enda

Friheden

Mikkel Serup, Danmark, 2018

450 min.Tv-serie

I et hengemt parcelhus i Friheden, et forstadsområde til København, bor Erik og Nina. De lever som lovlydige borgere med deres to børn Esther og Kaj i en hverdag fyldt med forældreintra, kageordning og realkreditlån. Engang var Erik og Nina unge og stormende forelskede og levede et adrenalinfyldt liv som con-artister, hvor intet svindelnummer var for farligt. Men da Nina en dag blev gravid, trak de sig fra det kriminelle liv for at leve en fredfyldt tilværelse i forstaden.

17 år og mange skolehjemsamtaler senere er Erik og Ninas ægteskab blevet til en passionsforladt, praktisk foranstaltning, og den monotone hverdag ruller derudaf – lige indtil deres gamle medsammensvorne Jacqueline dukker op og tvinger dem ud i et sidste, grandiost svindelnummer mod en grisk medicinalvirksomhed.

Skal kuppet lykkes, må Erik og Nina genfinde både gamle talenter og hinanden, mens de balancerer vasketøjet og indkøbene med det hæsblæsende liv som con-artister.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Original titel Friheden
Dansk titel Friheden
Andre titler Pros and Cons
Instruktør Mikkel Serup
Producer Stine Meldgaard Madsen, Morten Kjems Juhl
Fotograf Niels A. Hansen, Lars Vestergaard
Klipper Martin Schade, Dorrit Andersen, Lars Wissing, Elin Pröjts, Andri Steinn
Lyd Hans Christian Kock, Claus Lynge, Martin Saabye Andersen
Komponist Nicklas Schmidt, Andreas Hald
Scenograf Mette Rio
Casting Tanja Grunwald
Medvirkende Lars Ranthe, Lene Maria Christensen, Lotte Andersen, Emma B. Marott
Produktionsland Danmark
Produktionsselskaber SAM Productions
Dansk distribution TV3
TV release 24.10.2018, TV3, og Viaplay
Comment Sendes i 10 afsnit á 44 minutter.
Begrundelse Se Medierådets vurdering

Selskaber

Produktionsselskaber SAM Productions
Med støtte fra Public Service Puljen
In collaboration with StudioCanal
Dansk distribution TV3

Instruktion

Instruktion Mikkel Serup
Instruktør Tilde Harkamp
Instruktør Mogens Hagedorn
Casting Tanja Grunwald
Børnecasting Stine Brüel
Statistkoordinator Line Horn Pedersen
Statistkoordinator Christian Schrold
Statistkoordinator Elmira Ahadi
Statistkoordinator Kasper Wagner
2. instruktørassistent Renèe Marie Rutgrink
2. instruktørassistent Mette Kjærsgaard
Scripter Mathilde Dahl
Scripter Mette Jensen

Manus

Hovedforfatter Thor Bjørn Krebs
Hovedforfatter Mikkel Serup
Manuskriptkonsulent Nynne Oldenburg
Manuskriptkonsulent Lars C. Detlefsen
Manuskriptkonsulent Søren Felbo
Manuskriptkonsulent Astrid Øye
Manuskriptkonsulent Christoffer Örnfelt
Episodeforfatter Søren Felbo
Episodeforfatter Nanna Westh
Episodeforfatter Christian Gamst Miller-Harris
Storyboard Sune Elskær

Produktion

Executive producer Nanna Mailand-Mercado
Executive producer Fredrik Ljungberg
Executive producer Jakob Mejlhede
Executive producer Meta Louise Foldager Sørensen
Executive producer Nina Bisgaard
Producer Stine Meldgaard Madsen
Producer Morten Kjems Juhl
Line producer Louise Grosell
Indspilningsleder Thomas Schindel
Produktionsleder Thomas Ryvald-Christensen
Produktionskoordinator Fie Liv Bratfeldt
Produktionsassistent Josefine Borch Larsen
Produktionsassistent Julie Skov Dalsgaard
Location manager Kenneth Berg
Location-koordinator Rasmus Lyhne
Location scout Claus Nielsen
Postproducer Trine Kjestrup
Postproduktionskoordinator Emma Engberg
Producerassistent Michel Ryddeskov
Producerassistent Christine Faarbæk
Producerassistent Mie Iversen
Producerassistent Nina Quist
Producerassistent Pernille Vind Uhre Larsen
Producerassistent Nikoline Saabye Anholm
Producerassistent Rose Adel Brunbech
Producerassistent Kristian Stuhr
Producerassistent Kamma Bay Eriksen
Producerassistent Julie Løchte
Line producer (Spanien) Ian Stewart
Teknisk supervisor Andreas Rostock

Foto

Fotograf Niels A. Hansen
Fotograf Lars Vestergaard
B-fotograf Jesper Roland Jensen
2. B-fotograf Christian Parker
2. B-fotograf Magnus Sort Eidemark
B-kameraoperatør Benjamin Kirk Nielsen
B-kameraoperatør Ian N. Tomkins
Kameraassistent Jeppe Rasmussen
Kameraassistent Casper Gaston Kehlet
Kameraassistent Tobias Horvath
Kameraassistent Maurits Bierman
Teknisk assistent Lars Nørlund
DIT Lewis Bülow Bertelsen
DIT Emilio Valentin Andersen Mørck
Bag om filmen optagelser Mathias Broe
Grip Mark Mavrinac
Grip Mikael Kort
Grip Michael Tøt
Grip Sune Garn
Grip Rune A. Egegaard
Grip Jørgen Henry Pedersen
Grip Emil Taasinge
Loader Philip Christensen
Droneoperatør Tao Ahler
Droneoperatør Kristian Appel

