enda

Heartless 1

Natasha Arthy, Danmark, 2014

300 min.Tv-serieUngdomsfilm

Søskendeparret Sofie og Sebastian bærer på en mørk, dyster og fatal hemmelighed. For at leve er de nødt til at suge energi ud af andre mennesker. Stopper de ikke i tide, vil deres offer brænde op. Sofie og Sebastian forsøger at få svar på, hvorfor de er, som de er - og deres jagt leder de to søskende til den dystre og traditionsbundne kostskole Ottmannsgaard.
Grundoplysninger Credits Festivaler og priser
Dansk titel Heartless 1
Instruktør Natasha Arthy
Manuskript Nikolaj Scherfig, Ronnie Fridthjof, Morten Dragsted
Producer Ronnie Fridthjof, Mille Bjørke, Bo Mortensen
Fotograf Eric Kress, Jesper Tøffner
Klipper Henrik Vincent Thiesen, Martin Schade
Komponist George Kallis
Scenograf Felicia Bang, Charlotte Bech
Casting Anja Philip, Lisa Lents
Medvirkende Julie Zangenberg, Sebastian Jessen, Nicolaj Kopernikus, Gustav Dyekjær Giese
Produktionsland Danmark
Danske undertekster Nej
Dansk synstolkning Nej
Produktionsselskaber Fridthjof Film
TV release 28.04.2014, Kanal 5, 1. sæson: 5 afsnit
Mere information

Selskaber

Produktionsselskaber Fridthjof Film
Koproducent Copenhagen Film Fund
Med støtte fra Public Service Puljen
I samarbejde med SBS Discovery Media

Instruktion

Instruktion Natasha Arthy
Instruktørassistent Jacob Ditlev
Instruktørassistent Henrik Danielsen
Instruktør (pilot) Mikkel Munch-Fals
Instruktørassistent Karoline Lyngbye
Teknisk instruktør Martin Kildegaard Hem
Scripter Karina Skovgaard
Casting Anja Philip
Casting Lisa Lents
Statistkoordinator Tilde Potoker
Statistkoordinator Kasper Frederik Mortensen

Manus

Manuskript Nikolaj Scherfig
Idé Thomas Glud
Manuskript Ronnie Fridthjof
Manuskonsulent Mikkel Munch-Fals
Manuskript Morten Dragsted

Produktion

Producer Ronnie Fridthjof
Producer Mille Bjørke
Producer Bo Mortensen
Postproducer Jacob Clemmensen
Postproducer Sarah Brandt Talreja
Co-producer Elisabeth Victoria Poulsen
Line producer Tina Winholt
Produktionsleder Mikkel Bussenius Kastberg
Produktionsleder Lene Nielsen
Udviklingskonsulent Mikkel Munch-Fals
Udviklingskonsulent Eric Kress
Udviklingskonsulent Bo Mortensen
Udviklingskonsulent Thomas Lydholm
Indspilningsleder Henrik Danielsen
Associate executive producer Eric Vogel
Produktionskoordinator Anne Hedegaard
Produktionsassistent Anna Juul
Produktionsassistent Martin Fuhrman
Produktionsassistent Chanela Noomi Andersen
Runner Mads Krause Sørensen
Runner Cæcilie Jespersen
Runner Emil Dam Seidel
Runner Ásta Soffía Pétursdóttir
Runner Laura Aller
Producerassistent Natasha Bisgaard
Location manager Niels Okking
Location manager Rasmus Bøgh Hansen
Location scout Mia Hagner
Location scout Mikkel Schiller
Location scout Anders Jacobsen
Location-assistent Lian Yang
Postproducer Sarah Brandt Talreja
Postproduktionssupervisor Toke Rude Trangbæk
Teknisk chef Tina Hedegaard

Foto

Fotograf Eric Kress
Fotograf Jesper Tøffner
Fotografassistent Daniel Parmo
Fotografassistent Kristoffer Engholm Aabo
Steadicam-operatør Kristian Appel
Grip Michael Tøt
B-fotograf Lars Krogsgaard
B-fotograf Thomas Holm Deleuran
Fotografassistent Malte Greis
Grip Christian Brøndum
DIT Sospeter Nganga
DIT-assistent Morten G. Larsen

Stills

Stills Rolf Konow

Lys

Belysningsmester Martin Lerche
Belyser Michael Wils Jensen
Belyser Peter Junker Sørensen
Belyser Morten Jensen
Belyser Stine Hein
Belyser Jacob Hoffmann
Belyser Gabriel Stefan
Belysningsassistent Nicholas Bluff
Belysningsassistent Neffi Kristensen
Belysningsassistent Casper Bülow Christensen
Belysningsassistent Mikkel Sigsgaard
Belysningsassistent Morten Jensen
Belysningsassistent Kim Bech
Belysningsassistent Emil Kaae
Belysningsassistent Mathias Klok
Belysningsassistent Christian Laursen
Belysningsassistent Nicholas Bluff
Belysningsassistent William Villadsen

