enda

Melancholia

Lars von Trier, Danmark, 2011

130 min.DK/Spillefilm

Justine og Michael fejrer deres bryllup med en luksuriøs fest hos Justines søster Claire og svoger John. Justine forsvinder gentagne gange fra festen på slottet, men dukker op igen, og virker deprimeret. I mellemtiden er planeten Melancholia på vej mod Jorden. Søstrene reagerer forskelligt på truslen fra rummet - Justine er rolig og afklaret, mens Claire går i panik. "Melancholia" er en psykologisk katastrofefilm om verdens undergang.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser Materialer
Original titel Melancholia
Dansk titel Melancholia
Instruktør Lars von Trier
Manuskript Lars von Trier
Producer Meta Louise Foldager Sørensen, Louise Vesth
Fotograf Manuel Alberto Claro
Klipper Molly Malene Stensgaard
Lyd Kristian Selin Eidnes Andersen, André Rigaut
Komponist Lars von Trier
Scenograf Jette Lehmann, Simone Grau Roney
Casting Pär Brundin, Des Hamilton
Medvirkende Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgård, Brady Corbet
Produktionsland Danmark, Sverige, Frankrig, Tyskland, Italien
Produktionsselskaber Zentropa Entertainments, Memfis Film
Finansiering Coproduction: Slot Machine, Liberator Productions, Memfis Film AB, Zentropa International Köln GmbH, Zentropa International Sweden. In coproduction with the following financial partners: (DK) Zentropa Entertainments27 ApS; (DK) Danish Film Institute; (SE) Film i Väst; (DK) DR TV; (SE) Swedish Film Institute; (FR) ARTE France; (FR) CNC; (FR) Canal+; (IT) BIM Italy; (DE) Filmstiftung NRW; (SE) SVT; Nordisk Film & TV Fond; Eurimages.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution
Internationalt salg TrustNordisk / Filmbyen 22 / 2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Festival information Danish Film Institute
Tekniske data 35 mm, 1,85:1 - Widescreen, Dolby SR
Dansk biografpremiere 26.05.2011
Premierebiografer Dagmar, Palads, Vester Vov Vov, Albertslund Biograferne, Grand, Gladsaxe Bio, Værløse Bio, BioCity (Tåstrup), Birkerød Bio, Park Bio, Gentofte Kino, Empire, Kinopalæet (Lyngby), Falkoner samt 43 biografer i provinsen
DFI-støtteform Konsulentstøtte
Vurdering Tilladt for børn over 15 år
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber Zentropa Entertainments, Memfis Film
Finansiering Coproduction: Slot Machine, Liberator Productions, Memfis Film AB, Zentropa International Köln GmbH, Zentropa International Sweden. In coproduction with the following financial partners: (DK) Zentropa Entertainments27 ApS; (DK) Danish Film Institute; (SE) Film i Väst; (DK) DR TV; (SE) Swedish Film Institute; (FR) ARTE France; (FR) CNC; (FR) Canal+; (IT) BIM Italy; (DE) Filmstiftung NRW; (SE) SVT; Nordisk Film & TV Fond; Eurimages.
Dansk distribution Nordisk Film Biografdistribution

Instruktion

Instruktion Lars von Trier
Assisterende instruktør Anders Refn
1. instruktørassistent Pontus Klänge
1. instruktørassistent Jonas Eskilsson
Casting Pär Brundin
Casting Des Hamilton
Statistkoordinator Fredrik Fornänger
Scripter Christina Braun
Instruktør, 2. unit Peter Hjorth
2. instruktørassistent Jonas Eskilsson
Personlig assistent (von Trier) Heine Kaarsberg
Casting (statister) Pär Brundin
Casting (statister) Fredrik Fornänger
Consigliere Paul Schwartzman

Manus

Manus Lars von Trier
Storyboard Sune Elskær
Manuskriptsupervisor Vinca Wiedemann
Manuskriptkonsulent Jenle Hallund
Research (planeter og stjerner) Sybille Hildebrandt
Research (planeter og stjerner) Uffe Graae Jørgensen
Research (planeter og stjerner) Michael J.D. Linden-Vørnle

