOpmåler
Durim OracaBilly Waith
Stjepan BacurinBilly Waiths træner
Enock M. PoulsenMike Everett
Emmanuel BessongMike Everetts træner
Boris KatalinicKurt Hombach
Josip BacurinKurt Hombachs træner
Zvonimir FranjicDave "Boy" Greens træner
Goran LukacevicDave "Boy" Greens entourage
Emanuel DjoloDave "Boy" Greens entourage
Damir ZlibarDommer 1
Naim RamajDommer 2
Vedran DjerekRingside dommer
Dragutin BuncicBoksetræner
Borna KatalinicBokser i sparring
Dominik KolarBokser 1
Arian ZenuniBokser 3
Luka LantaBruno Arcari
Lars Topp ThomsenJørgens far
Mads MikkelsenItaliensk kommentator
Stemme
Henrik BirchStemme
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Mikkel Serup

Se mere om Mikkel Serup

Trailer

Loading...

DFI-Nyheder og artikler

Anmeldelser og artikler

Anmeldelse (Weekendavisen - Green Jensen, 16. juni 2017)

Anmeldelse (BT - Lind, 15. juni 2017)

Anmeldelse (Berlingske Tidende - Wendt Jensen, 15. juni 2017)

Interview (Berlingske Tidende - Sauntved, 15. juni 2017)

Varia (Berlingske Tidende - Carstensen, 15. juni 2017)

Anmeldelse (Ekstra Bladet - Queitsch, 15. juni 2017)

Anmeldelse (Morgenavisen Jyllandsposten - Sommer Boysen, 15. juni 2017)

Interview (Politiken - Skotte Christensen, 15. juni 2017)

Interview (Morgenavisen Jyllandsposten - Enggaard, 11. juni 2017)

Interview (BT - Seeberg, 9. juni 2017)

Artikel (Morgenavisen Jyllandsposten - Enggaard, 1. maj 2017)

Artikel (Berlingske Tidende - Lauritzen, 21. august 2016)

Artikel (Berlingske Tidende - Lindberg, 19. juni 2016)

Artikel (Politiken - Skotte Christensen, 17. juni 2016)

Vis alle

Kontakt

DFI-Bogen
Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3505
Fax +45 3374 3401
dfibogen@dfi.dk

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412