Stills

Stillfotograf Christian Geisnæs
Stillfotograf José Gallego
Stillfotograf Henrik Petit
Stillfotograf Rolf Konow

Lys

Belysningsmester Torben Brent Wenneberg
Belysningsmester Janus Hajslund
Belyser Josef Perez Lopez
Belyser Jens Bo Fraek
Belyser Jan Michael Jensen
Belysningsassistent Sebastian Lyding
Belysningsassistent Gabriel Stefan
Belysningsassistent Scott Alan St. Amand
Belysningsassistent Joe McCrae
Belysningsassistent Andreas Holmgaard
Belysningsassistent Ulrik Gani

Klip

Klipper Martin Schade
Klipper Dorrit Andersen
Klipper Lars Wissing
Klipper Elin Pröjts
Klipper Andri Steinn
B-klipper Line Gellert
Online-klipper Frédéric Utard

Musik

Komponist Nicklas Schmidt
Komponist Andreas Hald
Musik-supervisor Anders-Peter Andreasen
Musik-supervisor Jan Thielsen

Produktionsdesign

Produktionsdesigner Mette Rio
Chefrekvisitør Karsten Holst
Chefrekvisitør Gitte Lorentsen
Rekvisitør Esben Mourier
Rekvisitør Kamilla Hancke Rosado
Rekvisitør Therese Gabrielsen
Rekvisitør Jeppe Green Schelde
Rekvisitør Liv Sandberg
Rekvisitør William Lau Halberg
Set rekvisitør Ella Lorck
Rekvisitørassistent Christel Fruehøj Sørensen
Rekvisitørassistent Freja Gelbjerg-Hansen
Byggeleder Thomas Frisch

Kostumer

Chefkostumier Tanja Eleonora Spang
Kostumier Mette Meinicke
Kostumeassistent Joan Evald
Kostumeassistent Natalie Holt
Maskedesign Thomas Greve

Makeup

Chefsminkør Charlotte Laustsen
Sminkør Charlotte Tess Dam
Sminkør Jeanet Keil
Sminkør Trine Jørgensen
SFX-makeup Per Kapper

Lyd

Lyddesigner Hans Christian Kock
Lyddesigner Claus Lynge
Tonemester Martin Saabye Andersen
Boom operator Lars Lund
Boom operator Rune Kristiansen
Boom operator Eske Nørholm
Boom operator Lars Rasmussen
Boom operator Lars Gonzalez

Special effects

SFX Hummer Højmark
SFX Philip Kock Christensen

Visual effects

Colorgrader Lasse Marcussen
VFX Bjørn Munch

Stunt

Stuntkoordinator Dennis Albrechtsen
Stunt double Mads Møller
Stunt double Rasmus Hedegaard

Medvirkende

Erik Lars Ranthe
Nina Lene Maria Christensen
Jacqueline Lotte Andersen
Esther Emma B. Marott
Kaj Emil Tholstrup
Patrick Kasper Løfvall Stensbirk
Berhelin Morten Kirkskov
Mark Behruz Banissi
Louise Amelia Høy
Juan Cristóbal Pinto
Kim Peter Zandersen
Ekspedient Jeppe Ravn Augustsen
Restaurantchef Carla Philip Røder
Tjener Mark Viggo Krogsgaard
Severin Morten Suurballe
Heidi Rikke Bilde
Allan Willadsen Dan Zahle
Lucas Bertil Smith
Pelle Bilal Mahdaoui
Valuar Sebastian Reuber
MMA receptionist Marinela Djekic
MMA træner Nicolas Dalby
Nattevagt Carsten Andersen
Sif Marstrand Benedikte Hansen
Kirstine Karoline Brygmann
Birgitta Engdahl Johanna Wilson
Håndværker Daniel Engstrup
Luton-ansat Maja Muhlack
Dorthe Graversen Søs Sif Thiele
Ishockeytræner Søren Poppel
IT-Christian Martin Stoltenborg
Diane Claire Ross-Brown
FN-receptionist Marie Lydie Melono Nokouda
FN-notar Ole Dupont
Sikkerhedsvagt Michael Lucas Lindenskov
Sikkerhedsvagt Hilal Lamaa
Herre i kø Jack Arnold
Mads, stand-in Christian Engell
Beate Anne Sofie Espersen
Axel Theodor Krosby Chieu
Rachel Ingrid Nielsen
Rolf John Lambreth
Politibetjent Henrik Vestergaard
Politibetjent Nikolai Jansdorf
Invopharma-medarbejder Simon Nøiers
Willadsens kone Ditte Maria le-Fevre
Håndværker i bil Christian Schrold
Lucas' far Kristian Høgh Jeppesen
Lucas' mor Helle Foldager Kuszon
Vestegnsbetjent Mads Rømer Brolin-Tani
Marks kone Ditte Arnth
Marks søn Shawn Bach Sønderup
Shawarmamand Soat Cevik
El-sælger Rasmus Faartoft
Stjernekok Jesper Riefenstahl
Magnus Knutsson Jan Erik Madsen
Anker Stockmann Rasmus Haxen
Alliance Capital advokat Lise Risom Olsen
Alliance Capital udsending Jonas Meelby Bach
SØIK-betjent Michael Brostrup
SØIK-betjent Mari-Anne Jespersen
SØIK-betjent Karin Heinemeier
SØIK-betjent Bo Carlsson
SØIK-tekniker Olaf Højgaard
Pedel Jens Blegaa

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.