Fuglene over sundet

Nicolo Donato (DK, 2016)

Fuglene over sundet (Nicolo Donato, DK, 2016)

Året er 1943, og Arne Itkin er en berømt jødisk jazzmusiker, der bor i København sammen med sin kone Miriam og deres 5-årige søn Jacob. Der begynder at gå rygter om, at tyskerne vil deportere alle danske jøder, og da det bliver en realitet, må familien flygte fra deres hjem. De får at vide, at de kan blive sejlet til Sverige fra Gilleleje af lokale fiskere, men lokale kollaboratører og Gestapo kommer hurtigt på sporet af dem. Nu handler det om overlevelse for den lille familie, som håber at de mennesker, der kan hjælpe, er til at stole på.

KategoriDK/Spillefilm

Grundoplysninger

Dansk titelFuglene over sundet
Andre titlerAcross the Waters
InstruktørNicolo Donato
ProducerPeter Bech
ScenografSøren Gam
Dansk biografpremiere27.10.2016
ProduktionslandDanmark
Varighed90 min.
ProduktionsselskabSF Film Production ApS
Dansk distribution SF Film A/S
Internationalt salgTrustNordisk / Filmbyen 22 / DK-2650 Hvidovre / t +45 3686 8788 / f +45 3677 4448 / info@trustnordisk.com / www.trustnordisk.com
Print oplysninger ovenfor

Supplerende oplysninger

Premierebiografer
København CinemaxX Dagmar, Nordisk Film Biografer Empire Fields, Nordisk Film Biografer Grand Palads, Nordisk Film Biografer Park Bio Øvrige Sjælland Albertslund Biograferne Allerød Bio Bagsværd(Gladsaxe) Bibliografen Ballerup Baltoppen Bio 1-2 Birkerød Bio Fakse, Kanten Falkoner, Nordisk Film Biografer Frederikssund Frederikssund, Nordisk Film Biografer Frederiksværk, Kosmorama Gentofte Helsingør Herlev, Big Bio Hillerød, Nordisk Film Biografer Holbæk Holte, Reprise Teatret Humle Bio Ishøj Bio Kalundborg Kastrup Bio Korsør Bio 1 & 2 Køge Lyngby, Nordisk Film Biografer Nykøbing F., Nordisk Film Biografer Næstved, Nordisk Film Biografer Næstved, Bio Ringsted Roskilde Rødby, Lalandia Rødovre, Atlas Rødovre, Viften Slagelse Sorø, Victoria Teatret Stege, Biografen Søllested Bio Tisvilde Bio Tåstrup, Nordisk Film Biografer Valby Kino Vanløse Bio Vordingborg Værløse Bio Fyn og øerne Assens Bio Middelfart Nyborg Odense, Nordisk Film Biografer Odense, Cafebiografen Odense, CinemaxX Svendborg Jylland Bjerringbro Biograf Esbjerg, Nordisk Film Biografer Fjerritslev Kino Fredericia Frederikshavn Grenå Haderslev Hadsten, Biografen Herning, Nordisk Film Biografer Hjallerup, Kinoteatret Hjørring Hobro, Filmteatret Holstebro Hornslet, Kom-bi Horsens Ikast Bio Klovborg Kolding, Nordisk Film Biografer Lemvig, BIO-huset Malling Bio Mørkøv Kino Nykøbing Mors, Bio Mors Odder, Biffen Pandrup Kino Randers, Nordisk Film Biografer Ringkøbing Biograf Rødding Bio Silkeborg Skanderborg, Kulturhuset Skive Skørping, Kinorevuen Struer Sønderborg Thisted Toftlund Biograf Tønder Varde Vejle Viborg Åbenrå Ålborg, Nordisk Film Biografer Ålborg, Nordisk Film Biografer Aalborg, Biffen Århus, Nordisk Film Biografer, Trøjborg Århus, Nordisk Film Biografer Århus, CinemaxX Århus, Øst For Paradis Aars Teaterbio Øvrige Gudhjem, Scala Rønne
DFI-støtteformMarkedsordningen
VurderingTilladt for børn over 15 år