Produktion

Producer Meta Louise Foldager Sørensen
Producer Louise Vesth
Executive producer Peter Aalbæk Jensen
Executive producer Peter Garde
Co-producer Lars Jönsson
Co-producer Madeleine Ekman
Co-producer Marianne Slot
Co-producer Bettina Brokemper
Producerassistent Heine Kaarsberg
Producerassistent Lasse Andersen
Producerassistent Katrine A. Sahlstrøm
Producerassistent Signe Iarussi
Producerassistent Anders Wøldike Schmith
Line producer Marianne Jul Hansen
Produktionsassistent Mads Jokum Predbjørn Jørgensen
Produktionsassistent Judith Katzeff
Produktionsassistent Mirella Friis
Produktionsassistent Charlotte Jul Hansen
Produktionsleder Jessica Balac
Produktionsleder Maj-Britt Paulmann
Produktionskoordinator Klas Ankelstam
Location manager Alexander Jönsson
Location manager-assistent Alexander Hylander
Postproduktionskoordinator Morten Arnoldus
Postproduktionssupervisor Charlotte Buch
Co-producer assistent (Frankrig) Samantha Baudier
Co-producer assistent (Tyskland) Matthias Krause
Assistent (Kirsten Dunst) Elizabeth Donohue
Personlig assistent (Kirsten Dunst) Mattias Tenberg
Personlig assistent (Kiefer Sutherland) Lina Engborg
Personlig assistent (Charlotte Gainsbourg) Pernilla Appelqvist
Postproduktionskoordinator Signe Rørne
Laboratoriekoordinator Charlotte Sommer

Foto

Cheffotograf Manuel Alberto Claro
B-fotograf Carl Rasmussen
B-fotograf, 2. kamera Anna Lundin
DIT Esben Frese
Supplerende optagelser Peter Hjorth
Focus puller Calle Rasmussen
Phantom camera-operatør Luca Oltenau
Phantom camera-operatør Olle Asplund
Fotografassistent Anna Lundin
Fotografassistent Olle Asplund
Grip Ronald Holmberg
35 mm transfer Lars "Lalo" Werner
Arri laser operator Henning Lind Eriksen

Stills

Stills Christian Geisnæs

Lys

Belysningsmester Aslak Lytthans
Belyser Tobias Henriksson

Klip

Klip Molly Malene Stensgaard
1. klippeassistent Anders Refn
Klippeassistent Morten Højbjerg
Avid-assistent Emil Andersson
Avid-assistent Mikael Ib Hansen
Klippekoordinator Morten Arnoldus
Klippeassistent Mikael Reidar

Musik

Komponist Lars von Trier

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Jette Lehmann
Scenograf Simone Grau Roney
Chefrekvisitør Jesper Lorents
Rekvisitør Louise Drake
Rekvisitørassistent Cayetanah Cuyas
Rekvisitørassistent Anton Wennerberg

Kostumer

Kostumer Manon Rasmussen
Kostumier Mia Andersson
Kostumier Anna Ågren
Syerske Margrethe Rasmussen

Makeup

Chefsminkør Linda Boije af Gennäs
Chefsminkør Dennis Knudsen

Lyd

Lyddesigner Kristian Selin Eidnes Andersen
Boom operator Ivan Dumas
Tonemester André Rigaut
Assistent Sigrid D.P.A. Jensen
Dialogklipper Anne Jensen
Dialogmix Anne Jensen
Foley recordist Hans Møller
Foley artist Julien Naudin
ADR recording (New York) Coll Anderson
Lydassistent Per Dybdal Jensen
Lydassistent Sigrid D.P.A. Jensen

Special effects

SFX Hummer Højmark
SFX floor manager Christian Kitter
SFX pyro tekniker Søren Skov Haraldsted
SFX-tekniker Carl-Oscar Højmark
SFX-tekniker Svante Hildesson
SFX-tekniker Morten Asmussen
SFX-assistent Kim Asmussen