Klip

Klipper Henrik Vincent Thiesen
Klipper Martin Schade
Klippeassistent Nils Zidore
Klippeassistent Tina Hedegaard
Teaser-klipper Mikael Kloster Ebbesen
AV-supervisor Kasper Folman
AV-supervisor Tino Zidore
Recap Mikael Kloster Ebbesen

Musik

Komponist George Kallis

Produktionsdesign

Scenograf Felicia Bang
Scenograf Charlotte Bech
Scenografassistent Lise Marker
Regi Stine Ricks
Chefrekvisitør Jakob Drost Holm
Set rekvisitør Mads Laursen
Rekvisitør Julie Mille Søbye
Rekvisitør Kathrine Nedergaard
Rekvisitør Johannes Lynge Larsen
Rekvisitør Maria Munkholm
Rekvisitørassistent Nels Andersen Ohrt
Portrætmaler David Drachmann

Kostumer

Kostumedesigner Nanna Rosenfeldt-Olsen
Kostumedesigner Rebecca Richmond
Kostumeassistent Jana Voronina

Makeup

Stylist Kenny Aleksandr
Sminkør Sofie de Mylius
Sminkør Jill Arnfjord
Sminkørassistent Christina Solander
Sminkørassistent Pernille Huus Andersen

Lyd

Lyddesigner Kim Dalum
Lyddesigner Henrik Gugge Garnov
Tonemester Kim Dalum
Lydoptagelser Morten Holsted
Boom operator Mikkel Furbo
Foley artist Torben Greve
Foley-optagelse Sune Kaarsberg
Foley-optagelse Morten Borgholm
Foley-klipper Sune Kaarsberg
Foley-klipper Morten Borgholm

Special effects

Special effects Flemming Christensen
Special effects Søren Skov Haraldsted
Special effects Henrik Lundblad
Pyrotekniker Silas Puls
Special effects-koordinator Jakob Drost Holm

Visual effects

Compositing Daniel French
Digital compositing Thomas Biering
Digital compositing Mads H. Lund
VFX Asger Peder Mortensen
VFX-supervisor Bo Scheurer
VFX-koordinator Signe Vinther
VFX-supervisor Jonas Ussing
Colorgrading Daði Jónsson
Grafik Flemming Schmidt
Grafik Helle Markussen
Grafik Helle Naia Nielsen
Introsekvens Martin Schade
Grafik Filip Lund Jensen
Online Nils Zidore
VFX artist Sune Reinhardt Fogtmann
VFX artist Mads H. Lund
VFX artist Radek Jakubiak
VFX artist Thomas Biering
VFX artist Jonas Jørgensen
VFX artist Fynn Laue
VFX artist Asger Peder Mortensen

Stunt

Stuntkoordinator Lasse Spang Olsen
Stunts Fiona Celeste Spang Bergsøe
Stunts Valdimar Johansson
Stunts Lasse Spang Olsen
Stunts Lea Høybye
Stunts Richo Carlsen
Fægtekoordinator Martin Spang Olsen

Medvirkende

Sofie Julie Zangenberg
Sebastian Sebastian Jessen
Rektor Just Nicolaj Kopernikus
Ditlev Gustav Dyekjær Giese
Pieter Allan Hyde
Emilie Julie Christiansen
Frederik Thomas Ernst
Josefine Julie Grundtvig Wester
Nadja Frederikke Dahl Hansen
Grevinde Gertrud Ottmann Laura Christensen
Ane Shelly Levy
Grev Christian Ottman Lior Cohen
Ida Katrine Rosenthal
Clara Marie Boda
Gustav Christopher Læssø
Miriam Petrine Agger
Lærke Molly Blixt Egelind
Pede Morten Holst
Herrefoged Henrik Noél Olesen
Kirsten Elsebeth Steentoft
Agnete Ida Dwinger
Fyr fra rockklub Casper Steffensen
Præst Morten Hauch-Fausbøll
Pedel Jens Andersen
Pedel Rikke Louise Andersson
Student Cecilia Black
White Trash Ole Dupont
Simon Rasmus Kjær Flensborg
Politimand Kristian Ibler
Bondekone Trine Runge
Mikkel Casper Sloth
Mystisk pige Sally Charmon

Festivaler

Festival Festival dato
Berlinale 2015-02-05
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.