Alle credits

Instruktion
Nicolo DonatoInstruktion
Antony Castle1. instruktørassistent
Susanne FalckScripter
Andreas Vinther2. instruktørassistent
Jette TermannCasting director
Emilie Thejll-MadsenCasting-assistent
Christian SchroldStatistkoordinator
Yunus CetinerStatistkoordinator-assistent
Henrik HjorthStatistkoordinator
Sofie TheillPersonlig assistent
Christian Pedersen3. instruktørassistent
Lisa Kelly2. instruktørassistent (Irland)
John Haugh3. instruktørassistent (Irland)
Ciara LyonsStatistkoordinator (Irland)
Manus
Nicolo DonatoManuskript
Per DaumillerManuskript
Christian MadsenOversættelse
Lars K. AndersenManuskonsulent
Produktion
Peter BechProducer
Rikke LassenAssociate producer
Barbara CroneLine producer
Lars Bjørn HansenExecutive producer
Tristan Orpen LynchExecutive producer
Peter GardeExecutive producer
Birdie BjerregaardExecutive producer
Charlotte BuchPostproduktionssupervisor
Cecilie Anna ChristiansenProduktionskoordinator
Sofie Theill LarsenProducerassistent
Josefine MathiassenProduktionsassistent
Christian DahlProduktionsassistent
Andreas JespersenProduktionsassistent
Marc Louis SuttonPræproduktionskoordinator
Emma GeytiRunner
Katrine GroRunner
William JuulRunner
Rasmus ChristoffersenLocation manager
Lars ValentinLocation manager
Aksel LethLocation scout
Mathias Sparre-UlrichLocation scout
Lennart StorgaardLocation assistent
Tristan Orpen LynchProducer (Irland)
Aoife O'SullivanProducer (Irland)
Annika CassidyExecutive producer (Irland)
Steven DavenportProduktionsleder (Irland)
Jason CullenProduktionsassistent (Irland)
Neil GuerinRunner (Irland)
Grant BobettLocation manager (Irland)
Philip O'CarrollLocation assistent (Irland)
Maura MurphyPostproduktionskoordinator (Irland)
Hans Bülow UngfeltProduktionsleder
Foto
Aske Alexander FossCheffotograf
Gitte GammelgaardB-fotograf
Mikkel FindB-fotograf
Martin SamsøeB-fotograf
Thue GardeB-fotograf
Mads HoppeB-fotograf
Jesper HansenC-fotograf
Andreas Krohn2. kameraoperatør
Jesper Tøffne2. kameraoperatør
Jesper HansenClapper/loader
Richard LaceyKameraassistent (Irland)
Zianna PfeifferDIT (Irland)
Paddy TreanorGrip (Irland)
Christian ParkerB-fotograf
Nicolo DonatoKameraoperatør
Stills
Christian GeisnæsStillfotograf
Gustav MeilingStillfotograf
Lys
Martin LercheBelysningsmester
Neffi KristensenLysassistent
Frederik Møller-BendixenBelysningsassistent
Kasper MønsterBelysningsassistent
Phillip JørgensenBelysningsassistent
Kim BechBelysningsassistent
Neffi KristensenBelysningsassistent
Jonas Wentzlau MartinsenBelysningsassistent
Patrick Juhl PetersenBelysningsmester
Gabriel TzafkaBelysningsassistent
Kristian Sejrbo LidegaardBelysningsassistent
Tim FletcherBelysningsmester (Irland)
Simon MageeBelysningsassistent (Irland)
Howard Gibson SteeleBelysningsassistent (Irland)
Mick FrawleyGenny operator (Irland)
Klip
Morten EgholmKlipper
Molly Malene StensgaardKlippekonsulent
Daniel BrinckKlippeassistent
Line GellertKlippeassistent
Gregers DohnTrailer-klipper
Musik
Rasmus ThordMusik-supervisor
Produktionsdesign
Søren GamProduktionsdesign
Jacob Stig OlssonChefrekvisitør
Joshua BeckfordRekvisitør
Magnus KastingRekvisitør
Thore DaviesRekvisitørassistent
Rasmus Hasle JørgensenRekvisitørassistent
Birgitte ThiesenDekorationsmaler
Søren SimonsenDekorationsmaler
Max ChristensenDekorationsmaler
Lise Lotte MøllerDekorationsmaler
Tracey O'HanlonArt director (Irland)
Damian ByrneGrafisk designer (Irland)
Michael CaseyArt director-assistent (Irland)
Mary DohertyArt director-assistent (Irland)
Jim WalshChefrekvisitør (Irland)
Kostumer
Ole KofoedChefkostumier
Jane HaagensenKostumier
Stine TerpKostumier
Soraya AlydrusKostumeassistent
Mette MeinckeKostumeassistent
Rebekka C. LeveKostumeassistent
Ninna HenselKostumeassistent
Vibe KnoblauKostumeassistent
Lone HermannKostumeassistent
Helle NielsenKostumeassistent
Neel DeleuranSyerske
Clodagh DeeganKostumedesigner (Irland)
Gwen Jaffares HourieKostumeassistent (Irland)
Makeup
Kirsten ZäschkeChefsminkør
Naja JensenSminkør
Katrine TersgovSminkør
Maja ShaharFrisør
Julie-Ann RyanMakeup (Irland)
Robyn WheelerMakeup assistent (Irland)
Henrik SteenSminkør
Lyd
Claus LyngeTonemester
Mikkel SørensenTonemester
Claus LyngeLydtekniker
Mikkel SørensenLydtekniker
Lars LundBoom operator
Jean McGrathFoley-mixer (Irland)
Eoghan McDonnellFoley artist (Irland)
Simon BirdFoley-assistent (Irland)
Special effects
Hummer HøjmarkSpecial effect
Visual effects
Martin MadsenVisuelle effekter
Tim MorrisVFX-supervisor (Irland)
Matt BrantonColorist (Irland)
Alan FoleyVFX artist (Irland)
Brian O'DurninVFX artist (Irland)
Eoghan McKennaColorist (Irland)
Stunt
Andre credits
Robbie O'FarrellMastering (Irland)
Eric GoodbodyMastering (Irland)
Martin LongMastering (Irland)
Medvirkende
Danica CurcicMiriam Itkin
David DencikArne Itkin
Laura BroKatrine Ferdinansen
Jakob CedergrenN.B. Lund Ferdinansen
Laura BroKatrine Ferdinansen
Marijana JankovicJulie Levy
Lars BrygmannPastor Kjeldgaard
Mads RiisomEmmet Levy
Kristian Høgh JeppesenHans Vilhelm Adolf Juhl
Morten HolstGruppeleder
Elliott Crosset HoveMand i trenchcoat
Gustav ScaveniusMand i sejlerkasket
Ernesto Piga CarboneMarcus Melchoir
Jesper RiisKontrabassist
Jens FuglsangGuitarist
Jesper Aron KaplanPer, jazzmand, guitarist
Anders HeinrichsenTaxachauffør
Thomas NørregaardUng SS officer
Basse J. DamTysk officer
Danny ThykjærAkademisk mand
Karsten EgTysk soldat i skoven
Anders MosslingSkipper 2
Morten RoseSkipper 1
Nana Christine MorksHysterisk pige
Frederik Hjorth SimonsenSikkerhedspolitiofficer
Hannah Eline ChristensenPige med guldhalskæde
Niels DamstedtTissende soldat
Mikkel MastekTysk officer
Arjuna ThomassenIrettesættende officer
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris År Festivaler
Bedste Film 2017 Rügen International Film Festival 2017