Visual effects

VFX-supervisor Peter Hjorth
VFX producer Karen Maarbjerg
VFX executive producer Sebastian Leutner
VFX executive producer Thilo Kuther
VFX executive producer Christian Vogt
VFX producer Sabrina Gerhardt
VFX-supervisor Sven Martin
VFX-koordinator Oliver Arnold
VFX-koordinator Franzi Puppe
CG lead artist Max Riess
Compositing Miguel Diaz
Compositing Travis Nobles
Compositing Niko Junge
CGI-effekter Pieter Mentz
CGI-effekter Thomas Kleylein
Simulation Pieter Mentz
Simulation Thomas Kleylein
Matchmover Johannes Weiss
Matchmover Dominik Mueller
Designkoncept Sven Sauer
VFX executive producer Jaroslaw Sawko
VFX executive producer Piotr Sikora
VFX producer Katarzyna Jarzyna
VFX-supervisor Jakub Knapik
VFX-assistent Urszula Piekarska
Compositing Robert Bielecki
Compositing Tadeusz Chmiel
Compositing Kacper Fertacz
Compositing Piotr Pawelczyk
Compositing Juliusz Zenkner
Matte painter Jakub Grygier
Matte painter Marek Madej
R&D og simulation Piotr Suchodolski
R&D og simulation Lukasz Sobisz
R&D og simulation Albert Szostkiewicz
R&D og simulation Adam Wierzchowski
Modelling Maciej Jurgielewicz
VFX producer Sean Wheelan
VFX-supervisor Håkan Blomdahl
VFX-koordinator Malin Persson
Matte painter Elin Lindahl
Compositing Elin Lindahl
3D-animation Daniel Reidler
Compositing Martin Malmqvist
Compositing Urban Forsberg
Compositing Linus Lindbalk
Compositing Andreas Hylander
Compositing Marcus Hindborg
Compositing Daniel Nielsen
Compositing Timo Närhi
VFX producer Marinko Spahic
VFX-supervisor Benni Diez
VFX-supervisor Lars "Lalo" Werner
Compositing Ian Bach
Compositing Tine Nikali
Compositing Birna Run Olafsdottir
Compositing Kent Haysen
VFX repairs Martin Madsen
Miniature effects Joakim Zacho Weylandt
Grafik og titelsekvens Rasmus Lange
Digital dailies Esben Frese
Datamanagement Esben Frese
Alexa DPX management Peter Steincke
Phantom DIT Olesya Kireeva
Teknisk backup Lars Dela
Online Simon Lytting
Digital colorist Norman Nisbet
Teknisk assistent Emil Eriksson
Color timing Michael Nielsen

Stunt

Stuntkoordinator Deni Jordan
Stunt rigger Lars Kolding Andersen
Stand-in (for Kirsten Dunst) Sara Steenbuch Krabbe
Stand-in (for Charlotte Gainsbourg) Kristina Pedersen

Andre credits

Hestekoordinator Henrik Køier Andersen
Hestekoordinatorassistent Monica Køier Andersen

Medvirkende

Justine Kirsten Dunst
Claire Charlotte Gainsbourg
Michael Alexander Skarsgård
Tim Brady Corbet
Leo Cameron Spurr
Gaby Charlotte Rampling
Lillefar Jesper Christensen
Dexter John Hurt
Jack Stellan Skarsgård
Bryllupskoordinator Udo Kier
John Kiefer Sutherland
Michaels far James Cagnard
Michaels mor Deborah Fronko
Betty 1 Charlotta Miller
Betty 2 Claire Miller
Limo chauffør Gary Whitaker
Pige med guitar Katrine A. Sahlstrøm
Bryllupsfotograf Christian Geisnæs

Priser og nomineringer

Pris År Festival
Best Actress 2011 Cannes, Festival de 2011

Festivaler

Festival Festival dato
Marrakech International Film Festival 2013-11-29
Shanghai International Film Festival 2012-06-16
Beijing International Film Festival 2012-04-23
Lithuania Scanorama Film Forum 2011-11-10
Buenos Aires, Mar Del Plata Int. FF 2011-11-05
Los Angeles, AFI Int. Festival 2011-11-03
Mumbai Film Festival 2011-10-13
Chicago International Film Festival 2011-10-06
Busan International Film Festival 2011-10-06
Toronto International Film Festival 2011-09-08
Moscow Int. Film Festival 2011-06-23
Cannes, Festival de 2011-05-11
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Anmeldelser og artikler

I Cinematekets bibliotek kan du finde disse anmeldelser og avisartikler om filmen:
Type Kilde Author Date
Varia Politiken Krause Frantzen, Mikkel 2018-06-17
Varia Kristeligt Dagblad ritzau 2012-02-07
Varia Morgenavisen Jyllandsposten ritzau 2012-02-06
Varia Morgenavisen Jyllandsposten ritzau 2012-01-10
Varia Information Marie Amalie Roerbye 2011-12-29
Varia Information Marie Amalie Roerbye 2011-12-29
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten 2011-11-19
Artikel Berlingske Tidende Ritzau 2011-11-15
Artikel Politiken 2011-11-15
Artikel BT 2011-11-06
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten 2011-11-06
Artikel Politiken ritzau 2011-11-06
Artikel Politiken Nina Petersen 2011-08-20
Artikel Børsen ritzau 2011-08-19
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten 2011-08-19
Artikel Politiken Lotte Thorsen 2011-08-15
Artikel Børsen Susan Groenbec 2011-07-28
Artikel Kristeligt Dagblad Gudmund Rask Pedersen 2011-06-15
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Ritzau 2011-05-31
Artikel Information Jens Bjering 2011-05-30
Anmeldelse Weekendavisen Bo Green Jensen 2011-05-27
Artikel Kristeligt Dagblad Benjamin Krasnik 2011-05-27
Anmeldelse BT Birgitte Grue 2011-05-26
Anmeldelse Børsen Morten Durr 2011-05-26
Anmeldelse Kristeligt Dagblad Palle Schantz Lauridsen 2011-05-26
Anmeldelse Metroexpress Frederik Asschenfeldt Vandrup 2011-05-26
Artikel Information Christian Monggaard 2011-05-26
Artikel Politiken Michael Bo 2011-05-26
Artikel Politiken Michael Bo 2011-05-26
Artikel BT Kasper Olsen 2011-05-26
Artikel BT Kasper Olsen 2011-05-26
Artikel BT Christina Pedersen 2011-05-23
Artikel BT Christina Pedersen 2011-05-23
Artikel Politiken Ditte Giese 2011-05-22
Interview Information Eva Novrup Redvall 2011-05-21
Artikel Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-21
Artikel Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-21
Artikel Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-21
Artikel Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-21
Artikel Politiken Ditte Giese 2011-05-20
Varia Politiken 2011-05-20
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Michael Enggaard 2011-05-20
Anmeldelse BT Birgitte Grue 2011-05-19
Anmeldelse Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2011-05-19
Anmeldelse Ekstra Bladet Henrik Queitsch 2011-05-19
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2011-05-19
Anmeldelse Information Christian Monggaard 2011-05-19
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2011-05-19
Anmeldelse Morgenavisen Jyllandsposten Nanna Frank Rasmussen 2011-05-19
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2011-05-19
Anmeldelse Politiken Kim Skotte 2011-05-19
Artikel Politiken Kim Skotte 2011-05-19
Varia Politiken 2011-05-19
Varia Politiken Thomas Thorhauge 2011-05-19
Artikel BT Susanne Johansson 2011-05-19
Artikel BT Susanne Johansson 2011-05-19
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-13
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-13
Artikel Information Johannes Henriksen 2011-05-12
Artikel Information Johannes Henriksen 2011-05-12
Artikel Information Johannes Henriksen 2011-05-12
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-08
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-08
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-08
Interview Ekstra Bladet Kim Kastrup 2011-05-08
Artikel Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2011-04-15
Artikel Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2011-04-15
Artikel Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2011-04-15
Artikel Berlingske Tidende Louise Kidde Sauntved 2011-04-15
Artikel Politiken Martin Finnedal 2011-02-20
Artikel Morgenavisen Jyllandsposten Ritzau 2011-02-04
Artikel Weekendavisen Bo Green Jensen 2010-07-30
Artikel Politiken 2010-06-23
Artikel Berlingske Tidende Karen Margrethe Schelin 2009-10-22
Varia Berlingske Tidende Ebbe Iversen 2009-10-13
Varia Ekstra Bladet 2009-10-10
Varia Politiken 2009-10-10