Festivaldeltagelse

Download som PDF / Excel
Festivaler Festivaldato
Jerusalem Jewish Film Festival 16-12-2017
Ekaterinburg Jewish Film Festival 19-11-2017
Denver Film Society 01-11-2017
Moscow - Royal Danish Embassy 18-10-2017
Rügen International Film Festival 04-10-2017
Odessa Jewish Film Festival 16-09-2017
Montone Umbria Film Festival 05-07-2017
Boca Raton Jewish Film Festival 19-03-2017
Göteborg International Film Festival 27-01-2017
Atlanta Jewish Film Festival 24-01-2017
Lübeck, Nordische Filmtage 02-11-2016
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Nicolo Donato

Se mere om Nicolo Donato

Trailer

Loading...

DFI-Nyheder og artikler

Anmeldelser og artikler

Varia (Morgenavisen Jyllandsposten - Enggaard, 24. januar 2017)

Artikel (BT - Ritzau, 3. november 2016)

Anmeldelse (Børsen - Dürr, 28. oktober 2016)

Anmeldelse (Information - Christensen, 28. oktober 2016)

Anmeldelse (Weekendavisen - Green Jensen, 28. oktober 2016)

Artikel (Information - Ernst, 28. oktober 2016)

Interview (Information - Tschemrinsky, 28. oktober 2016)

Interview (Morgenavisen Jyllandsposten - Frank Rasmussen, 26. oktober 2016)

Anmeldelse (BT - Lorentzen, 27. oktober 2015)

Anmeldelse (Berlingske Tidende - Lindberg, 27. oktober 2015)

Anmeldelse (Ekstra Bladet - Queitsch, 27. oktober 2015)

Anmeldelse (Politiken - Skotte Christensen, 27. oktober 2015)

Anmeldelse (Morgenavisen Jyllandsposten - Christensen, 27. oktober 2015)

Vis alle

Filmens manus

Filmens manus kan ses på:

Det Danske Filminstituts Bibliotek
Gothersgade 55, 1.
1123 København K
Telefon 3374 3590
bibliotek@dfi.dk

Åbningstider

Mandag: lukket
Tirsdag: 12:00-19:00
Onsdag-torsdag: 12:00-17:00
Fredag: 12:00-16:00

Kontakt

DFI-Bogen
Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3505
Fax +45 3374 3401
dfibogen@dfi.dk

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412